Jeden z czytelników zwrócił się do redakcji Prawo.pl z wątpliwościami dotyczącymi odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi.
PIT i VAT pełne wątpliwości
Przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że podatnik do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wykorzystuje swój własny samochód osobowy. Pojazd nie jest środkiem trwałym. Do końca 2018 r. przedsiębiorca rozliczał w kosztach uzyskania przychodów koszty eksploatacyjne do wysokości wynikającej z tzw. kilometrówki. Z uwagi na to, że zwykle limit wynikający z kilometrówki był wyższy niż wartość brutto kosztów eksploatacyjnych, podatnik odliczał również 50 proc. VAT.
W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2019 r. nie trzeba już prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Do kosztów uzyskania przychodów można przyjąć 20 proc. kosztów eksploatacyjnych netto powiększonych o nieodliczony VAT. W tym miejscu pojawiają się jednak wątpliwości.
Czy nadal można odliczać 50 proc. VAT z wszystkich faktur związanych z eksploatacją tego samochodu? W jaki sposób podatnik ma udokumentować, że spełnione są warunki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT? Stanowi on, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez czynnego podatnika VAT do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Do końca 2018 r. dokumentem takim była kilometrówka.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania Prawo.pl odpowiedziało, że z przepisu art. 86a ust. 1 wynika, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi. Ustawodawca do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza wydatki dotyczące:
- nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych,
- używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową,
- nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
W przypadku gdy pojazdy samochodowe wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika przepis art. 86a ust. 1 nie ma zastosowania. W takiej sytuacji odliczyć zatem można cały VAT.
Zdaniem MF, podatnik podatku VAT, który wykorzystuje osobowy pojazd samochodowy zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, ma prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku zawartego w cenie nabytego towaru lub usługi związanych z tym pojazdem. W takim przypadku podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Na płaszczyźnie podatku VAT obowiązek dokumentacyjny w postaci prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów dotyczy bowiem wyłącznie tych podatników podatku VAT, którzy wykorzystują pojazdy samochodowe wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.
Cena promocyjna: 89.1 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Resort finansów potwierdził, że nadal można odliczać 50 proc. VAT z wszystkich faktur związanych z eksploatacją samochodu osobowego użytkowanego zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów prywatnych. Resort zwrócił także uwagę, że samochód osobowy jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej pod warunkiem, że ma to oparcie w stanie faktycznym, który jednocześnie znajduje odzwierciedlenie w prowadzonej na podstawie art. 86a ust. 4 ustawy o VAT ewidencji przebiegu pojazdu. Ministerstwo zastrzegło, że prowadzenie ewidencji jest warunkiem koniecznym skorzystania przez podatnika z odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z wydatków związanych z osobowym pojazdem samochodowym.
Zobacz również:
Nowy limit amortyzacji także do starych samochodów? >>
Ustalanie dochodu/straty z odpłatnego zbycia samochodu osobowego będącego środkiem trwałym >>
Dealerzy samochodowi sami interpretują przepisy >>
Jak odliczyć VAT od paliwa w samochodzie służbowym >>
Nierozwiązane problemy zostają
- Stanowisko Ministerstwa Finansów w odniesieniu do podatników wykorzystujących samochody będące środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej lub używane np. w oparciu o umowę leasingu, jest prawidłowe – ocenia Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną. Ekspertka tłumaczy, że to, że inny jest procent wydatków ponoszonych na eksploatację samochodów osobowych, który może stanowić koszt uzyskania przychodów, a inny procent, który można odliczać na gruncie ustawy VAT, to decyzja ustawodawcy. Jej zdaniem problemem jednak jest to, że nadal nie wiadomo, w jaki sposób podatnik, który wykorzystuje samochód będący jego własnością, ale nie będący środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej, będzie mógł wykazać związek ponoszonych wydatków (z założenia wynikającego z ustawy PIT będących wydatkami prywatnymi w 80 proc., a związanymi z wykonywaną działalnością jedynie w 20 proc.) z wykonywaniem czynności opodatkowanych i prawem do odliczenia 50 proc. VAT. – Tego niestety w dalszym ciągu nie wiadomo – podsumowuje Rutkowska.
Zobacz również:
Analiza - Samochód w firmie >>
Użytek prywatny samochodu a prawo do odliczenia >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.