Rozliczenie podatku u źródła znów pełne pułapek

CIT PIT Doradca podatkowy

Zaledwie po roku od złagodzenia przepisów dotyczących rozliczenia podatku u źródła, podatnicy muszą przygotować się na ponowne ich zaostrzenie. Chodzi o warunki niepobierania przez płatnika podatku od odsetek i dyskonta od listów zastawnych oraz obligacji notowanych na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu. Od 2024 r. nie będzie można skorzystać z automatycznego wyłączenia obowiązku poboru podatku, a przepisy zmienią się na niekorzyść bez okresu przejściowego.

28.08.2023

Oszuści udają pracowników skarbówki i wyłudzają dane

Domowe finanse Doradca podatkowy

Uwaga na połączenia z numerem 801 055 055. W trakcie rozmowy oszuści próbują uzyskać informację o uzyskiwanym wynagrodzeniu za pracę i numerze rachunku bankowego podatnika, na który jest ono wypłacane. Krajowa Informacja Skarbowa i urzędy skarbowe nie prowadzą telefonicznej weryfikacji rozliczeń pracodawców i nie zbierają w ten sposób informacji o dochodach podatników.

26.08.2023

Samorząd odpowie, czy doradczyni podatkowa nie narusza zasady etyki

Prawnicy Doradca podatkowy

Do Komisja Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców Podatkowych wpłynęło pytanie, czy używanie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa” nie narusza zasad etyki zawodu doradcy podatkowego. Wcześniej za stosowaniem formy „adwokatka” opowiedział się samorząd zawodowy adwokatów. Natomiast samorząd radcowski uznał, że jedyną akceptowalną nazwą zawodu jest „radca prawny”.

26.08.2023

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości po wyroku TK jeszcze mniej pewne

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Chociaż uznany za niekonstytucyjny przepis definiujący budowle ma przestać obowiązywać dopiero za półtora roku, to już pojawiło się orzecznictwo zawierające wytyczne Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci zwracają uwagę, że po wyroku TK konieczne jest stosowanie klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Podatnicy mają również możliwość ubiegania się o zwrot nienależnie zapłaconego podatku.

25.08.2023

Zmian podatkowych nieco mniej, ale rośnie liczba kontroli

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

W pierwszym półroczu 2023 r. doradcy podatkowi i księgowi mogli nieco odetchnąć po wyjątkowo trudnym 2022 r., jednak zmian podatkowych nie brakowało. Dotyczyły one głównie porządkowania przepisów Polskiego Ładu oraz wprowadzenia fundacji rodzinnej. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na większe zainteresowanie fiskusa ich rozliczeniami - rośnie liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

24.08.2023

Polskie podatki czyli niezłe kwiatki

CIT PIT Doradca podatkowy

Kocha, nie kocha, kocha… Podejście Krajowej Informacji Skarbowej do kosztów uzyskania przychodów coraz bardziej przypomina wróżenie z kwiatka. Raz jakiś wydatek można odliczyć, innym razem już nie. Problem mają zwłaszcza drobni przedsiębiorcy, którzy toczą spory o ustalenie granicy wydatków osobistych i kosztów firmowych. W bukiety powinny jednak wyposażyć się także spółki.

23.08.2023

Podmioty o podwyższonym ryzyku będą raportować dodatkowe informacje podatkowe

CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nawet jeśli wejście w życie dyrektywy zostanie przesunięte do połowy 2024 roku albo na początek 2025 roku, dane za rok 2023 będą uwzględniane przy kwalifikacji do kategorii podmiotów podwyższonego ryzyka. Już teraz należy zweryfikować, czy przepisy dyrektywy mogą znaleźć zastosowanie do podmiotów występujących w konkretnych strukturach kapitałowych i przeanalizować ich potencjalny wpływ na biznes – pisze Piotr Prokocki, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

23.08.2023

Jak poprawić błąd polegający na wystawieniu dwóch faktur o tym samym numerze w jednym miesiącu

VAT Doradca podatkowy

Pomyłka w każdej pozycji faktury co do zasady obliguje wystawcę do jej skorygowania. Błąd w numeracji faktur może być skorygowany zarówno poprzez wystawienie korekty, jak też noty korygującej. Warto dodać, że błąd w zakresie numeru faktury jest tzw. wadliwością mniejszej wagi - faktura nie odpowiada co prawda wymogom określonym w przepisach, jednakże wadliwość sama w sobie nie wpływa na przedmiot i podstawę opodatkowania.

22.08.2023

Ulga na robotyzację nadal pozostaje przedmiotem zapytań podatników

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi wprowadzone wraz z tzw. Polskim Ładem, w tym będąca przedmiotem rozważań ulga na robotyzację, stanowią dla podatników nadal źródło wątpliwości, co skutkuje dużą liczbą pytań kierowanych do fiskusa w tych sprawach. Zdaniem organów podatkowych ulgi na robotyzację nie można zastosować, gdy robot nie będzie przeznaczony bezpośrednio do procesu produkcji - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

21.08.2023

Błędny wybór formy opodatkowania w CEIDG obciąża przedsiębiorcę

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą trudno będzie udowodnić, że nie wybrała rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została jej przypisana przez błąd systemu CEIDG. Według resortu rozwoju większość problemów dotyczy błędów po stronie samych przedsiębiorców, np. jedynie podpisania, a nie wysłania odpowiedniego wniosku przez system. Powoduje to jednak konieczność dopłaty podatku.

21.08.2023

Przewóz pieniędzy przez granicę podlega ograniczeniom dewizowym

Domowe finanse Doradca podatkowy

W systemie koncesyjnym prawa dewizowego równolegle z obowiązkami występują ograniczenia dewizowe. Niedopuszczalne jest ich uchylenie w drodze zezwoleń dewizowych. Kary za naruszanie zakazu uregulowane zostały w ustawie Kodeks karny skarbowy.

18.08.2023

Już za miesiąc e-paragony w nowej formie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

15 września wchodzą w życie przepisy, które umożliwią wystawianie paragonów za pomocą nowej platformy Ministerstwa Finansów, tzw. HUB-u paragonowego. Kupujący - bez podawania swoich danych osobowych - zainstaluje na telefonie aplikację, która nada mu unikalny identyfikator i pozwoli odbierać paragony. Jednak nie w każdym sklepie będzie można skorzystać z nowego rozwiązania, ponieważ dla sprzedawców będzie ono dobrowolne.

16.08.2023

Badanie EY: Rośnie znaczenie co-sourcingu podatkowego

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Aż 96 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych i podatkowych myśli o zmianie modelu operacyjnego w obszarze podatkowym. Na znaczeniu będzie zyskiwał co-sourcing podatkowy, czyli długofalowe wsparcie zewnętrznych doradców podatkowych działających w ramach struktur organizacji – wynika z najnowszej edycji międzynarodowego badania – 2023 EY Tax and Finance Operations.

14.08.2023

Same punkty w systemie kafeteryjnym nie są przychodem pracownika

PIT Doradca podatkowy

Wartość przyznanych punktów nie podlega opodatkowaniu. Punkty same w sobie nie są bowiem świadczeniem na rzecz pracownika, a jedynie określeniem (wyznacznikiem) wartości świadczeń, z których może on skorzystać. Przychodem będzie dopiero wartość świadczenia nabytego za punkty, ale w tym przypadku można - po spełnieniu dodatkowych warunków - skorzystać ze zwolnienia od PIT.

12.08.2023

Sądy przyznają fiskusowi rację w sprawie odmów wydania interpretacji

Ordynacja PIT Doradca podatkowy

Sądy administracyjne potwierdzają, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działa w ramach prawa, odmawiając wydania interpretacji w sprawie członków zarządu, którzy świadczą w ramach działalności gospodarczych usługi na rzecz swojej firmy - pisze Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

11.08.2023

Ministerstwo ma wyjaśnić, jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Weryfikacja kontrahenta, czy jest on konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika. KSeF nie zmienia dotychczasowej praktyki, którą stosowali w tym zakresie przedsiębiorcy - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Jednocześnie MF zapowiada wyjaśnienia w tej sprawie.

09.08.2023

Prezes firmy nie zaoszczędzi już na podatku

PIT Doradca podatkowy Zarządzanie

Członek zarządu nie może świadczyć na rzecz spółki usług opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor KIS odmawia wydania interpretacji ze względu na podejrzenie niedozwolonej optymalizacji, albo - w nielicznych wydanych w podobnych sprawach interpretacjach - zajmuje stanowisko niekorzystne dla podatników. Są już pierwsze wyroki sądów administracyjnych, które przyznają fiskusowi rację.

07.08.2023

Zbyt wysoka emerytura żony przebywającej w zakładzie opiekuńczym odbiera ulgę mężowi

PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

Osoby mające na utrzymaniu niepełnosprawnego małżonka mogą, co do zasady, odliczyć jego pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Warunkiem jest jednak, by emerytura małżonka nie przekraczała 12-krotności renty socjalnej - w 2023 r. jest to nieco ponad 19 tys. zł rocznie. Jeśli jest wyższa, z ulgi skorzystać może tylko sama osoba niepełnosprawna. Nie można jej odliczyć we wspólnym zeznaniu rocznym.

05.08.2023

WSA: Zapłata kary może zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy

Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca zaskarżył decyzję o nałożeniu na niego kary pieniężnej. Jednocześnie zwrócił się o wstrzymanie jej wykonania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że wniosek był uzasadniony, ponieważ uiszczenie kary pieniężnej może stanowić istotne obciążenie w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej i zakłócić płynność finansową przedsiębiorcy.

04.08.2023

Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie MDR-3 może budzić wątpliwości

Ordynacja Doradca podatkowy

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów formularze MDR-3, dotyczące schematów podatkowych tzw. krajowych, za cały okres trwania zawieszenia terminów raportowania MDR należało złożyć do 1 sierpnia 2023 r. Z wykładni dokonanej przez MF wynika zatem, że w przypadku MDR-3 termin rozpocznie i zakończy swój bieg tego samego dnia. Trudno się z takim podejściem zgodzić - pisze Beata Krokos z MartiniTAX.

03.08.2023