SN: Prokurator Generalny może ingerować w każde postanowienie dyscyplinarne adwokatury

Prawo karne Prawnicy

W postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów kodeks postępowania karnego o wnoszeniu kasacji przez Prokuratora Generalnego od każdego prawomocnego orzeczenia ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów - stwierdziła Izba Dyscyplinarna SN w składzie 7 sędziów. Jest to przełamanie dotychczasowej, utrwalonej linii orzecznictwa.

27.11.2019

Z profesorem Waltosiem nie tylko o prawie

Prawnicy

We wtorek, 26 listopada w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Waltosiem, wybitnym znawcą procedury karnej. Autor wspomnień był pytany m.in. o oceny na studiach, muzeum, jakie chciałby stworzyć, sztuczną inteligencję i o to… co zawdzięcza Stalinowi.

27.11.2019

Adwokaci wrócą do debaty o zakazie reklamy

Prawnicy

Zaplanowane na początek przyszłego roku posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej wróci do dyskusji nad kodeksem etyki. We wrześniu zliberalizowano zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu. W listopadzie miała być podjęta dyskusja nad reklamą, została jednak przełożona na styczeń

27.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny oskarża sędziów za pytanie, czy asesor prawidłowo powołany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych postawił trzem sędziom z Krakowa zarzuty dyscyplinarne w związku z odroczeniem rozprawy odwoławczej, w celu ustalenia czy asesor orzekający w pierwszej instancji został właściwie powołany. - Była to bezprawna ingerencja w tryb powoływania asesorów - twierdzi sędzia Piotr Schab.

26.11.2019

MS: Sędzia nie może oceniać statusu innego sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn w toku postępowania w sposób nieuprawniony podważył status powołanego przez Prezydenta RP sędziego, który w tej samej sprawie wydał wyrok w pierwszej instancji - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodaje, że takie działanie stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do chaosu i anarchii.

26.11.2019

Odwołany przez ministra sędzia nie żałuje decyzji o żądaniu list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej, a sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę - tak sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn odniósł się do wczorajszej decyzji ministra sprawiedliwości o odwołaniu go z delegacji do sądu okręgowego.

26.11.2019

Sędzia, który żąda ujawnienia list poparcia do KRS, odwołany z delegacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w poniedziałek został odwołany przez ministra sprawiedliwości z delegacji do tego sądu. MS nie podało przyczyn decyzji, ale wcześniej jeden z wiceministrów ostro skrytykował sędziego.

25.11.2019

Zgromadzenia sędziów ogłaszają bojkot KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie sędziów apelacji białostockiej chce zobaczyć dokumenty związane z wyborem sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzenie apelacji wrocławskiej oczekuje szybkiego sprawdzenia statusu KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, a zgromadzenia okręgowe w Gdańsku i Poznaniu przyjęły uchwały zapowiadające wstrzymanie opiniowania kandydatów na sędziów.

25.11.2019

Fundacja LegalTech nagrodziła prawnicze chatboty

Prawnicy Prawo AI LegalTech

Do konkursu na prawniczego chatbota zorganizowanego przez Fundację LegalTech Polska zgłoszono 13 projektów. Trzy zwycięskie analizują umowy frankowe, liczą koszty sądowe w sprawach cywilnych i pomagają konsumentom w zrozumieniu ich praw. Wśród nagrodzonych są pracownicy Wolters Kluwer Polska.

25.11.2019

Olsztyn: Po wyroku TSUE sąd nakazał ujawnienie list poparcia do KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał za konieczne rozstrzygnięcie po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W tym celu sąd nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

23.11.2019

I prezes SN zapowiada szybką reakcję na wyrok TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa, w której zostały zadane pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej, zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie, być może jeszcze przed świętami - zapowiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

22.11.2019

Senat podejmie prace nad zmianami w ustawach o sądach i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Senacie podjęte zostaną prace nad projektami zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa, Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych, które uwzględnią uwagi o niezgodności obowiązujących obecnie przepisów z prawem Unii Europejskiej. Zapowiedział to marszałek Tomasz Grodzki, który rozmawiał o tym w piątek z grupą prawników, w tym z pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

22.11.2019

Czterech posłów PiS będzie reprezentować Sejm w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński zostali w nocy z czwartku na piątek wybrani przez Sejm na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Po raz pierwszy złamana została zasada, że do tego organu Sejm deleguje przedstawicieli większości rządzącej i opozycji.

22.11.2019

Pawłowicz, Piotrowicz i Stelina nowymi sędziami TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prof. Krystyna Pawłowicz, były prokurator Stanisław Piotrowicz i były dziekan wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim prof. Jakub Stelina zostali w czwartek późnym wieczorem wybrani przez Sejm na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpią kończących 3 grudnia br. kadencję w Trybunale Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara.

22.11.2019

Prof. Kmieciak: Sądy będą odwoływać się do wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i oczekiwanym na jego bazie orzeczeniu Sądu Najwyższego można się spodziewać fali postępowań, w których podważane będą rozstrzygnięcia podejmowane z udziałem sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.

22.11.2019

Sejm wybrał skład Trybunału Stanu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w czwartek wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i prof. Marka Chmaja na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Przewodniczącym Trybunału jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego – obecnie prof. Małgorzata Gersdorf.

21.11.2019

SN: Sędzia Czubieniak winna, ale nie ukarana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odstąpiła od wymierzenia kary i uznała czyn sędzi Aliny Czubieniak za przypadek mniejszej wagi. Skład orzekający uznał, że obwiniona popełniła oczywisty błąd przy stosowaniu prawa; nie zastosowała właściwego przepisu. Ale nie oceniał czy słusznie uchyliła areszt dla niepełnosprawnego umysłowo podejrzanego.

21.11.2019

Prezydent mówi o nieuczciwych i niesprawiedliwych sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas - stwierdził w środę prezydent Andrzej Duda. I dodał, że potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą "sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski".

21.11.2019

Organizacje apelują o wykonanie wyroku TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i KRS nie zostanie zrealizowany szybko i w zgodzie ze standardami europejskimi, zasadą pewności prawa, a także z poszanowaniem praw obywateli, którzy pokładali zaufanie w polskim systemie sądownictwa, to nieuchronnie dojdzie do bezprecedensowego chaosu w systemie prawnym

20.11.2019

Po wyroku TSUE wątpliwy status Izby Dyscyplinarnej, a wyroki do podważenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej SN, a pośrednio także Krajowej Rady Sądownictwa dotyczyć będzie tylko tych spraw, o które pytał Sąd Najwyższy - twierdzą zwolennicy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich przeciwnicy uważają natomiast, że wszystkich, w których orzekają wadliwie powołani sędziowie.

20.11.2019