Prawo.pl
W ramach tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości władza najpierw zagwarantowała sobie obsadzenie składu organu, który dokonuje wyboru kandydatów na sędziów i następnie przedstawia je Prezydentowi RP, bez możliwości skutecznego odwołania się do niezależnego sądu. Ale coraz bardziej realne jest, że tę praktykę zablokuje unijny trybunał - piszą Marcjanna Dębska, Michał Gajdus i Łukasz Bucki.
Prawo.pl
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy ustalenie przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku służbowego sędziego powołanego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z konstytucyjną zasadą nieusuwalności sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Prawnicy
Chcielibyśmy zaproponować narzędzia pozwalające odwołać się do organu, który rozstrzygnie, czy dane treści w mediach społecznościowych naruszają dobra osobiste - tak minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada projekt nowych przepisów w sprawie ochrony wolności słowa.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Polska ustawa wprowadzona w celu wykluczenia możliwości poddania kontroli sądowej oceny kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa narusza prawo Unii Europejskiej - stwierdził w opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Informacje o systemowych lub ogólnych nieprawidłowościach w zakresie niezawisłości władzy sądowniczej w Polsce lub o pogłębieniu się tych nieprawidłowości nie stanowią podstawy do odmowy wykonania przez organy sądowe innych państw UE każdego europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez polski organ sądowy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiceminister spraw zagranicznych kandydatem na RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września br., ale zgodnie z ustawą nadal pełni on obowiązki RPO. Kandydatura Wawrzyka ma zostać zgłoszona w najbliższych dniach.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Do końca grudnia radcy prawni i adwokaci mają czas na zdobycie punktów świadczących o podnoszeniu przez nich kwalifikacji. W praktyce oznacza to odbycie różnego rodzaju szkoleń, wysłuchanie wykładów, własne publikacje. Choć wydawało się, że COVID to utrudni, samorządy dość szybko znalazły rozwiązania, a e-szkolenia cieszą się tak dużą popularność, że na stałe wpiszą się w doskonalenie zawodowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy Strefa aplikanta

WSA: Gdy w skardze brakuje odpisu z KRS, sąd nie rozpozna sprawy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Skarga spółki podlegała odrzuceniu, gdyż w terminie nie przedłożono odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. Dokument ten związany jest z koniecznością wykazania umocowania osób działających w imieniu spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Zagadnienie dołączania odpisu z KRS wyjaśnia adwokat Jolanta Musak.
Aleksandra Partyk
17.12.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Koronawirus, wbrew pozorom, nie odbiera szans na rozwój i wybicie się młodych prawników. Kryzys wiąże się bowiem ze znaczenie większymi możliwościami i to w wielu obszarach. By jednak z nich skorzystać potrzebna jest odwaga, determinacja, pasja i chęć doskonalenia się, w tym w językach obcych - podkreślali uczestnicy debaty "Młodzi prawnicy, czas trudności czy możliwości?"
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W dobie tak dużej konkurencji na rynku prawnym - rozległa wiedza prawna, to za mało - ważna jest specjalizacja. Ale i ona nie wystarczy, jeśli prawnik nie będzie miał solidnych podstaw w innych dziedzinach, chęci do dalszego rozwoju, umiejętności dostosowywania się do zmieniających warunków i komunikacji z klientem - mówi adwokat Aleksandra Krawczyk, laureatka pierwszej nagrody w Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020.
Patrycja Rojek-Socha
17.12.2020
Prawnicy
Zasada domniemania wieku pokrzywdzonej przestępstwem osoby oraz obowiązek ustalania okoliczności dotyczących "właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonego, a także rodzaju i rozmiaru ujemnych następstw przestępstwa" - takie zmiany wprowadza ustawa, którą uchwalił w środę Sejm. Wprowadzi ona gwarancje wynikające z unijnych dyrektyw.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny wydał w ubiegłym roku 31 wyroków - wynika z informacji o działalności tej instytucji. Tymczasem latach 2012-2015 TK wydał odpowiednio 63, 71, 71 i 67 wyroków. W 2019 r. TK poddał wstępnej kontroli 232 skargi konstytucyjne, z których 103 przekazano do merytorycznego rozpoznania. W 39 przypadkach wydano postanowienia o umorzeniu postępowania.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo europejskie
Przepis nakazujący sądowi orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów w przypadku skazania za przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości jest konstytucyjny - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK rozwiązanie to nie jest "zbyt surowe", a zawarte w przepisach ograniczenia dotyczące wymiaru kary nie są nadmierne
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Nieterminowe płacenie podatków jest zachowaniem nagannym, zabronionym każdemu obywatelowi. A tym bardziej nie odpowiada wymaganiom stawianym radcy prawnemu, od którego wymaga się, przede wszystkim, postępowania zgodnego z prawem - orzekła Izba Dyscyplinarna
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2020
Prawo karne Prawnicy PIT
To kolejna publikacja skierowana do radców przez władze samorządowe. Tym razem „Standard przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej przez radców prawnych” przygotowała Komisja LegalTech przy warszawskiej izbie. Celem jest przekazanie metodyki oraz zestawu narzędzi do poruszania się w tym trudnym i pełnym wyzwań obszarze.
Patrycja Rojek-Socha
16.12.2020
Prawnicy LegalTech
Uniewinnienie w sprawie karnej od zarzutu jazdy samochodem pod wpływem alkoholu nie zwalnia uniewinnionego z odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. A wyrok sądu cywilnego, w którym zasądzono odszkodowanie, nie narusza zasady domniemania niewinności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
16.12.2020
Prawo karne Prawo cywilne

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
We wtorek poznaliśmy zwycięzców dziewiątej już edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. Na podium stanęły adwokatki. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Krawczyk z wrocławskiej kancelarii SDZLEGAL Schindhelm, drugie - dr Anna Hlebicka-Józefowicz z DZP, a trzecie - Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii. W sumie wśród 15 finalistów jest aż dziewięć kobiet.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy
Prawnicy myśleli, że pójdzie źle, a wyszło... całkiem dobrze. I o ile w marcu i w kwietniu kancelarie bały się kryzysu, to teraz liczą zyski. Ale tylko te, które już przed pandemią miały zdywersyfikowane przychody, zdigitalizowane dokumenty i przećwiczoną pracę zdalną. Pozostałe, by przetrwać, muszą się zrestrukturyzować. Tak uznali uczestnicy debaty "Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?".
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy Rynek
Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Prawo europejskie
Naczelna Rada Adwokacka, mimo procedowania w Sejmie noweli umożliwiającej jej zatwierdzanie w czasie epidemii regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, nie wycofuje się z nadzwyczajnego zjazdu zaplanowanego na 19 grudnia br. Głównym jego celem jest wprowadzenie zmian umożliwiających zakończenie procedury wyborczej w samorządzie.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy
Kancelaria Linklaters doradzała Echo Investment, polskiemu deweloperowi realizującemu inwestycje w sektorze mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych, przy zamknięciu transakcji nabycia terenów inwestycyjnych w Poznaniu, Łodzi i Krakowie, na których znajdują się m. in. hipermarkety „Tesco” z pasażami handlowymi.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Rynek
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar apeluje o zmianę przepisów, aby w czasie demonstracji podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego funkcjonariusze mieli widoczne oznaczenie „Policja” oraz widoczny znak identyfikacji, np. numer służbowy. Obecne przepisy sprzyjają anonimowości policjantów
Agnieszka Matłacz
15.12.2020
Policja
Ubiegłoroczna nowelizacja procedury cywilnej podniosła opłaty sądowe i choć miało to - może poza kwestią stałej opłaty od wniosku o uzasadnienie - swoich przeciwników i zwolenników, COVID-19 sytuację zmienił. Prawnicy podkreślają, że w dobie kryzysu są one zbyt wysokie, a ich obniżenie zasadne byłoby także z powodu wprowadzenia e-rozpraw. MS zapowiadało obniżenie opłat,
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się z zastrzeżeniem Naczelnika Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, że udostępnienie dokumentów obrońcy i obwinionemu o popełnienie przestępstwa prokuratorowi utrudni prowadzenie śledztwa. Według SN dostęp do dowodów nie zakłóci postępowania w sprawie uchylenia immunitetu i ustalenia czy został popełniony czyn zabroniony.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2020
Prawo karne Prawnicy
Konkurencja i przepełnienie rynku prawnego samo w sobie jest wyzwaniem dla prawników zaczynających kariery. W tym roku dodatkowo utrudnia to wszędobylski koronawirus. Ci spośród "młodych", którzy nie trafili do dużych graczy, szukają szansy w butikowych kancelariach, specjalizujących w wąskich obszarach - od spraw rodzinnych, poprzez wsparcie dla przedsiębiorców, aż po gry komputerowe.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Odnalezienie się na rynku prawniczym to wypadkowa wielu kwestii - dużo zależy od lokalnych potrzeb, od zmieniających się przepisów, ale także od klientów i problemów, z którymi się borykają. Na pewno jednak koronawirus wymaga od prawnika umiejętności dostosowania się do nowych - zdalnych - sposobów komunikacji i to z nami już pozostanie - mówi Prawo.pl adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2020
Prawnicy
Kancelaria Clifford Chance doradzała Bankowi Pekao w związku z kredytem bilateralnym przeznaczonym na zakup większościowego udziału w spółce GWD Concept Sp. z o.o., działającej pod marką Displate, przez Mid Europa Partners. Displate to internetowa platforma e-commerce, której przedmiotem są treści generowane przez użytkowników.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2020
Rynek