Wyrok NSA może przywrócić popularność benefitów opartych o instrumenty finansowe

PIT Prawo gospodarcze Finanse

Pracownicze pogramy motywacyjne oparte o realizację instrumentów finansowych mogą być opodatkowane korzystną stawką 19 proc., dopiero w momencie ich realizacji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd zakwestionował stanowisko fiskusa, który chciał do 32 proc. PIT już w monecie ich wypłaty. Zdaniem ekspertów wyrok może przywrócić popularność tych programów.

26.09.2023

Ulga IP Box mało popularna, bo nie wiadomo jak z niej skorzystać

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W rozliczeniu za 2022 r. z ulgi IP Box skorzystało 6017 podatników PIT oraz 172 rozliczających CIT. W poprzednich latach było ich odpowiednio 7010 i 156. Większość beneficjantów to programiści. Firmy z innych branż często rezygnują z preferencji, ponieważ nie wiedzą, jak obliczyć wartość kwalifikowanego IP zawartego w cenie towaru czy usługi. Od czterech lat czekają na objaśnienia Ministerstwa Finansów.

25.09.2023

Jak udowodnić prawo do ulgi rehabilitacyjnej na leki

Pacjent PIT Niepelnosprawność

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć wydatki na leki w wysokości ponad 100 zł miesięcznie. Przepisy wymagają, by udowodnić konieczność stosowania medykamentów, jednak nie precyzują, w jaki sposób. Według Ministerstwa Finansów pomocne mogą być wszelkie dowody, w tym m.in. zaświadczenia od lekarzy specjalistów, kserokopie recept oraz zalecenia przyjmowania leków specjalistycznych.

23.09.2023

Informatycy przegrywają przed WSA w sprawie 8,5-proc. ryczałtu

PIT Doradca podatkowy

Wojewódzkie sądy administracyjne zgadzają się z fiskusem, że informatycy wspomagający programistów powinni płacić ryczałt według stawki 12 proc., a nie 8,5 proc. Zgodnie z większością wyroków usługi związane z oprogramowaniem - objęte wyższą stawką ryczałtu - to nie tylko tworzenie czy modyfikowanie kodu źródłowego. Stawce 12-proc. podlegają też inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.

21.09.2023

Przełomowy wyrok NSA w sprawie przychodów oddelegowanych pracowników

PIT Prawo europejskie

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2023 roku stwierdził, że zapewnienie zakwaterowania oraz transportu pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicę nie powoduje powstania u tego pracownika przychodu. Jest to przełomowy wyrok, prezentujący całkowicie odmienne od dotychczasowego stanowisko NSA. Do tej pory sądy oraz organy skarbowe stały na stanowisku, że koszty poniesione w związku z oddelegowaniem pracownika do pracy (w tym m.in. koszty zakwaterowania) stanowią przychód pracownika.

20.09.2023

Ustalenie kosztów wytworzenia budynku nie takie proste

CIT PIT

Organy skarbowe odmawiają podatnikom możliwości wyceny nieruchomości z udziałem biegłego. Eksperci podkreślają jednak, że taka metoda powinna być dopuszczona w sytuacjach, gdy podatnik nie ma możliwości ustalenia kosztu wytworzenia środka trwałego, a dokumentów z tym związanych nie da się już odzyskać. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

20.09.2023

Przy obliczaniu daniny solidarnościowej można uwzględnić straty z lat poprzednich

PIT Doradca podatkowy

Stanowiska Ministerstwo Finansów może uspokoić podatników obowiązanych do zapłaty daniny solidarnościowej. Nie będą już zmuszeni walczyć przed sądami administracyjnymi, bowiem organy podatkowe nie powinny już kwestionować możliwości odliczania strat. Dla niektórych podatników może być to istotna kwestia - często zdarza się, że straty poniesione w latach ubiegłych spowodują, iż obowiązek zapłaty daniny w ogóle nie powstanie.

19.09.2023

Innowacyjne ulgi to niewykorzystany potencjał - potrzebne są zmiany

CIT PIT Doradca podatkowy

Zainteresowanie nowymi, dostępnymi od 2022 r., ulgami na innowacje jest na razie niskie. Aby to zmienić, potrzebne jest podniesienie limitów odliczeń, wydanie przez Ministerstwo Finansów objaśnień dotyczących ich stosowania oraz wydawanie przez dyrektora KIS interpretacji, które dadzą podatnikom rzeczywistą ochronę. Takie wnioski wynikają z II edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.  

19.09.2023

Ulgi na innowacyjnych pracowników nie można rozliczyć w ramach postępowania nadpłatowego

CIT PIT Rachunkowość

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem, który uważał, że może rozliczyć ulgę na innowacyjnych pracowników w trybie przepisów dotyczących zwrotu nadpłaty z tytułu nadpłaconych zaliczek PIT. Organ uznał, że po złożeniu zeznania za dany rok podatkowy skorzystanie z ulgi jest niedopuszczalne i dotyczy to zarówno miesięcy poprzedzających złożenie zeznania, jak też miesiąca, w którym zeznanie zostało złożone.

18.09.2023

Wynajmowanych mieszkań nie można już amortyzować, ale można odliczyć remont

PIT Nieruchomości

Od początku 2023 r. nie można już odliczać kosztów amortyzacji mieszkań. To powoduje, że przepada także część wydatków, które dotychczas zwiększały wartość początkową nieruchomości i były odliczane przez amortyzację, np. PCC i opłaty notarialne. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.

16.09.2023

Ulga na ekspansję tylko dla branży produkcyjnej

CIT PIT

Ulga na ekspansję polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów bezpośrednio wytworzonych przez podatnika i zbywanych na rzecz podmiotów niepowiązanych. Ulga umożliwia odliczenie wydatków dwa razy – zarówno jako koszty uzyskania przychodów, jak i w ramach samej ulgi (do kwoty 1 mln zł). Nie skorzysta z niej deweloper, który nie wykonuje działalności produkcyjnej.

15.09.2023

Fiskus zaczyna sprawdzać 50-procentowe koszty autorskie w branży IT

CIT PIT Rachunkowość

Po problemach z niskim ryczałtem informatyków prowadzących działalność gospodarczą, zanosi się na kolejne spory w branży IT. Okazuje się bowiem, że kłopot mogą mieć też firmy, które zatrudniają informatyków na umowy o pracę i stosują 50-proc., autorskie, koszty uzyskania przychodu. Fiskus zaczyna przeprowadzać w firmach IT czynności sprawdzające, by zweryfikować prawo do ulgi.

15.09.2023

Wynagrodzenie członków rady uczelni to przychód z działalności wykonywanej osobiście

PIT

Rada uczelni to organ nowy, wprowadzony ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wynagrodzenie uzyskane z tytułu pełnienia funkcji członka rady uczelni nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, lecz należy je uznać za przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tak w niedawno zmienionej interpretacji podatkowej stwierdził szef KAS.

14.09.2023

Po potwierdzenie prowadzenia działalności B+R trzeba iść do sądu

CIT PIT Nowe technologie

Mimo iż ustawa o CIT nie precyzuje katalogu pracowników, których wynagrodzenia stanowią koszty kwalifikowane w uldze B+R, to fiskus nie zgadza się na odliczenie wynagrodzeń kadry kierowniczej. Co innego orzekł jednak NSA. Według ekspertów, warunkiem odliczenia ulgi jest zdefiniowanie działań B+R oraz rejestracja czasu pracy, który kierownik poświecił na ich realizację.

13.09.2023

Wyjazd integracyjny pracowników nie stanowi przychodu do opodatkowania

PIT

Wydatek ze środków obrotowych pracodawcy na pokrycie kosztów wyjazdu integracyjnego nie stanowi przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a pracodawca jako płatnik nie ma obowiązku obliczenia, pobrania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

12.09.2023

Przeniesienie prawa do korzystania z miejsca postojowego to nie sprzedaż nieruchomości

PIT

Miejsce postojowe naziemne jest wydzielone za pomocą namalowanych białych linii oraz numeracji, a jego przydział stanowi prawo przynależne mieszkańcom do zakupionych lokali mieszkalnych. W przypadku dalszej odsprzedaży takiego miejsca, prawa do jego korzystania nie traktuje się jako klasycznego prawa majątkowego, w wyniku czego pojawiają się wątpliwości związane z jego opodatkowaniem.

12.09.2023

Najem nie odbiera ulgi mieszkaniowej

PIT Nieruchomości

Fiskus nie każe dopłacać podatku tym, którzy przy zakupie nieruchomości skorzystali z ulgi na własne cele mieszkaniowe, a następnie wynajęli lokal innym osobom. Według dyrektora KIS przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytej nieruchomości, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Eksperci radzą jednak, by w razie wątpliwości wystąpić o własną interpretację.

09.09.2023

Ulga termomodernizacyjna także przed formalnym zezwoleniem na użytkowanie budynku

PIT Doradca podatkowy

Przedstawienie przez podatnika wszelkiego dowodu, z którego będzie wynikało, że budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, daje mu prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza bowiem istnienia budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. To istotne złagodzenie jej dotychczasowego stanowiska.

08.09.2023

Fiskus zabrania odliczenia wydatków na okulary, ale robi wyjątki

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca nie wrzuci w koszty wydatków na zakup okularów korekcyjnych, karnetu na basen czy siłownię ani na zajęcia z fizjoterapeutą. Fiskus argumentuje, że dbanie o dobry wzrok i zdrowy kręgosłup nie ma związku z prowadzonym biznesem. Dyrektor KIS zgodził się jednak na odliczenie kosztów zakupu okularów BHP, które mają też szkła korygujące wzrok.

07.09.2023

Wydłużenie terminu zapłaty exit tax poprawi płynność finansową wielu podatników

PIT

Przygotowanie przez MF rozporządzenia wydłużającego termin na zapłatę exit tax należy ocenić pozytywnie. Z pewnością wpłynie to korzystnie na płynność finansową wielu podatników, co jest szczególnie istotne w obecnym otoczeniu gospodarczym. Nie powinno to jednak usypiać czujności podatników, którzy - prędzej czy później - będą zobowiązani do wywiązania się z nowych obowiązków - pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.

06.09.2023