Anulowanie faktury VAT i korygowanie to nie to samo

VAT

Podatnicy nie wiedzą, kiedy wystawione faktury można anulować, a kiedy konieczne jest sporządzenie korekty. Wyjaśniła to właśnie skarbówka. Z najnowszej interpretacji wynika, że anulowanie faktur jest możliwe tylko wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach.

09.03.2019

VAT na audiobooki - wyższy, zamiast niższego?

VAT

Z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT wynika, że już od czerwca sprzedaż książek papierowych i elektronicznych będzie obciążona 5-proc. podatkiem. Jednak nowe przepisy, które miały uporządkować stawki VAT, powodują kolejne problemy. Zdaniem części ekspertów audiobooki w formie mp3 będą nadal opodatkowane 23 proc. stawką.

08.03.2019

Zmiany w stawkach VAT przyjęte

VAT

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić całkowicie nową matrycę stawek podatkowych. Będzie także można występować do skarbówki o wydanie wiążących informacji stawkowych. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w czerwcu br.

05.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Warszawska skarbówka najbardziej skuteczna w poborze podatków

Ordynacja VAT

Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Jak poinformowano przy tej okazji, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest największym organem podatkowym w Polsce. Zapewnia ponad 40 procent podatkowych dochodów państwa.

01.03.2019

Stawki VAT na pączki będą uporządkowane

VAT

Obecnie pączki mogą być opodatkowane 5, 8, albo 23-proc. stawką VAT. Wszystko zależy od terminu przydatności do spożycia i tego, czy zaliczymy je do pieczywa, czy potraktujemy jako wyrób ciastkarski. Wszystko zmieni się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

28.02.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

Podatki w Polsce na dwóję z małym plusem

CIT PIT VAT

Największym problemem polskiego systemu podatkowego są brak stabilności przepisów i późne informowanie podatników o wchodzących w życie zmianach. Najwięcej kłopotów sprawiają jednak ceny transferowe. Średnia ocena systemu wynosi 2,2 w pięciostopniowej skali. Takie wnioski płyną z przedstawionego w poniedziałek raportu KPMG.

18.02.2019

Przed nami kolejne zmiany uszczelniające VAT

VAT

Oszustwa w dziedzinie podatku od wartości dodanej, w tym zwłaszcza o charakterze karuzelowym, spędzają sen z powiek nie tylko organom stosującym prawo, ale i prawodawcy. Tak istotne bieżące zmiany w krajowych regulacjach VAT, jak te dotyczące m.in. tzw. odwróconego obciążenia split payment, czy STIR są powodowane w zasadniczej mierze dążeniem do ograniczenia luki w VAT.

15.02.2019

W znowelizowanych przepisach o uldze na złe długi jest luka

VAT

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Przepisy umożliwiają wierzycielowi, który nie otrzymał zapłaty za fakturę, obniżenie zadeklarowanego przez niego VAT, jeśli opóźnienie przekracza określony termin. W ustawie jest jednak pewna luka – tłumaczy Piotr Litwin, partner zarządzający w Enodo Advisors.

13.02.2019

Prof. Modzelewski: Odwrotne obciążenie zwiększyło wyłudzenia zwrotów VAT

VAT

Odwrotne obciążenie jest zaproszeniem do wyłudzania całkowicie nienależnych zwrotów. Nie wymaga tworzenia fikcyjnego wywozu towarów poza granice Polski: wystarczy skupić i sprzedaż (wielokrotnie) tę samą partię stali (złomu, elektroniki, itp.), aby uzyskać legalnie prawo do zwrotu. Trzeba tylko zmistyfikować podatek naliczony, ale to nie jest takie trudne – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

12.02.2019

MF: VAT 8 proc. - woda nie zdrożeje

VAT

Woda dostarczana m.in. wodociągami będzie nadal objęta 8-procentowym VAT. Potwierdził to w piątek Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. I zapowiedział, że projekt załącznika do ustawy o VAT zostanie zmieniony.

08.02.2019

Sąd: Nieczytelny podpis na fakturze? Skoro tak, to pozwany nie musi płacić

Prawo cywilne VAT

Faktura VAT to dokument rozliczeniowy. Ma on charakter prywatny. Z samego wystawienia faktury nie wynika więc, że strony wskazane w dokumencie łączyła umowa sprzedaży. Gdy pozwany kwestionuje zawarcie umowy, powód ma obowiązek wykazać tę okoliczność innymi dowodami - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

08.02.2019

Rodzaj bonu wpływa na rozliczenia VAT

VAT

Od stycznia obowiązują nowe zasady opodatkowania VAT bonów. Zdefiniowane zostały pojęcia bonu jednego i różnego przeznaczenia. Opodatkowane VAT są tylko te pierwsze.

07.02.2019

NIK sprawdzi rozliczenia VAT w samorządzie

Samorząd terytorialny VAT Kontrola zarządcza

Jednostki samorządu terytorialnego ciągle mają problem z centralizacją rozliczeń VAT. Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrole w tym zakresie. Są one ujęte w tegorocznym planie działania izby. Weryfikacja ma objąć również inne aspekty pracy gmin, powiatów i województw.

05.02.2019

Będzie wyższy VAT na czasopisma naukowe

VAT

Ministerstwo Finansów pracuje nad uporządkowaniem VAT - ma temu pomóc nowa matryca stawek. Nie będzie już podziału na książki papierowe i elektroniczne - w obu przypadkach stawka VAT wyniesie 5 proc. Zmiany uderzą jednak rykoszetem czasopisma specjalistyczne - podatek wzrośnie tu do 8 proc.

01.02.2019

Split payment wkrótce obowiązkowy

VAT

Komisja Europejska wyda wkrótce zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Jest już projekt decyzji derogacyjnej w tej sprawie. Zmiany w rozliczeniach mogą dotknąć niektóre branże już od marca 2019 roku.

29.01.2019