Kubiesa: Ułatwienia w rozliczeniach podatkowych będą zachętą do jeszcze większej pomocy

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.

03.03.2022

Ministerstwo Finansów informuje o opodatkowaniu pomocy humanitarnej

VAT Ukraina

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie zasady zwolnienia z cła i VAT towarów przewożonych do Polski spoza UE w ramach pomocy humanitarnej dla obywateli z Ukrainy. Zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe, społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.

02.03.2022

Potrzebne zmiany podatkowe dla firm i osób wspierających Ukrainę

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi apelują o zmianę przepisów podatkowych. Chodzi o wsparcie dla pomagających Ukraińcom i Ukrainie. Potrzebne są nie tylko zmiany w rozliczaniu kosztów i podatku od spadków i darowizn. Nowelizacji wymagają przepisy o VAT, a także wymogi dotyczące posiadania przez Ukraińców certyfikatu rezydencji.

02.03.2022

Polski Ład pozwala na opodatkowanie VAT usług finansowych

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od 1 stycznia 2022 r. banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) lub inne podmioty mogą skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług finansowych. Resort finansów uważa, że wybór tej opcji pozwoli im na odliczenie VAT od nabywanych towarów i usług. Przypomina o tym Ministerstwo Finansów.

24.02.2022

Skarbówka kończy epidemię i wznawia kontrole

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rośnie liczba kontroli podatkowych – wynika z danych, które Ministerstwo Finansów przekazało serwisowi Prawo.pl. Większa aktywność kontrolerów ma związek m.in. ze zmniejszeniem restrykcji pandemicznych. Szczególnym zainteresowaniem urzędników cieszą się rozliczenia podatku od towarów i usług. Doradcy podatkowi spodziewają się, że w najbliższym czasie kontroli będzie jeszcze więcej.

24.02.2022

Podzielona płatność VAT może zostać na dłużej

VAT Rachunkowość

Jest zgoda Komisji Europejskiej na przedłużenie o kolejne trzy lata obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności - poinformował w środę resort finansów. Wskazał również, że od 1 marca 2022 r. nie zmieniają się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Firmy dalej więc musiały dzielić płatności na dotychczasowych zasadach.

23.02.2022

Grupy VAT będzie można tworzyć już od 1 lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów przypomina, że możliwość tworzenia grup VAT to istotne uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi. Wskazuje, że jej założenie to jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak VAT i brak faktur wewnątrz grupy czy elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym.

22.02.2022

Monitoring transportu w ramach SENT obejmie odpady i rozpuszczalniki

VAT Doradca podatkowy

Od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów. Chodzi o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814 oraz odpady. Zdaniem resortu finansów, rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z szarą strefą. Wpłynie też na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

21.02.2022

Od kwietnia nowa wersja struktury JPK FA

VAT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.

18.02.2022

Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

Fiskus blokuje pieniądze, bo ma podejrzenia wobec innych podmiotów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Organy podatkowe nie mogą wrzucać podatników do jednego worka i wszystkich traktować jak potencjalnych przestępców. Fakt, że kontrahent przedsiębiorcy może mieć zaległości podatkowe lub działa w branży, gdzie często dochodzi do oszustw skarbowych, to za mało, by odmówić odblokowania środków z rachunku VAT. Potwierdził to jednoznacznie WSA w Łodzi.

10.02.2022

Sprzedaż działek bez VAT nadal problemem

Domowe finanse VAT

Wydawane interpretacje podatkowe pokazują, że problem sprzedaży działek, a co za tym idzie, uznanie sprzedającego za podatnika VAT, ciągle budzi spory na linii organ-podatnik. Taki właśnie spór został rozstrzygnięty niedawnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który uchylił interpretację organu podatkowego.

08.02.2022

NSA rozstrzygnie o paliwach silnikowych

VAT Akcyza Doradca podatkowy

Czy o uznaniu za paliwo silnikowe wyrobu energetycznego przeznaczonego do użycia do napędu silników spalinowych decyduje jego faktyczne przeznaczenie, czy wynikająca z właściwości wyrobu możliwość jego użycia do napędu silników spalinowych? Kwestię tę rozstrzygnie już wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym poszerzonym składzie.

02.02.2022

Projekt zmian w ramach pakietu Slim VAT 3 już w prekonsultacjach

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Trzeci pakiet przepisów wdrażających uproszczenia w VAT trafił właśnie do dwutygodniowych prekonsultacji. Pakiet wprowadza m.in. prostsze fakturowanie i zmniejszenie formalności. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane na zapłatę m.in. podatku od sprzedaży detalicznej, podatku tonażowego czy opłaty cukrowej. Więcej podatników będzie mogło składać deklaracje kwartalne – informuje Ministerstwo Finansów.

01.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

Od 1 lutego niższy VAT na żywność, energię i paliwa

Domowe finanse VAT

Od wtorku, 1 lutego br., VAT na paliwa spadnie z 23 proc. do 8 proc., na żywność zostanie obniżony do 0 proc., na nawozy do 0 proc., a na prąd i ciepło do 5 proc. Niższe stawki mają obowiązywać do końca lipca. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antyinflacyjna 2.

31.01.2022

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe - dla wpłacających i obdarowanych

CIT PIT VAT Finanse

Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

29.01.2022

Zmiana stawek VAT na żywność, nawozy i paliwa unieważni wydane WIS

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Część wydanych wcześniej Wiążących Informacji Stawkowych (WIS) 1 lutego straci ważność. Powodem są przepisy obniżające stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa w ramach tarczy antyinflacyjnej. Wnioski trzeba będzie składać od nowa, jednak resort finansów zapewnia, że będą rozpatrywane priorytetowo.

27.01.2022

SN: Wynagrodzenie kuratora-adwokata osoby nieznanej z miejsca pobytu z VAT

Prawnicy VAT

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie wynagrodzenia kuratora strony, której miejsce pobytu nie jest znane, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu w drodze analogii. Jeżeli kuratorem takim jest adwokat, jego wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

26.01.2022