Chmielniak: Podatnicy są w coraz trudniejszej sytuacji

Ordynacja

Ministerstwo Sprawiedliwości nie zwalnia tempa. Dopiero co do Sejmu trafił projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, a już resort pracuje nad projektami kolejnych nowelizacji ustaw karnych, jednym z nich jest projekt zmian do kodeksu karnego skarbowego – wyjaśnia Łukasz Chmielniak, adwokat, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

22.01.2019

Brexit – co to oznacza dla podatników i przedsiębiorców

CIT VAT Podatki międzynarodowe

W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.

21.01.2019

Rewolucja w cenach transferowych stała się faktem

CIT PIT

Zmiana przepisów jest bardzo istotna i dotyczy wielu aspektów. Nowe regulacje to próba kompleksowego uregulowania i uporządkowania tematyki dotyczącej cen transferowych. Odrębną kwestią pozostaje ocena czy jest to próba udana – tłumaczy Jacek Jędrszczyk, doradca podatkowy, trener w EY Academy of Business.

16.01.2019

Czy urzędy skarbowe powinny oddać zatrzymane pieniądze

VAT

Uchwała NSA wywołała falę zażaleń na postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT wydawane przez organy podatkowe w latach 2014-2016. Powoli zaczynają zapadać korzystne wyroki w tych sprawach, z czym przedsiębiorcy wiążą duże nadzieje. Czy te orzeczenia są respektowane przez organy podatkowe – zastanawia się Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

09.01.2019

Raportowanie schematów podatkowych pełne wątpliwości

CIT PIT Doradca podatkowy

Definicja promotora w nowych przepisach nastręcza trudności interpretacyjnych. Nie wiadomo, czy promotorem w wypadku podmiotów świadczących usługi doradcze będzie on sam, czy indywidualnie każda osoba fizyczna mająca informacje o schemacie podatkowym. Czy za promotora może być uznany prawnik, doradca wewnętrzny, tzw. in-house – pytają Aleksandra Rutkowska i Magdalena Kasiarz z EY.

08.01.2019

Jest szansa na usunięcie wątpliwości związanych z kosztami autorskimi

PIT

Minister finansów ogłosił w czwartek rozpoczęcie konsultacji podatkowych dotyczących interpretacji ogólnej w zakresie możliwości zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Może to zakończyć trwający obecnie stan niepewności co do warunków rozliczenia preferencyjnej stawki kosztów - piszą Joanna Jastrząb i Agnieszka Wachowska.

04.01.2019

Małe zainteresowanie ochroną danych osobowych podatników

Ordynacja RODO

Każdy z nas ma prawo zapytać urząd skarbowy czy urząd celno-skarbowy, czy przetwarza jego dane osobowe i na jakich zasadach. Jeżeli okaże się, że tych danych ma więcej niż potrzebuje, albo jakieś dane przetwarza bez podstawy prawnej, to jak najbardziej możemy zrealizować wobec urzędu wszystkie nasze prawa w tym zakresie - tłumaczy Bartosz Kubista, adwokat i doradca podatkowy.

02.01.2019

Prof. Modzelewski odpowiada na "agresywny" komentarz do jego artykułów

Prawnicy

Profesor UW i doradca podatkowy Witold Modzelewski zarzuca Krzysztofowi Sobczakowi, że "agresywnie" skomentował jego artykuły o rzekomym wpływie zewnętrznych doradców na kształt ustaw podatkowych. Sobczak replikuje, że Modzelewski popada w konflikt interesów, gdy jako były wiceminister finansów i aktywny obecnie doradca podatkowy krytykuje innych uczestników rynku, w którym sam uczestniczy.

31.12.2018

Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu

Ordynacja CIT PIT VAT

Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.

28.12.2018

Rozliczenia wydatków na samochody firmowe po nowemu

CIT PIT

Nie ulega wątpliwości, że znowelizowane przepisy w głównej mierze uderzą w użytkowników drogich aut. Ustawodawca zostawił jednak otwartą furtkę tym, którzy do końca 2018 roku podpiszą nową umowę leasingu - tłumaczy Robert Nogacki, radca prawny z kancelarii Skarbiec.

24.12.2018

Od Nowego Roku fiskus będzie miał nową broń

Ordynacja

Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.

19.12.2018

Zwrot podatku to bezpodstawne wzbogacenie?

Ordynacja

Urzędnikom Ministerstwa Finansów brakuje konsekwencji. Z jednej strony chcą ułatwić przedsiębiorcom odzyskanie nadpłaconego podatku, z drugiej planują rozwiązania mające zniechęcić firmy do dyskusji. Podatnik musi zachować wzmożoną czujność – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.

17.12.2018

Prof. Modzelewski: Władza musi zająć się organizatorami wyłudzeń VAT

Ordynacja VAT

Mam nadzieję, że szok, który wywołały zeznania przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT na temat pewnej pani będącej „społeczną doradcą” z zagranicznego biznesu podatkowego, którą na Świętokrzyską 12 wprowadził minister Rostowski, i jej udziału w tworzeniu przepisów na temat tego podatku, będzie miał otrzeźwiający wpływ na opinię publiczną

12.12.2018

Czy ordynacja podatkowa dożyła swych dni

Ordynacja

Podatki, rzec by się chciało, to stały element krajobrazu. Ale z tą stałością bywa różnie. Z jednej strony podatki są, były i będą, ale przecież cały czas się zmieniają. Zmieniają się realia, w których podatki są nakładane, zmienia się polityka podatkowa państw, zmienia się poziom skomplikowania procesów gospodarczych. Prawo próbuje za nimi nadążyć.

10.12.2018

Mechanik skazany za wymianę żarówki, mimo że sąd nie zbadał sprawy

Ordynacja VAT

Sąd dowiedział się, kto dokonał wymiany żarówki, wiedział wszystko o okolicznościach, w związku z tym powinien był zażądać doprecyzowania kwestii tego, kto był wykonawcą tej usługi: czy przedsiębiorstwo, czy też człowiek ten zrobił to zupełnie na własny, prywatny rachunek – tłumaczy Sławomir Sadocha, doradca podatkowy specjalizujący się w postępowaniach podatkowych.

08.12.2018

Zwrot wpłaconego podatku u źródła według nowych zasad

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Od stycznia 2019 roku zmienią się zasady rozliczania podatku u źródła. Nowelizacja przepisów dotknie także jego zwrotu. Przedsiębiorcy będą musieli wypełnić kilka dodatkowych obowiązków, a także dostarczyć dodatkowe dokumenty.

04.12.2018

Nawet 10 mln zł kary za brak informacji o rozliczeniach podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Od 1 stycznia 2019 roku podatnicy będą musieli ujawniać fiskusowi stosowane rozwiązania podatkowe. Na podstawie dyrektywy zgłaszać trzeba tylko transakcje zagraniczne. Polska jednak nakłada ten obowiązek także na handel krajowy – tłumaczy Agata Oktawiec, dyrektor w dziale podatkowo-prawnym PwC.

28.11.2018

Prof. Modzelewski: Trzeba zbadać związki Ministerstwa Finansów i biznesu

VAT

Większość wadliwych przepisów prawa podatkowego, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat trwale obniżyły efektywność fiskalną podatków, zostało uchwalone z inicjatywy rządowej. Ich projekty formalnie powstały na urzędniczych biurkach, uzgodniono je „międzyresortowo”, a zatwierdziła Rada Ministrów

24.11.2018

Fiskus wie o zagranicznych rachunkach polskich podatników

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Polska wymienia informacje o podatnikach z innymi krajami. Ten rok jest przełomowy, bo współpraca obejmuje 50 dodatkowych państw. Ma to pomóc w walce z unikaniem płacenia podatków – tłumaczą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

23.11.2018

Nieoczywista dwuinstancyjność postępowania podatkowego

Ordynacja

Konstytucja RP nie precyzuje pojęcia środka zaskarżenia oraz zaskarżalności w odniesieniu do prawa do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji, które przyznaje każdej ze stron. Czy wymaga ona zagwarantowania bezwzględnej dwuinstancyjności postępowania w kontekście dwuinstancyjnej, sądowej kontroli decyzji

22.11.2018