Raportowanie schematów podatkowych niejasne i szkodliwe

Ordynacja Kontrola zarządcza

Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych zbierają zasłużoną krytykę. Kontrowersje budzą różne aspekty, począwszy od trybu uchwalenia, przedwczesnego wejścia w życie, niejasnego zakresu stosowania po zarzuty, iż nowe regulacje godzą w tajemnicę zawodową doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy – pisze Radosław Maćkowski z MVP Tax.

19.03.2019

Sąd musi sprawdzać, czy postępowanie karne skarbowe zawiesiło bieg przedawnienia

Ordynacja

To nieprawda, że sąd administracyjny nie może interpretować przedawnienia w podatkach jako ważnej z punktu widzenia rządów prawa i praw podatnika instytucji. Nieprawdą jest też, że nie może zapobiegać czynieniu przez urzędy skarbowe z przedawnienia fikcji – piszą Marek Isański i dr Tomasz Kozłowski z Fundacji Praw Podatnika.

18.03.2019

Prof. Modzelewski: Odwrotne obciążenie w VAT to schemat podatkowy

VAT

Resort finansów, ogłaszając wzór informacji MDR-3, która służy ujawnieniu stosowania schematów podatkowych, a zwłaszcza raportowania korzyści, które ów schemat mu daje, zrobił gigantycznego psikusa potężnemu lobby biznesowo-doradczo-medialnemu. W jaki sposób? Dla Prawo.pl pisze prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

14.03.2019

Restrukturyzacja firmy wpływa na ceny transferowe

CIT

Pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności wewnątrz grup kapitałowych, dochodzi do wielu różnych transakcji. Mają one na celu usprawnienie zarządzania strukturą oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności. Bardzo istotne jest zidentyfikowanie transakcji restrukturyzacyjnych podlegających obowiązkom związanym z cenami transferowymi – tłumaczy Michał Mieszkiełło z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

12.03.2019

Będzie nowy system rekompensat dla energochłonnych firm

Finanse

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać rekompensaty już za 2018 r. Zgodnie z aktualnym projektem ustawy, żeby takie wsparcie za miniony rok uzyskać należałoby złożyć wniosek w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie projektu ustawy. Dlatego tak istotne jest baczne monitorowanie procesu legislacyjnego dotyczącego tego projektu – tłumaczy Krzysztof Wiński, starszy menedżer w PwC.

11.03.2019

Nowe i surowsze kary za nieprawidłowości skarbowe

Ordynacja PIT

Skutkiem wprowadzenia reformy prawa karnego skarbowego z pewnością będzie znaczny wzrost represyjności prawa karnego skarbowego - twierdzi prof. Krzysztof Wiak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak twierdzi, wzrost liczby kar nastąpi w konsekwencji podwyższenia granic ustawowego zagrożenia oraz rozszerzenia zakresu kryminalizacji.

06.03.2019

Prof. Stec: Działalność gospodarcza wciąż źródłem napięć w samorządach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne

Bardzo trudno postawić precyzyjną granicę między tym, co jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego a działalnością gospodarczą. To niezwykle istotny problem, ponieważ wpływa bezpośrednio na kwestie finansowe i podatkowe - mówi prof. dr hab. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

01.03.2019

Ograniczenie prawa do ponownej korekty – ważne zmiany w kontroli

Ordynacja

W 2019 roku fiskus wcale nie zamierza zwalniać tempa w kwestii uszczelniania systemu podatkowego. Tym razem nie chodzi wyłącznie o niekorzystne dla podatników zmiany w przepisach prawa materialnego, ale przede wszystkim o wzmocnienie pozycji organów Krajowej Administracji Skarbowej

28.02.2019

MF: Niższy CIT dla 460 tys. firm

CIT

Prawo do skorzystania z 9-proc. stawki CIT będzie miało około 460 tysięcy podatników tego podatku. Obecnie MF prowadzi analizy dotyczące kolejnych udogodnień dla podatników, jednakże obecnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zostaną zaprezentowane – tłumaczy Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

27.02.2019

Postępowanie podatkowe będzie trwało tyle, ile będzie chciał fiskus

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy nie mają znaczenia, bo organ ich nie musi przestrzegać. Na łamanie prawa co do procedury pozwala zbyt liberalna dla organów linia orzecznicza sądów administracyjnych. Czyli, jak organ chce żeby postępowanie trwało dwa miesiące, to tyle będzie trwało. Jak będzie chciał żeby trwało dwa lata albo trzy, to też tyle będzie trwało – tłumaczy Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

26.02.2019

Należyta staranność w podatku u źródła – stara koncepcja, nowe wątpliwości

CIT PIT Podatki międzynarodowe

W myśl nowych przepisów dotyczących procedury poboru podatku u źródła (ang. withholding tax – WHT), od 1 stycznia 2019 r. na płatników został nałożony ustawowy obowiązek dochowania należytej staranności przy poborze WHT oraz przy analizie możliwości zastosowania zwolnienia ustawowego lub obniżonej stawki WHT – tłumaczą Izabela Ścierska-Kulma i Jarosław Józefowski z Enodo Advisors.

25.02.2019

Kolejna ulga dla przedsiębiorstw energochłonnych

CIT

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych. Ma to być odpowiedź na skokowy wzrost cen energii wynikających m.in. z rosnących kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Z wstępnych szacunków MPiT wynika, iż skorzystać z niego będzie mogło około 300 podmiotów – piszą Marzena Michałeczko i Weronika Bratek z PwC.

22.02.2019

Michalik: Fundamentalny wyrok dla dowodów i podsłuchów w postępowaniach podatkowych

Ordynacja

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w świetle orzecznictwa TSUE fiskus musi się upewnić, że dowody zostały pozyskane w sposób zgodny z przepisami. To jest fundamentalna zmiana. Co więcej, skoro podatnik nie miał dostępu do nagrań, to ograniczone zostało jego prawo do obrony – tłumaczy Tomasz Michalik, partner w MDDP.

20.02.2019

Usługi niematerialne w CIT, czyli 540 powodów do niepokoju

CIT

Rok od wejścia w życie art. 15e ustawy o CIT można z całą pewnością powiedzieć, że jest to jedno z niewielu rozwiązań, które w ciągu 12 miesięcy obowiązywania doczekało się aż 540 interpretacji. Ten swoisty rekord nie jest, niestety, skutkiem nad wyraz skomplikowanej materii ustawowej, a jedynie mizernej jakości legislacji, pełnej nieprecyzyjnych sformułowań i niekonsekwencji – pisze Daniel Więckowski z RSM.

19.02.2019

Prof. Mariański: Nowa ordynacja nie poprawi sytuacji podatników

Ordynacja

Oczekiwania od nowej ordynacji podatkowej są być może zbyt duże. Sama zmiana przepisów nie pomoże, jeśli nie zmieni się praktyka. Praktyka natomiast nie zmieni się dopóki nie zmieni się orzecznictwo. Musimy przyjąć wreszcie do wiadomości, że rolą sądów nie jest rozstrzyganie sporów między podatnikami a fiskusem – tłumaczy prof. Adam Mariański

18.02.2019

W znowelizowanych przepisach o uldze na złe długi jest luka

VAT

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Przepisy umożliwiają wierzycielowi, który nie otrzymał zapłaty za fakturę, obniżenie zadeklarowanego przez niego VAT, jeśli opóźnienie przekracza określony termin. W ustawie jest jednak pewna luka – tłumaczy Piotr Litwin, partner zarządzający w Enodo Advisors.

13.02.2019

Prof. Modzelewski: Odwrotne obciążenie zwiększyło wyłudzenia zwrotów VAT

VAT

Odwrotne obciążenie jest zaproszeniem do wyłudzania całkowicie nienależnych zwrotów. Nie wymaga tworzenia fikcyjnego wywozu towarów poza granice Polski: wystarczy skupić i sprzedaż (wielokrotnie) tę samą partię stali (złomu, elektroniki, itp.), aby uzyskać legalnie prawo do zwrotu. Trzeba tylko zmistyfikować podatek naliczony, ale to nie jest takie trudne – tłumaczy prof. Witold Modzelewski.

12.02.2019

Schematy podatkowe - minister zrobił gest, ale niepewność prawa pozostaje

CIT Podatki międzynarodowe

Nie można wykluczyć, że podatnicy złożą tak dużo raportów dotyczących schematów podatkowych, że ministerstwo zostanie zalane potokiem nieprzydatnych informacji. Stąd możliwość zawężenia obowiązku raportowania w przyszłości - twierdzi Małgorzata Sobońska–Szylińska, adwokat, partner w kancelarii Gekko Taxens.

11.02.2019

Sąd karny pyta TK o podatek od sprzedaży mieszkania

PIT

Nie ma nic dziwnego, gdy pytanie o zgodność z Konstytucją przepisu prawa podatkowego zadaje sąd administracyjny. Od lat, niemal codziennie oddalane są skargi podatników na decyzje, w których nałożono na nich podatek. Kwestią sporną ciągle jest podatek od mieszkania otrzymanego w darowiźnie czy spadku

09.02.2019

Nowelizacja kodeksu karnego to krok wstecz

Prawo karne Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karnego. Jest to znaczący krok wstecz w zakresie polityki karania. Traktowanie przestępstw związanych z obrotem gospodarczym jak zbrodni i wymierzanie kar sięgających 25 lat pozbawienia wolności, może pociągnąć ze sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje – twierdzi adwokat Łukasz Chmielniak,

06.02.2019