Dzień Prokuratury został ustanowiony w sierpniu 2021 r. przez ministra sprawiedliwości. 11 lipca nawiązuje do daty wydania w 1932 r. przez Prezydenta RP rozporządzenia wprowadzającego Kodeks karny II Rzeczypospolitej zwany Kodeksem Makarewicza – od nazwiska autora rozwiązań - wyjaśniła PK.

- Święto zostało ustanowione jako dzień prokuratorów i wszystkich pracowników prokuratury, a także jako okazja do popularyzowania roli prokuratury w nowoczesnym państwie - zaznaczył dział prasowy PK.

 

Sprawdź również książkę: Prawo karne materialne >>


Sprawy załatwione przez prokuratorów w 2022 r. 

Jak podała PAP, I zastępca prokuratora generalnego – prokurator krajowy powiedział podczas uroczystości, że w 2022 r. prokuratorzy załatwili ponad 1,1 mln spraw. Spośród tych wszystkich spraw jedynie procent został negatywnie oceniony przez sądy - w 2022 r. jedynie 1,9 proc. oskarżonych zostało uniewinnionych, a w tym 1,2 proc. prawomocnie.

Cytowany przez dział prasowy PK prokurator krajowy Dariusz Barski ocenił, że efektywne ściganie przestępczości gospodarczej i finansowo-skarbowej - szczególnie tej najpoważniejszej i zorganizowanej - przyczyniło się do skokowego wzrostu ściągalności podatku VAT w Polsce. Podkreślił, że prokuratorzy zajmują się sprawami o najgroźniejsze przestępstwa, uderzające w system funkcjonowania kraju, w tym zorganizowaną przestępczością kryminalną i gospodarczą.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uhonorował medalem „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej” nadawanym za szczególne zasługi dla prokuratury Marka Sadowskiego - poinformował dział prasowy. Podczas uroczystości wręczono też odznaczenia państwowe i akty powołania na nowe stanowiska prokuratorskie.