Prawo.pl

Jest wniosek o ponad 18 mln zł odszkodowania za niesłuszne skazanie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Tomasz Komenda, który spędził w więzieniu 18 lat, razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożył w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości ponad 18 mln zł za niesłuszne skazanie za gwałt i zabójstwo 15-latki.
Krzysztof Sobczak
17.04.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Skala handlu podróbkami jest duża. Dlatego utworzenie specjalistycznych sądów zajmujących się sprawami własności intelektualnej, jest niezbędne do usprawnienia obecnie prowadzonych postępowań oraz do ustabilizowania praktyki orzeczniczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Dariusz Piróg
Dariusz Piróg
17.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przebywa obecnie 65 osób i nie ma warunków do przyjmowania kolejnych - alarmują przedstawiciele RPO. Według nich dalsze przepełnianie ośrodka spowoduje eskalacje konfliktów i zagrożenie dla bezpieczeństwa także personelu.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Czy coraz bardziej popularne w niektórych krajach pojęcie "demokracja nieliberalna" może być analizowane obok tradycyjnej definicji demokracji? - zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez miesięcznik "Państwo i Prawo". Dominował pogląd, że ten termin ma raczej ukrywać dążenia do rządów autorytarnych niż kreowania nowej formy demokracji.
Krzysztof Sobczak
16.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wiadomość dotycząca seksu, wysłana do młodszego kolegi, skończyła się dla 16-latki wpisem do rejestru pedofilów, i to mimo że sąd udzielił jej jedynie upomnienia. Uznał przy tym, że sprawa "nie ma charakteru poważnego”, a psycholog całe zdarzenie złożył na karb nadpobudliwości dziewczynki. W rejestrze będzie figurować do 28. roku życia, co w ocenie RPO odbije się na całej jej przyszłości.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Działające przy sądach apelacyjnych sądy dyscyplinarne powinny wstrzymać rozpatrywanie spraw, ponieważ postępowania te służą obecnie do szykanowania sędziów - stwierdzili w poniedziałek uczestnicy Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Ich zdaniem trzeba z tym poczekać do orzeczenia TSUE w sprawie statusu osób powołanych do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
16.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W myśl obowiązujących przepisów o rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracownicy sądów i prokuratur, podobnie jak policjanci nie mogą strajkować. W 2013 r. NSZZ Solidarność skierowała w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - dotąd jednak nie został rozpoznany.
Patrycja Rojek-Socha
16.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Procedura powoływania sędziów nie ma żadnego związku z atrybutem niezawisłości sędziów oraz niezależności sądów, a sposób wyboru sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa nie zagraża w najmniejszym stopniu niezawisłości i bezstronności tychże sędziów oraz nie wpływa na niezależność sądów - takie stanowisko KRS przedstawi Trybunałowi Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
15.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

MF: Komornicy nie podlegają VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT
Komornik sądowy nie ponosi samodzielnie odpowiedzialności z tytułu prowadzonej działalności. Nie świadczy też usług w tradycyjnym rozumieniu. Nie jest więc podatnikiem VAT. Potwierdza to wydana w poniedziałek interpretacja ogólna ministra finansów.
Krzysztof Koślicki
15.04.2019
Wymiar sprawiedliwości VAT
Sędzia Monika Frąckowiak, o której głośno było w związku z udziałem w protestach przeciwko zmianom w sądach, odpowie za przekroczenie terminów przygotowania uzasadnień wyroków. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik przedstawił jej w sumie 172 zarzuty dyscyplinarne.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
To, że 57 procent polskiego społeczeństwa widzi zagrożenia wynikające z ograniczania niezależności sądownictwa, napawa optymizmem - mówi prof. Ewa Łętowska. Ale zastrzega, że wzrost świadomości takich niebezpieczeństw i dojrzewanie społeczeństwa obywatelskiego to proces powolny.
Krzysztof Sobczak
15.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator skarży rejestrację dziecka dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna
Krakowski urząd odmówił wpisania do ksiąg stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii i zgodnie z brytyjskim aktem urodzenia rodzicami tego dziecka są dwie Polki. Po wyroku NSA urząd dokonał wpisu, ale prokurator wniósł skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Krzysztof Sobczak
14.04.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Szwedzki sąd wydał nakaz aresztowania Rosjanina Denisa Lisowa, który swoje trzy córki wywiózł ze Szwecji do Polski. Rosjanin przebywa obecnie w Polsce, pod opieką m.in. rzecznika praw dziecka, który zabiega o nadanie mu statusu uchodźcy. Do Polski wkrótce zapewne trafi Europejski Nakaz Aresztowania.
Krzysztof Sobczak
14.04.2019
Prawo karne Prawo rodzinne
Izba Dyscyplinarna SN najwcześniej 10 maja br. wyda wyrok w sprawie prokurator w stanie spoczynku, Ewy N., która prowadziła auto po pijanemu, mając we krwi 2,8 promila alkoholu. Obwiniona broni się stanem wyższej koniczności: wskazywała drogę karetce pogotowia, która jechała do ojca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2019
Prawo karne
Orzeczenie o winie za rozkład pożycia musi znaleźć się w wyroku rozwodowym, chyba że małżonkowie zgodzą się by ten element pominąć. Każde z nich może jednak cofnąć swoją zgodę, i to również na etapie postępowania odwoławczego. Sąd związany jest wówczas takim oświadczeniem, choćby od czasu wydania wyroku rozwodowego, nie zmieniły się okoliczności sprawy - uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.
Marek Sondej
13.04.2019
Prawo rodzinne
Wzbudzanie poczucia winy, targowanie się, szantaż emocjonalny, zawiadamianie prokuratury, policji - stalker potrafi wykorzystać tysiące sztuczek by ze swoją ofiarą mieć jak najdłuższy kontakt. Podtrzymywanie tego kontaktu jest największym błędem, bo motywuje go to do dalszych działań - podkreśla adwokat Barbara Szopa.
Patrycja Rojek-Socha
13.04.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Spadek pozycji Polski w rankingu wolności

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Dopiero 39. miejsce, na 162 kraje objęte badaniem, zajęła Polska w najnowszej edycji Indeksu Wolności Człowieka – Human Freedom Index 2018. Z wynikiem 7,81 pkt. to spadek o trzy pozycje w porównaniu z poprzednią edycją. Według autorów opracowania, za ten regres odpowiada przede wszystkim pogorszenie wskaźnika wolności osobistej, w tym w dużej mierze poziomu praworządności.
Krzysztof Sobczak
13.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sędzia Jarosław Wyrembak nie znajdzie się w składzie orzekającym w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd. Powodem jest jego opinia, jeszcze jako pracownika Biura Analiz Sejmowych, w której wyraziście przedstawił swój stosunek do problemu.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Możliwość wykorzystania gotowych wzorów dokumentów elektronicznych, likwidacja obowiązku dołączenia odpisów tych pism oraz doprecyzowanie przepisów o doręczeniach, także tych elektronicznych - to tylko niektóre ze zmian wprowadzanych przez nowelizację Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, którą w piątek uchwalił Sejm.
Agnieszka Matłacz
12.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Autorzy aplikacji inteliLex zakwalifikowali się do światowego finału Global Legal Hackathon. 4 maja Polacy będą walczyć o zwycięstwo w Nowym Jorku. Jury oceni 12 nowoczesnych rozwiązań dla branży prawniczej.
Jolanta Ojczyk
12.04.2019
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Senat wybrał w piątek 21 ławników do Sądu Najwyższego. To uzupełniająca procedura, bowiem za pierwszym razem, w maju 2018 roku udało się powołać tylko 11 ławników, na 36 miejsc wyznaczonych przez pierwszą prezes SN. Ławnicy mają orzekać w Sądzie Najwyższym na podstawie obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r. nowej ustawy.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po otrzymaniu uzasadnienia prokurator złoży do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zażalenie na orzeczenie krakowskiego sądu dyscyplinarnego ws. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd umorzył postępowanie o uchylenie immunitetu sędziemu, któremu prokuratura zarzuca złożenie doniesienia o przestępstwie, którego nie było i składanie fałszywych zeznań.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

RPO pyta o legitymowanie sędziów w Olsztynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik praw obywatelskich pyta szefa policji w Olsztynie, dlaczego jego funkcjonariusze legitymowali sędziów i innych prawników, którzy sfotografowali się przed wejściem do miejscowego Sądu Okręgowego. Chcieli w ten sposób wyrazić poparcie dla swojej koleżanki, której wytoczono postępowanie dyscyplinarne.
Krzysztof Sobczak
12.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aż 57 procent Polaków uważa, że niezależność sądów w Polsce jest zagrożona, a tylko 23 proc., że wszystko jest w porządku - takie wyniki przynosi przeprowadzone przed paroma tygodniami badanie na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Wśród badanych przeważają też opinie o upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i KRS.
Krzysztof Sobczak
11.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - ocenił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE. Według Ewgenia Tanczewa regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.
Krzysztof Sobczak
11.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Do pięciu lat więzienia ma grozić za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci. Taką zmianę Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w projekcie nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt skierowany został właśnie do konsultacji.
Krzysztof Sobczak
11.04.2019
Prawo karne Prawo rodzinne

Nowi sędziowie SN sami sobie przyznali rację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ponieważ z różnych stron, także ze strony stron postępowań, padają pytania, czy sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zasiadają w niej legalnie, postanowili oni sami odpowiedzieć na to pytanie. No i zaskoczenia nie było. Jesteśmy tu zgodnie z prawem - orzekli.
Krzysztof Sobczak
11.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podstawowe standardy demokracji i rządów prawa są obecnie w wielu krajach podważane i naruszane pod pozorem ich nowatorskiego stosowania - twierdzi prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. I jako przykład podaje „demokrację nieliberalną” jako idę zasadniczo przeciwstawną demokracji.
Krzysztof Sobczak
11.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Mieszkanka Warszawy dostała od miasta 90 proc. bonifikaty na wykup mieszkania. Ponieważ jednak sprzedała je przed upływem pięciu lat miasto skierowało przeciwko niej pozew o zwrot kwoty, a sądy się do tego przychyliły. Teraz Prokurator Generalny skierował do Sądy Najwyższego skargę nadzwyczajną - bo jak uzasadnił nie wzięto pod uwagę trudnej sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i finansowej kobiety.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2019
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Kary za samookaleczenie, leki psychotropowe zamiast terapii, wychowawcy z misją, ale bez szkoleń, przerzucanie dzieci pomiędzy placówkami - to rzeczywistość młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Nie ucieczki wychowanków są tu największym problemem - mówią eksperci
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2019
Wymiar sprawiedliwości