Polacy złożyli niemal 20 mln e-PITów – to rekord

PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że ponad 91 proc., czyli 19,8 mln, deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego większość, bo aż 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. W wersji papierowej wpłynęło tylko 1,9 mln zeznań. Dużą popularnością cieszy się cały serwis e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już ok. 73 mln razy, a podczas tegorocznej akcji rozliczeń PIT 19 mln razy.

11.05.2022

Odwołanie stanu epidemii wpłynie na rozliczenia podatkowe

CIT PIT Rachunkowość

Od 16 maja przestanie obowiązywać stan epidemii. Pozostaniemy jednak w stanie zagrożenia epidemicznego. Spowoduje to spore zmiany w rozliczaniu podatków. Część z nich będzie miała zastosowanie już od 1 czerwca, inne pozostaną z podatnikami do końca roku. Podatkowe skutki odwołania epidemii dotkną rozliczających PIT, CIT, VAT i akcyzę.

11.05.2022

Zmiana wysokości zaliczki zmniejszającej podatek - preferencje dla wieloetatowców

PIT Rachunkowość

Od lipca 2022 rząd zapowiedział zmianę zasad stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku. Istotne zmiany dotyczyć mają pracowników wieloetatowych, czyli osoby osiągające dochody np. z kilku umów o pracę, łączących etat z emeryturą, czy umowy o pracę i umowy zlecenia. Pracownik zamiast jednego płatnika będzie mógł wskazać do trzech, którzy mogą zastosować kwotę zmniejszającą podatek.

10.05.2022

W tym roku „zapominalstwo” przedsiębiorcy będzie więcej kosztować

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Doradcy podatkowi i księgowi przyznają, że przedsiębiorcom zdarza się nie informować ich o otrzymanej pomocy na dofinansowanie miejsc pracy z tarczy antykryzysowej czy dotacji. Nie przekazują też na czas dokumentów o poniesionych wydatkach. O ile takie przypadki zdarzały się już wcześniej, to jednak w tym roku skutki „zapominalstwa” mogą być bardziej bolesne. Wszystko przez składkę zdrowotną, której zasady opłacania zmienił Polski Ład.

10.05.2022

Telewizor może być kosztem podatkowym prawnika

Prawnicy PIT Doradca podatkowy

Organy podatkowe pozwalają zaliczyć zakup telewizora i innego sprzętu wykorzystywanego do świadczenia usług w formie zdalnej do kosztów podatkowych. I to nie tylko w sytuacji, w której urządzenia wykorzystywane są w biurze, ale także, jeśli przedsiębiorca korzysta z niego w domu, nawet w pomieszczeniu, które nie jest wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

09.05.2022

Rozliczenie rocznego podatku można skorygować

Domowe finanse PIT

Bez względu na to, czy wybraliśmy elektroniczne rozliczenie za pośrednictwem systemu Twój e-PIT, czy wysłaliśmy swoje zeznanie roczne w formie tradycyjnej do urzędu skarbowego, w każdej chwili możemy złożyć jego korektę. Powody poprawiania rozliczenia warto uzasadnić, żeby uniknąć wezwania do urzędu i dodatkowych wyjaśnień.

07.05.2022

Podatek u źródła – o czym należy pamiętać w 2022 roku?

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Płatnik musi się liczyć z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości od 10-30 proc. podstawy opodatkowania należności, w stosunku do której zastosował niższą stawkę WHT lub w ogóle nie pobrał podatku, a powinien był pobrać podatek w wyższej kwocie, czyli również wtedy gdy niesłusznie zastosował procedurę oświadczenia WH-OSC - piszą Konrad Medoliński i Daria Górka z MDDP.

04.05.2022

Udzielone rabaty pomniejszają przychody z działalności nierejestrowej

PIT Małe i średnie firmy

Podatnik, który uzyskuje przychody z działalności nierejestrowej, obwarowane limitem 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, może je pomniejszyć o wartość udzielonych bonifikat i skont. Potwierdza to skarbówka. Z interpretacji wynika, że nie każde otrzymanie środków pieniężnych musi stanowić przychód.

04.05.2022

W poniedziałek ostatni dzień na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Zeznania podatkowe PIT za 2021 rok trzeba złożyć najpóźniej 2 maja 2022 r. Najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT - uzupełniając o odliczenia z tytułu przysługujących podatnikowi ulg. Osoby rozliczające się za pomocą tej usługi mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Administracja skarbowa przygotowała zeznania roczne za 2021 r. dla 23 295 876 podatników.

02.05.2022

Ulga rehabilitacyjna w szerszym zakresie dopiero w zeznaniach za 2022 rok

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Składając zeznanie za rok 2021 trzeba pamiętać, że wprowadzone w Polskim Ładzie zmiany w zakresie ulgi rehabilitacyjnej dotyczyć będą dopiero roku bieżącego i możliwe będą do wykorzystania przy składaniu zeznania w przyszłym roku. Poszerzony katalog wydatków do odliczenia nie dotyczy roku 2021.

30.04.2022

Darowizna na rzecz OPP samochodu wyceniona w cenach rynkowych

Domowe finanse PIT

Podatnicy dokonujący darowizn zamortyzowanych środków trwałych, np. samochodów, mogą dokonać podwójnego zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych, najpierw w postaci ujęcia odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodów, a następnie odliczając od dochodu wartość rynkową środka trwałego. Odliczyć można też wartość VAT należnego od przekazanej darowizny.

29.04.2022

Sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku bez PIT jednak z ograniczeniami

Domowe finanse PIT

Jeśli spadkobierca sprzeda nabyte w drodze spadku nieruchomości lub prawa majątkowe, zapłaci podatek dochodowy gdy podczas podziału spadku nabył nieruchomości w części przekraczającej udział spadkowy. Zwolnienie umożliwiające sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku przed upływem pięciu lat bez PIT dotyczy tylko tych podatników, którzy w podziale spadku nabędą spadek nieprzekraczający wartości udziału przypadającego w całej masie spadkowej.

28.04.2022

MF likwiduje abolicję podatkową, ale jest problem konstytucyjny

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Polski Ład

Być może już w tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.

26.04.2022

Do 2 maja trzeba rozliczyć PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość

Kończy się czas na rozliczenie rocznego PIT. MF wskazuje, że najprościej zrobić to za pomocą usługi Twój e-PIT. W tej formie złożono już ponad 5 milionów e-PITów. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

24.04.2022

Ulga termomodernizacyjna nie dla wszystkich współwłaścicieli budynku

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Właściciel mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość w budynku złożonym z trzech wydzielonych mieszkań nie ma prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przewidzianej dla domów jednorodzinnych. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że definicja budynku jednorodzinnego zmieniła się i podatnicy muszą każdorazowo weryfikować swoje prawo do ulgi.

23.04.2022

Część firm z „przesuniętym" rokiem podatkowym publikację informacji o strategii ma nadal przed sobą

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Część podatników z „przesuniętym” rokiem podatkowym nadal stoi przed wyzwaniem publikacji pierwszej informacji o realizowanej strategii podatkowej. Są oni jednak w o tyle lepszej sytuacji niż pozostali, że mogą skorzystać z doświadczenia innych firm. Nie oznacza to jednak, że mają uproszczone zadanie – pisze Monika Kaleta, doradca podatkowy.

22.04.2022

Zmiany w ulgach dla samotnych rodziców będą niekonstytucyjne

Domowe finanse PIT Polski Ład

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zlikwidowanie w trakcie roku ulgi dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł i zastąpienie jej wspólnym rozliczeniem, znanym podatnikom do końca 2021 r., będzie niezgodne z Konstytucją – alarmują prawnicy. Zwłaszcza że przy okazji tę nową - „starą” ulgę resort finansów zamierza znacząco ograniczyć. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku powinny obowiązywać obie.

21.04.2022

Darowizny na organizacje pożytku publicznego w rocznym PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Z końcem kwietnia mija termin na złożenie rocznej deklaracji PIT (w związku z tym, że 30 kwietnia wypada w sobotę, w tym roku termin ten jest przesunięty na 2 maja). Warto pamiętać o tym, że przy rocznym rozliczeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia darowizn przekazanych na organizacje pożytku publicznego.

20.04.2022

Rozliczenia cen transferowych trzeba zacząć już teraz

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prace nad wszystkimi obowiązkami z zakresu cen transferowych trzeba zacząć w najszybszym możliwie czasie. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się tym, jest rozszerzenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych i raportowych za rok podatkowy/obrotowy 2021 o tzw.: „pośrednie transakcje rajowe”, co znacząco wpłynie na czasochłonność całego procesu.

20.04.2022

Byli funkcjonariusze odzyskują emerytury, ale tracą przez składki obliczane według Polskiego Ładu

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Emerytowani funkcjonariusze służb i ich rodziny wygrywają z państwem i odzyskują świadczenia w wysokości zabranej im na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Wyrównania wypłacane na podstawie prawomocnych wyroków są jednak niższe o kilka, a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych, z powodu 9-procentowej składki zdrowotnej pobieranej na zasadach określonych w Polskim Ładzie.

20.04.2022