NSA: Pełnomocnictwo szczególne odrębne do kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Pełnomocnictwo szczególne złożone w toku kontroli podatkowej nie wywoła skutków procesowych w toku wszczętego postępowania podatkowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale.

26.04.2022

TSUE korzystnie o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie VAT

VAT Prawo gospodarcze

Istotne z perspektywy stałego miejsca prowadzenia działalności jest ustalenie charakteru zaplecza technicznego i personalnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Eksperci uważają, że dzięki wyrokowi TSUE zmianie może ulec restrykcyjne podejście organów podatkowych do kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności opodatkowanej na gruncie VAT.

11.04.2022

Po korzystnych orzeczeniach możliwe szersze korzystanie z ulgi na złe długi w VAT

VAT Doradca podatkowy

W niektórych sytuacjach prawo wierzyciela do obniżenia VAT należnego z tytułu tzw. złych długów może przysługiwać nawet po upływie dwóch lat od wystawienia faktury. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Dla przedsiębiorców to korzystne rozstrzygnięcie oznacza szansę na szersze skorzystanie z wyroku TSUE dotyczącego ulgi na złe długi w VAT.

06.04.2022

TSUE uznał prawo do zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych

Akcyza Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 31 marca 2022 r. wyrok, w którym oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne. TSUE stwierdził, że unijne przepisy nie wykluczają ze zwolnienia od akcyzy zakładów energochłonnych, objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

31.03.2022

NSA: Definicja paliw silnikowych nieistotna po wyroku TSUE

VAT Akcyza Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Wykładnia pojęcia paliw silnikowych, których wewnątrzwspólnotowe nabycie objęte zostało obowiązkiem ustanowionym w art. 103 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma istotnego znaczenia w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-855/19. Wynika to z poniedziałkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów.

29.03.2022

Podatek u źródła przy wynajmie serwerów ciągle problematyczny

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po jednolitej linii orzeczniczej WSA w sprawie braku obowiązku opodatkowania podatkiem u źródła nabywanych od zagranicznych podatników usług wynajmu serwerów, przyszedł czas na rozstrzygnięcie sporu przez NSA. Spór wygrywają podatnicy, bowiem NSA, podobnie jak WSA, nie podzielił argumentacji stanowiska przedstawianego przez organ podatkowy w wydawanych interpretacjach.

28.03.2022

Fiskus ma prawo odmówić podatnikowi dostępu do zebranych dowodów

Ordynacja Doradca podatkowy RODO

Organ podatkowy nie ma obowiązku udostępniania akt sprawy zawsze, gdy strona wystąpi z takim żądaniem. Prawo wglądu podlega ograniczeniom w odniesieniu do dokumentów zawierających informacje niejawne, a także innych dokumentów wyłączonych przez organ z akt sprawy ze względu na interes publiczny. Chronione musi być dobro osób trzecich, niebędących stroną postępowania.

23.03.2022

NSA: W postępowaniu podatkowym nie można pomijać profesjonalnego pełnomocnika

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ powinien respektować ustanowienie przez przedsiębiorcę pełnomocnika. Postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności, doręczone podatnikowi z pominięciem ustanowionego pełnomocnika, należy uznać za niewiążące także wtedy, gdy podatnik lub jego pełnomocnik wnieśli od niego środek zaskarżenia – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale.

07.03.2022

NSA: Goodwill nie podlega opodatkowaniu PCC

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Dodatnia wartość firmy – goodwill, rozumiana jako nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie stanowi prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.

21.02.2022

NSA: Podatnik też odpowiada za niepobrane przez płatnika zaliczki

Ordynacja PIT Rachunkowość

W sytuacji, gdy płatnik korzysta z ochrony wynikającej z błędnej indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie niepobranych zaliczek, to na podatniku nadal ciąży odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe w zakresie PIT z tytułu otrzymanego odszkodowania. To podatnik odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. Tak stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

NSA: Odpisy amortyzacyjne za okres najmu prywatnego zmniejszają wartość nieruchomości

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, który wykorzystywał nieruchomość w ramach najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem, a następnie planuje wynajem w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, powinien uwzględnić w wartości początkowej nieruchomości odpisy amortyzacyjne za okres opodatkowania ryczałtem – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

14.02.2022

Sprzedaż działek bez VAT nadal problemem

Domowe finanse VAT

Wydawane interpretacje podatkowe pokazują, że problem sprzedaży działek, a co za tym idzie, uznanie sprzedającego za podatnika VAT, ciągle budzi spory na linii organ-podatnik. Taki właśnie spór został rozstrzygnięty niedawnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który uchylił interpretację organu podatkowego.

08.02.2022

NSA: Błąd programu księgowego to nie oszustwo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W sytuacji gdy powodem błędnych rozliczeń jest absencja pracownika, który się nimi zajmował, oraz awaria programu księgowego, a spółka sama ujawniła błędy i złożyła korekty deklaracji, nie można mówić o oszustwie czy nadużyciu. Sankcje w VAT miały na celu zapobieganie oszustwom i celowym nadużyciom – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

03.02.2022

Siedmiu sędziów NSA przeanalizuje kwestię odpowiedzialności za niepobrane zaliczki

CIT PIT Doradca podatkowy

Kto powinien ponosić odpowiedzialność za zaliczki na podatek dochodowy, które nie zostały pobrane przez płatnika z powodu zastosowania się do uzyskanej przez niego indywidualnej interpretacji podatkowej? Problem ten rozstrzygnie już 14 lutego Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów.

02.02.2022

NSA rozstrzygnie o paliwach silnikowych

VAT Akcyza Doradca podatkowy

Czy o uznaniu za paliwo silnikowe wyrobu energetycznego przeznaczonego do użycia do napędu silników spalinowych decyduje jego faktyczne przeznaczenie, czy wynikająca z właściwości wyrobu możliwość jego użycia do napędu silników spalinowych? Kwestię tę rozstrzygnie już wkrótce Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym poszerzonym składzie.

02.02.2022

NSA: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie działa wstecz

Ordynacja Doradca podatkowy

Instytucja obejścia prawa podatkowego nie może być utożsamiana z uprawnieniem organów podatkowych do ustalania rzeczywistej treści czynności cywilnoprawnej. Kwestionowanie ważnych czynności prawnych wymaga spełnienia ustawowych warunków i nie powinno być dokonywane tylko z uwagi na ewentualne korzyści podatkowe. Klauzula o unikaniu opodatkowania dotyczy tylko zdarzeń, które miały miejsce po jej wejście w życie.

31.01.2022

SN: Wynagrodzenie kuratora-adwokata osoby nieznanej z miejsca pobytu z VAT

Prawnicy VAT

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie wynagrodzenia kuratora strony, której miejsce pobytu nie jest znane, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu w drodze analogii. Jeżeli kuratorem takim jest adwokat, jego wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług - brzmi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

26.01.2022

NSA: Członek zarządu może ograniczyć swoje kompetencje, ale nie odpowiedzialność

CIT VAT Spółki

Były wiceprezes zarządu chciał się uwolnić od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak wiedzy o kondycji finansowej nie jest do tego wystarczającą przesłanką. Członek zarządu ponosi bowiem odpowiedzialność za prowadzenie spraw spółki, nawet jeśli nie wykonywał swoich obowiązków lub ograniczył kompetencje.

25.01.2022

Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2021

Niemieckie nieruchomościowe fundusze inwestycyjne mogą nie płacić podatku w Polsce

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.

13.12.2021