Urzędy księgują wpłaty podatków według własnego uznania, czasem łamiąc prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Skarbówka może dokonywać przeksięgowań wpłat na poczet podatków. Problem jednak w tym, że często na konto wpłat podatkowych przeksięgowuje również wpływy z mandatów. A po jakimś czasie urząd zaczyna ścigać podatnika za brak zapłaty mandatu, wszczyna egzekucję, a bank ściąga należność z konta. Zdaniem ekspertów, taka praktyka urzędów jest niezgodna z prawem.

15.03.2021

Skarbówka wysyła listy, na które podatnik nie może odpowiedzieć

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Doświadczenia i obserwacje doradców podatkowych pokazują, że sposoby komunikowania się fiskusa z podatnikami łamią zasadę zaufania do organów podatkowych. Problem staje się istotny zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, gdzie wiele biur pracuje zdalnie i może być problem z odbiorem korespondencji. A dobra praktyka wysłania choćby sygnału mailem, jakoś się nie przyjęła.

11.03.2021

Psy zatrudnione w skarbówce będą tropić koronawirusa

Ordynacja Koronawirus

Negrita, Sony, Bruce i Hunter – francuskie psy wraz ze swoimi opiekunami będą pomagać polskim służbom w walce z koronawirusem. Szkolenie psów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej odbywa się w ramach francusko-polskiego projektu. Nauka potrwa osiem tygodni.

10.03.2021

Planowana opłata reklamowa to jeszcze nie podatek cyfrowy

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Polska opłata reklamowa w projektowanym kształcie miałaby dotyczyć podmiotów świadczących usługi reklamowe zarówno na rynku tradycyjnym, jak i na rynku internetowym. Unia Europejska równolegle pracuje jednak nad podatkiem cyfrowym. Czy polscy przedsiębiorcy zapłacą więc dwa dodatkowe podatki – zastanawia się Paweł Uściński, prawnik.

26.02.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.

26.02.2021

Fiskus próbuje zarabiać na złym prawie

Ordynacja Doradca podatkowy

Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.

22.02.2021

Rząd szykuje nowe podatki i rekrutuje ludzi, którzy je wymyślą

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Okazuje się, że wbrew zapewnieniom przedstawicieli rządu, zobowiązania podatkowe cały czas rosną. Co więcej, w najbliższym czasie pojawią się też kolejne podatki. Ministerstwo Finansów prowadzi już rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Najprawdopodobniej opodatkowany zostanie majątek – zarówno osób prywatnych, jak i firm.

17.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Składka od reklamy - unijny Trybunał może uratować polskie media

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów do 16 lutego czeka na uwagi i propozycje do projektu przepisów dotyczących planowanego podatku od przychodów z reklam. Jest jednak mało prawdopodobne, że rząd zrezygnuje z wprowadzenia nowej daniny. Ostatnią deską ratunku dla polskich mediów może okazać się Trybunał Sprawiedliwości UE, którego ostatnie wyroki stają w obronie pluralizmu w mediach.

11.02.2021

Urząd wydaje decyzję, a potem sam sprawdza, czy była właściwa

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.

09.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.

29.01.2021

Ostatni moment na sprawozdanie o terminach zapłaty

Ordynacja Rachunkowość Spółki Finanse

Zbliża się termin na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W tym roku raporty trzeba wysłać do 1 lutego. Będą one dotyczyły 2020 roku. Kluczowe jest przygotowanie się do prawidłowego sporządzenia sprawozdania - pisze Przemysław Szywacz z KPMG w Polsce.

27.01.2021

Limity płatności gotówkowych wpływają na rozliczenia podatkowe

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

W Prawie przedsiębiorców jest wskazana kwota 15 tysięcy złotych, która stanowi swoisty limit dla płatności gotówkowych. Płatność dokonywana powyżej tej kwoty co do zasady nie powinna być realizowana w gotówce. Wpłaty gotówkowe mogą też negatywnie wpłynąć na rozliczenia podatkowe – wyjaśnia Zdzisław Modzelewski z kancelarii GWW.

26.01.2021

Konieczne ponowne raportowanie schematów transgranicznych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Polska wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych jako pierwszy kraj Unii Europejskiej. Krajowe i transgraniczne informacje polscy podatnicy raportują już od 2019 roku. Zmiany w przepisach doprowadziły jednak do sytuacji, że niektóre raporty trzeba złożyć jeszcze raz – do końca stycznia i do końca lutego 2021 roku.

25.01.2021

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Koronawirus

Organ przekroczył termin na wydanie interpretacji indywidualnej. Tłumaczył się tym, że stan epidemii, jak i związane z nim ograniczenia w pracy urzędu nie ustały z chwilą uchylenia przepisów o zawieszeniu biegu terminów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ mógł wydać interpretację.

25.01.2021

Wraca temat raportowania schematów podatkowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe

Epidemia COVID-19 doprowadziła w 2020 roku do zawieszenia terminów związanych z krajowymi schematami podatkowymi – od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po zniesieniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Terminy dotyczące transgranicznych schematów podatkowych również zostały tymczasowo zawieszone, ale tylko do końca 2020 roku.

21.01.2021

Mimo pandemii, kontrole podatkowe nie ustają

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z powodu koronawirusa urzędnikom znacznie trudniej było w 2020 roku kontrolować podatników. Niełatwe zadanie miały też kontrolowane podmioty. Zdecydowana większość postępowań dotyczy VAT. Dane pokazują, że 93 procent kontroli podatkowych kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości. W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku przeprowadzono niemal 10 tysięcy kontroli.

21.01.2021

MF reformuje obsługę informatyczną skarbówki, ale nie dba o umowy

Ordynacja Administracja publiczna Prawo pracy

Do Głównego Inspektora Pracy trafiła prośba o kontrolę w Centrum Informatyki Ministerstwa Finansów, gdzie ma dochodzić do naruszeń prawa pracy na dużą skalę. Bo duża część z 1200 zatrudnionych od 1 stycznia informatyków do tej pory nie otrzymała umów o pracę. Nie zostali też przeszkoleni w zakresie BHP i nie zapoznano ich z regulaminem pracy, nie wydano upoważnień związanych z ochroną danych.

20.01.2021

Skarbówka nakłada kary, do których nie ma podstaw prawnych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Stosowanie klauzuli o unikaniu opodatkowania czy nakładanie surowych kar za nierzetelne rozliczenia VAT to tylko niektóre najnowsze przykłady sytuacji, w których organy podatkowe stawiają się ponad prawem i karzą podatników bez żadnej podstawy prawnej. Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że zdarza się to coraz częściej.

20.01.2021