Co ważne, podatnik zyskuje czas, aby zweryfikować, czy spełnia wszystkie kryteria wymagane do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. Ministerstwo Finansów z uwagi na trwającą sytuację pandemiczną daje w ten sposób szansę przedsiębiorcom na poprawę ich płynności finansowej. Dla wielu podatników będzie to pomocne, zwłaszcza ze względu na ciągły stan niepewności co do obostrzeń, a także trudności administracyjne spowodowane pracą zdalną.

 

Ulga badawczo-rozwojowa w praktyce

Korzyść finansowa dla przedsiębiorców płynąca z ulgi badawczo-rozwojowej polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania określonej kategorii kosztów kwalifikowanych. Chcąc skorzystać z ulgi B+R, podatnik musi zatem prowadzić działalność badawczo-rozwojową i ponosić z tego tytułu wydatki kwalifikowane związane z przedmiotem działalności. Działalność B+R definiowana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania ich do tworzenia nowych zastosowań. Istotną kwestią jest fakt, iż możliwość zastosowani ulgi B+R istnieje także w sytuacji braku pozytywnego rezultatu prowadzonych prac. Jest to forma zachęty, która ma skłaniać przedsiębiorców do ponoszenia ryzyka związanego z działalnością badawczą i rozwojową, przekładającego się na tworzenie nowych rozwiązań, bądź technologii.

Zobacz również: W uldze IP Box niektórych kosztów nie można uwzględniać >>

 

Dla kogo ulga na badania i rozwój?

Z ulgi może skorzystać każdy podatnik CIT i PIT, bez względu na rozmiar prowadzonego przedsiębiorstwa oraz branży, w której działa. Ulga B+R w praktyce wykorzystywana jest dopiero w momencie składania rocznego rozliczenia podatkowego, natomiast może być wdrożona już w trakcie roku. Zastosowanie preferencyjnego opodatkowania w tym przypadku wiążę się z koniecznością prowadzenia dodatkowej ewidencji kosztów kwalifikowanych i ujmowaniem ich w księgach rachunkowych. W związku z przesunięciem terminu podatku CIT za rok 2020 podatnik zyskał zatem potrzebny czas na uzupełnienie wszelkich formalności.

 

Konieczne udokumentowania prawa do ulgi

Warto zastanowić się, czy ulga przysługuje danemu podmiotowi, a jeśli podatnik uzna, że tak – zabezpieczyć stanowisko spółki poprzez sporządzenie odpowiednich dokumentów wewnętrznych jak np. dokładne opisanie prac badawczo-rozwojowych wraz z  analizą osób, których praca mogłaby być zakwalifikowana do ulgi. Konieczne jest też wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową oraz zadbanie o odpowiednią ewidencję czasu pracy.  Ulga B+R jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które ponoszą koszty związane z innowacyjną działalnością. W niektórych przypadkach kwoty sięgają wielomilionowych wartości.

Jagoda Trela, partner zarządzający w ID Advisory

 

Nowość
Nowość

Paweł Małecki, Małgorzata Mazurkiewicz

Sprawdź