Prawo.pl
Pół roku temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu z dzieckiem w sytuacjach, kiedy ono samo go nie chce. Tymczasem są już pierwsze orzeczenia, w których sądy dostrzegają, że dziecko mogło zostać zmanipulowane przez alienującego rodzica. Prawnicy wskazują jednak, że obowiązujące przepisy nie pozwalają na skuteczne egzekwowanie kontaktów.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
17.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
W niektórych przypadkach można skutecznie domagać się unieważnienia małżeństwa z powodu zaistnienia bezprawnej groźby. Nie wystarczy jednak np. ryzyko odcięcia od wsparcia finansowego. Taka groźba musi skutkować obawą poważnego niebezpieczeństwa grożącego danej osobie. Jak podkreślają prawnicy, istotny będzie związek przyczynowo-skutkowy.
Aleksandra Partyk
17.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny jest otwarty na podjęcie konstruktywnej współpracy mającej na celu rozwiązanie problemów związanych z regulowaną w projekcie materią. Trudno jednak mówić o takiej współpracy w sytuacji, gdy o inicjatywach w tym zakresie NSA informowany jest za pośrednictwem środków masowego przekazu - napisał do prezydenta, prezes NSA Jacek Chlebny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawnicy
Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab oświadczył, że brak jest podstaw do realizacji zalecenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie trzech sędziów - Marzanny Piekarskiej-Drążek, Ewy Leszczyńskiej-Furtak i Ewy Gregajtys. To odpowiedź na zabezpieczenie chroniące polskich sędziów i nakazujące przywrócenie do orzekania w starym wydziale.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie ulega wątpliwości, że to sądom powszechnym Konstytucja przekazała generalną właściwiość w zakresie sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Natomiast zadaniem sądownictwa administracyjnego jest jedynie kontrolowanie aktów administracji publicznej oraz badanie ich zgodności z prawem - taką opinię wyraziła Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska w piśmie do marszałek Sejmu na temat noweli ustawy o SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma realizować kamienie milowe uzgodnione z Komisją Europejską. Jednak jak podkreślają prawnicy - wbrew zapewnieniom projektodawców - będą z tym problemy. Choćby dlatego, że w projekcie są przepisy, zgodnie z którymi sędzia będzie tak jak teraz odpowiadać za kwestionowanie statusu innego sędziego lub organu konstytucyjnego, a także za odmowę orzekania np. z "nowymi" sędziami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
16.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy rozpoznając skargę nadzwyczajną podkreślił, że kwestia charakteru odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki, gdy egzekucja jest nieskuteczna, od dawna budzi w doktrynie prawa polskiego wątpliwości, i powoduje rozbieżności interpretacyjne. Sąd uznał, że skarga nadzwyczajna nie służy rozstrzyganiu, która koncepcja odpowiedzialności zarządu spółki jest odpowiednia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wizerunek prawnika i kancelarii prawnej ma coraz większe znaczenie. W jego budowaniu przydatne może być tworzenie treści - newsletterów, artykułów, wideo czy wystąpień na konferencjach. Wówczas w sposób jednoznaczny kontakt z klientem następuje tak, że to on w razie swojej ewentualnej potrzeby go inicjuje - a więc nie będziemy mieć wątpliwości, że nie był to kontakt niechciany - mówi Tomasz Palak, radca prawny.
Krzysztof Koślicki
16.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance
W sobotę 17 grudnia minie rok, jak Polska powinna wdrożyć do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach. Na początek w dużych firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tymczasem, jak ustalił serwis Prawo.pl, ostatecznego projektu ustawy wciąż nie ma i raczej szybko go nie będzie. A od 17 grudnia zacznie biec roczny termin na wdrożenie unijnych przepisów w firmach mających od 50 do 249 pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Przeniesienie dyscyplinarek sędziowskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego pogłębi chaos prawny, a niczego nie załatwi - uważa prof. Przemysław Szustakiewicz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. - To kolejna sytuacja, gdy sędziowie "na chybcika" zamiast zajmować się np. podatkami, które stanowią być albo nie być dla przedsiębiorców, zostaną odciągnięci od tych spraw. Strony "zwykłych" postępowań jeszcze dłużej będą czekać na orzeczenie i tracić pieniądze - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W wieczornym bloku głosowań, Sejm uchwalił ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przyjął też siedem ustaw, które wróciły z Senatu, m.in. ustawę gazową, o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, abolicję dla samorządowców, a także ustawy, które rozluźniają regułę wydatkową i pozwalają na transfer 6 mld zł z tzw. funduszu covidowego.
Robert Horbaczewski
15.12.2022
W czwartek miało odbyć się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, a 20 grudnia prace miały być kontynuowane, wszystko wskazuje jednak, że na razie prace nad zmianami zostały wstrzymane. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że prace nad tym projektem rozpoczną się 11 stycznia.
Patrycja Rojek-Socha
15.12.2022
Wymiar sprawiedliwości
Zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej może wydać tylko niezależny i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Micheal Collins. To opinia dla Trybunału, który wyda w tej sprawie orzeczenie, chociaż sędzia Igor Tuleya został już, po dwóch latach zawieszenia przywrócony do orzekania.
Krzysztof Sobczak
15.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik TSUE: Wszystkie sądy muszą być powołane na mocy ustawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wszystkie sądy państwa członkowskiego podlegają wymogowi uprzedniego ustanowienia na mocy ustawy - stwierdził rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Anthony Michael Collins w odniesieniu do pytania sądów w Krakowie i Katowicach. I dodał, że ten wymóg ma zastosowanie niezależnie od umiejscowienia danego sądu w krajowym systemie sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
15.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Nie pozwolę na to, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który nominacje sędziowskie będzie podważał, który te nominacje dokonane przez prezydenta RP będzie pozwalał komukolwiek weryfikować - stwierdził prezydent Andrzej Duda. I poinformował, że zmiany uzgodnione w Brukseli przez rząd nie były z nim konsultowane.
Krzysztof Sobczak
15.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Negatywnie oceniamy poselski projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, mający w założeniu wykonanie „kamieni milowych”, niezbędnych do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy - informuje zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. Powodem jest brak konsultacji oraz nieuwzględnienie faktu, że także w NSA ok. 30 proc. sędziów to sędziowie powołani na wniosek neoKRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny ma zająć się sędziowskimi dyscyplinarkami, by odblokować dla Polski fundusze unijne. Jednak w ocenie prawników nowy projekt noweli ustawy o SN jest prowizoryczny i niekonstytucyjny. NSA jest bowiem od kontroli działalności administracji publicznej, a nie od postępowań dyscyplinarnych. Z tego powodu sędziowie mogą nie chcieć w nich orzekać. Poza tym w NSA też orzekają już sędziowie powołani przez nową KRS.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
15.12.2022
Prawnicy
Nie może być tak, że osoby, które przeszły przez prawidłowo przeprowadzone postępowanie konkursowe, latami czekają na nominację i nie otrzymują żadnej odpowiedzi. Tymczasem dokonuje się „skok na KRS”, po czym osoby wskazane przez obsadzony z naruszeniem prawa organ, otrzymują nominacje w pośpiechu, Prezydent oznajmia nam, że stało się, i już. Obawiam się tak wykonywanych prerogatyw prezydenckich - mówi prof. Marta Romańska, sędzia Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nowe prawo holdingowe może być wykorzystywane sprzecznie z założeniami. Zamiast usprawniać zarządzanie grupami kapitałowymi, może służyć pozbywaniu się ze spółek niewygodnych wspólników. Przynosi też wiele nadmiernie sformalizowanych procedur działania organów spółek. Dyskutowali o tym uczestnicy debaty zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl.
Paweł Rochowicz
15.12.2022
Spółki Prawo gospodarcze Zarządzanie
Sędziowie widzą zależność między wyrokami wydanymi przez jednego sędziego a jakością orzeczeń kolegialnie. Do tego pogłębiają się rozbieżności w orzecznictwie poszczególnych apelacji. Dlatego Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przekazała problem składowi siedmiu sędziów - czy pandemia uzasadnia ograniczenie prawa do sądu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Solidarna Polska będzie przeciwna projektowi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i polityk Solidarnej Polski. Dodał, że proponowane rozwiązania m.in. mogą doprowadzić do "anarchii w polskim sądownictwie". Z kolei opozycja będzie analizować ewentualne poprawki.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2022
Wymiar sprawiedliwości

Rażące błędy sądu w sprawie cywilnej o zwolnienie z pracy - skarga nadzwyczajna RPO

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sąd rejonowy nie uwzględnił sprzeciwu powoda na skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne - co naruszyło przepisy. W miejsce zarządzonego przez siebie dowodu z przesłuchania stron, sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku, tymczasem ten, kto nie zna sprawy, nie może orzekać sprawiedliwie.
Grażyna J. Leśniak
14.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Zgodnie z Prawem o prokuraturze prokuratorowi może być przyznana pomoc finansowa w postaci pożyczki finansowej na zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych. Ma to być jeden z elementów ustawowych gwarancji niezależności. Problem jednak w tym, że oprocentowanie wynosi tyle ile inflacja zapisana w ustawie budżetowej. A w 2023 r., zgodnie z projektem, ma sięgnąć 9,8 proc.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2022
Prokuratura Finanse
Sędzia w stanie spoczynku miała zaniedbywać swojego psa do tego stopnia, że sprawą zainteresowali się sąsiedzi i donieśli na policję. Prokurator w tej sytuacji postawił jej zarzut znęcania się nad zwierzęciem i zażądał od Sądu Najwyższego uchylenia immunitetu. A także przymusowego zatrzymania w celu przeprowadzenia badań psychiatrycznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Procedura cywilna daje pełnomocnikom możliwość ponownego wniesienia pisma, które sąd zwrócił z powodu braków formalnych. Przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne - część sądów wymaga więc wniesienia ponownie całego pisma ze wszystkimi załącznikami, inne uważają to za absurd i ograniczają się do "poprawionego" pisma lub jego części. Prawnicy uważają, że potrzebne są zmiany i doprecyzowanie, co po poprawkach należy wnieść.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Sejm odrzucił we wtorek wieczorem wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za przyjęciem wniosku o odwołanie Ziobry opowiedziało się 226 posłów, przeciw było 228 posłów, a 3 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 3 posłów. Większość ustawowa konieczna do odwołania ministra to 231 głosów.
Krzysztof Sobczak
13.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W rocznicę ogłoszenia stanu wojennego Izba Odpowiedzialności Zawodowej stanęła przed problemem czy pozwolić na ściganie sędziego, który w 1982 roku na mocy dekretu skazał na więzienie czterech robotników z NSZZ "Solidarność". Trzech sędziów postanowiło skierować pytania do rozszerzonego składu, który odpowie też czy jednorazowe skazanie jest zbrodnią przeciwko ludzkości, która się nie przedawnia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Przepisy, zgodnie z którymi osoby powyżej 35. roku życia nie mogą kandydować na aplikację sędziowską i prokuratorską Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a powyżej 40. roku - na aplikacje uzupełniające - są niezgodne z Konstytucją orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie ich konstytucyjności skierował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
13.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

TK: Starosta nie może zatrzymywać prawa jazdy tylko na podstawie wniosku policji

Prawo karne Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Niezgodne z konstytucją są przepisy ustawy o kierujących pojazdami pozwalające staroście, tylko na podstawie nieweryfikowalnej informacji policji, na zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h lub przewożenie niedozwolonej liczby osób - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Robert Horbaczewski
13.12.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Unia Europejska postanowiła zamrozić 6,3 mld euro funduszy dla Węgier z uwagi na praworządność. Decyzja została podjęta przez ambasadorów państw członkowskich przy UE większością kwalifikowaną w ramach unijnego mechanizmu warunkowości. - Węgry nie wdrożyły wystarczającej liczby reform, aby poprawić zabezpieczenia antykorupcyjne - podano jako powód decyzji.
Krzysztof Sobczak
13.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie