Pomysł ocen okresowych znów dzieli prokuratorów

Prokuratura

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia wraca z pomysłem ocen okresowych dla prokuratorów. Prokuratura przerabiała to już kilka lat temu, a duża część środowiska mocno sprzeciwiała się temu rozwiązaniu. Nie inaczej jest teraz. Prokuratorscy związkowcy podkreślają, że to sąd i prokuratura to nie szkoła ani tym bardziej korporacja. Wskazują, że poprzedni system był mocno niewydolny.

13.07.2023

Dzień Prokuratury: W 2022 r. prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

W 2022 roku prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw - poinformował we wtorek podczas uroczystości z okazji Dnia Prokuratury na Zamku Królewskim w Warszawie prokurator krajowy Dariusz Barski - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Podał, że w 2022 r. jedynie 1,9 proc. oskarżonych zostało uniewinnionych, a w tym 1,2 proc. prawomocnie.

11.07.2023

Chat GPT lepiej radzi sobie z przepisami na obiad niż z prawem autorskim

Prawo cywilne Nowe technologie

Sztuczna inteligencja i jej powiązania z prawem autorskim wciąż są jednym z tematów, który budzi sporo emocji i prowokuje do zadawania pytań o konieczność reakcji w zakresie zmian w prawie. Dużo przestrzeni poświęcono tej tematyce również w najnowszym numerze „Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego”, który zadedykowano prof. Ryszardowi Markiewiczowi z okazji jego 75. urodzin.

11.07.2023

Obywatelscy sędziowie handlowi mają wspomóc wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia proponuje, by w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości mogli brać udział również obywatelscy sędziowie handlowi. Mieliby być powoływani w sądach okręgowych, w których utworzono wydziały gospodarcze i mogliby w nich zasiadać przedsiębiorcy. Pomysł pojawiał się już wcześniej i budził wątpliwości, także natury konstytucyjnej.

10.07.2023

Ustawy uchwalone przez Sejm; m.in. 800 Plus i nowela budżetu

Świadczenie 500 plus wzrośnie do 800 zł na dziecko - uchwaloną w piątek przez Sejm nowelizacją zajmie się teraz Senat. 14. emerytura będzie wypłacana każdego roku; uczniowie czwartych klas szkół podstawowych otrzymają laptopy; zastrzec będzie można PESEL - te przepisy trafią do prezydenta. Ponadto Sejm znowelizował budżet na 2023 r. i dostosował przepisy, aby referendum ogólnokrajowe mogło się odbyć podczas wyborów prezydenckich.

07.07.2023

W Portalu Informacyjnym Sądów blisko 300 tys. kont, dostępnych ponad 74 mln spraw

Wymiar sprawiedliwości

E-doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów Powszechnych budziły początkowo spore wątpliwości, ostatnie dane pokazują jednak, że sam portal i taka forma dostarczania pism sądowych cieszy się coraz większą popularnością. Już teraz ma w nim swoje konta ponad 294 tys. użytkowników, w tym 54 930 profesjonalnych pełnomocników. A w Sejmie jest nowela m.in. procedury cywilnej, która nakłada na adwokatów, radców prawnych i biegłych obowiązek posiadania takich kont.

07.07.2023

Nowe dziecko na kontakty z poprzednimi wpływać nie powinno

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem nie są jedynie prawem, ale też obowiązkiem rodzica. Ich celem jest tworzenie i pogłębianie więzi, także z nowym, przyrodnim rodzeństwem. Prawnicy podkreślają więc, że zmiana sytuacji życiowej choć może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów, nie może być uzasadnieniem dla zaniedbywania dzieci z poprzedniego związku.

06.07.2023

Pełnomocnik musi uważać na wnioski dowodowe - zawarte w uzasadnieniu mogą zostać pominięte

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 lipca, wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione, zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Część prawników uważa, że uporządkuje to pisma procesowe. Jednak już na etapie projektu pojawiały się głosy, że nowy przepis będzie zachęcał do tego, by sędzia ich nie czytał.

06.07.2023

Rozprawy on-line oraz jeden sędzia jako zasada – to zły pomysł

Prawo cywilne

Przedstawiciele nauki i adwokaci oraz Fundacja Court Watch Polska mają duże zastrzeżenia do rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, kpk i innych ustaw. Drastycznie ogranicza on zasadę kolegialności, co godzi w konstytucyjne gwarancje prawa do sądu w trakcie kontroli odwoławczej. A ponadto – utrudnia możliwości udziału publiczności i mediów w posiedzeniach zdalnych.

05.07.2023

Do sądów rejonowych trafi więcej spraw - wyższa graniczna wartość przedmiotu sporu

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca sądy rejonowe przejęły sprawy, w których wartość przedmiotu sporu sięga do 100 tys. złotych. Część sędziowie obawiała się tej zmiany już na etapie projektu podkreślając, że efektem mogą być większe referaty i dłuższe oczekiwanie na sądowe rozstrzygnięcie. Sędziowie gospodarczy podkreślali jednak, że zmiana, szczególnie biorąc pod uwagę obecną inflację jest konieczna.

03.07.2023

Sędziowie też czekają na wzmocnienie ochrony małoletnich

Wymiar sprawiedliwości

Nie wiadomo, kiedy Sejm skończy pracę nad ustawą, która ma kompleksowo zwiększyć ochronę dzieci i młodzieży przed przemocą - prace zakończyła komisja. Zmiany pozytywnie oceniają nie tylko organizacje pozarządowe, adwokaci i radcy, na co dzień zajmujący się prawami dzieci, ale też sędziowie rodzinni. Chwalą m.in. uregulowania dotyczące wysłuchania małoletnich w postępowaniu cywilnym.

03.07.2023

Tonący brzytwy się chwyta, a banki waloryzacji w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości

Banki nie zamierzają składać broni po niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że nie należy się im wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Zapowiadają, że domagać się będą w sądach roszczenia z tytułu waloryzacji wypłaconego kapitału. Prawnicy, w tym część sędziów, podkreślają jednak, że to niedopuszczalne, bo niedawne orzeczenie TSUE dotyczy także waloryzacji. Wskazują, że takie działania mają odstraszyć frankowiczów od składania pozwów.

03.07.2023

Radcy Prokuratorii Generalnej zaprzeczają, by ich stawki były wyższe niż adwokatów czy radców

Wymiar sprawiedliwości

Kilka dni temu Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wskazał, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. Powołał się przy tym na stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP - jak napisał kilkukrotnie wyższe niż urzędówki. Dementuje to Prokuratoria Generalna RP.

30.06.2023

Sędzie bez sądu – nadal bez pracy, wbrew orzeczeniom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes i wiceprezesi Sądu Apelacyjnego w Warszawie odmawiają od pół roku pełnego wykonania orzeczenia Trybunału w Strasburgu wydanego w sprawach sędziów Ewy Leszczyńskiej – Furtak, Ewy Gregajtys i Marzanny Piekarskiej – Drążek. Blokują orzekanie w ich wydziałach macierzystych z pominięciem ustawy i orzeczeń sądowych, tylko na podstawie zarządzenia.

30.06.2023

Prezes NRA do premiera: Stawki za urzędówki niższe niż dla radców Prokuratorii Generalnej

Prawnicy

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, w kolejnym piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że pomoc prawna dla osób najbardziej potrzebujących jest deprecjonowana przez władzę wykonawczą. W jego ocenie takim przykładem, w dodatku nieuzasadnionym, jest to, że stawki za zastępstwo prawne wykonywane przez Prokuratorię Generalną RP w pierwszej instancji są kilkukrotnie wyższe niż "urzędówki", w takiej samej kategorii spraw.

29.06.2023

Kancelaria Gide partnerem przy wsparciu ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie

Prawnicy Rynek

Kancelaria Gide została partnerem programu United Business for Ukraine (Zjednoczony Biznes dla Ukrainy), realizowanego pod egidą United Nations Global Compact Network Poland. W ramach inicjatywy prawnicy kancelarii będą udzielać bezpłatnego wsparcia prawnego podmiotom zaangażowanym w pomoc humanitarną ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę.

28.06.2023

Zmiany w oprocentowaniu sędziowskich i prokuratorskich pożyczek opublikowane w Dzienniku Ustaw

Wymiar sprawiedliwości

Od miesięcy prokuratorzy i sędziowie skarżą się na wzrost wysokości rat pożyczek mieszkaniowych przyznawanych im na podstawie ustaw ustrojowych. Powodem jest uzależnienie oprocentowania od wysokości inflacji zapisanej w budżecie. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło sytuację poprawić dodając w stosownym rozporządzeniu, że to nie może być więcej niż wysokość stopy referencyjnej NBP - obecnie 6,75 proc. Rozporządzania zostały opublikowane, w ciągu 14 dni wchodzą w życie.

28.06.2023

W 2022 roku do sądów administracyjnych wpłynęło mniej spraw, jest więcej zaległości

Wymiar sprawiedliwości

W 2022 roku do wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęło 64 951 skarg na akty i czynności w tym skarg o wznowienie postępowania oraz 12 167 skarg na bezczynność organów i przewlekłe prowadzenie postępowań. Wpływ - w porównaniu z 2021 rokiem był mniejszy o 11,86 proc. ale zaległości zostało więcej - o 1138 skarg - wynika z Informacji o Działalności Sądów Administracyjnych w 2022 roku.

28.06.2023

Twarz sędziego Tulei na plakacie „Marsz 4 czerwca” – reakcja prezesa sądu

Prawnicy

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie Radosław Lenarczyk wystosował list do sędziego Igora Tulei w trosce o jego wizerunek i niezawisłość sędziowską. Pyta, czy wyrażał on zgodę na użycie swego zdjęcia na plakacie „Marsz 4 czerwca. Ja będę, a Ty?”. W odpowiedzi sędzia Tuleya oświadczył, że zgadza się na pomoc prawną - ze strony prezesa.

28.06.2023