Wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Zobacz również: Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT
System kafeteryjny – pracownik wybiera świadczenie
W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: "ZFŚS") niektórzy pracodawcy prowadzą tzw. system kafeteryjny. Polega on na tym, że pracownicy mogą wybierać świadczenia, z których chcą skorzystać. Pracownicy otrzymują co miesiąc zasilenie konta punktami na platformie Systemu Kafeteryjnego, a ich ilość uzależniona jest od złożonego oświadczenia majątkowego na początku każdego roku kalendarzowego. Posiadane punkty pracownik może wymienić na dane towary lub usługi, przy czym 1 pkt przeliczany jest przykładowo na 1 zł. W ramach systemu kafeteryjnego pracownicy mogą wybrać różne benefity, np. vouchery na usługi, karty podarunkowe, bilety itp. Zakupione świadczenia dostępne są w formie voucherów/kodów na koncie pracownika oraz przesyłane e-mailem. Wszystkie świadczenia finansowane są ze środków ZFŚS i mieszczą się w zakresie definicji działalności socjalnej.
Zobacz procedurę w LEX: Zwolnienie od podatku świadczeń otrzymywanych w związku z finansowaniem działalności socjalnej >
Po pierwsze uznać należy, że wartość przyznanych punktów nie stanowi przychodu pracownika. Punkty same w sobie nie są bowiem świadczeniem na rzecz pracownika, a jedynie określeniem (wyznacznikiem) wartości świadczeń, z których może on skorzystać. Przychodem będzie dopiero wartość świadczenia nabytego za punkty, ale w tym przypadku można - przy spełnieniu dodatkowych warunków - skorzystać ze zwolnienia od PIT. Ze zwolnienia będzie można skorzystać w przypadku kart podarunkowych - są to bowiem świadczenia pieniężne. Dając pracownikowi taką kartę przekazuje się mu bowiem kwotę pieniężną znajdującą się na rachunku prowadzonym do obsługi karty. Karta nie jest "bonem, talonem lub innym znakiem uprawniającym do wymiany na towar lub usługę". Karty się nie wymienia, tylko nią płaci, a dokładniej płaci się za jej pomocą - sama płatność następuje w formie pieniężnej bezgotówkowej. Jest to bowiem świadczenie pieniężne, a tym samym korzysta ze zwolnienia od PIT. Bilet e-mail/voucher e-mail również nie jest "bonem, talonem i innym znakiem uprawniającym do ich wymiany na towar lub usługę" tylko potwierdzeniem faktu dokonania zapłaty za daną usługę, a tym samym również korzysta ze zwolnienia od PIT. Świadczenie ma bowiem charakter pieniężny, a bilet (voucher) jedynie potwierdza fakt opłacania przez pracodawcę danego świadczenia. W efekcie bilet lub voucher wyznacza wartość świadczenia pieniężnego pracodawcy. Skoro zaś mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym - mamy prawo do zastosowania zwolnienia z PIT.
Sprawdź w LEX: Czy wymagana jest zmiana regulaminu ZFŚS, jeżeli w firmie wprowadzany jest system kafeteryjny? >
Cena promocyjna: 38 zł
|Cena regularna: 76 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zwolnienie do limitu
Za przychód należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego - zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Pod pojęciem nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Niewątpliwie więc świadczenia te stanowią dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten powstaje w momencie otrzymania nieodpłatnie określonego świadczenia (towaru i/lub usługi), tj. w momencie wymiany punktów na świadczenie dostępne w ramach systemu kafeteryjnego.
Czytaj w LEX: Świadczenia od pracodawcy a podatek dochodowy od osób fizycznych >
Uwzględniając powyższe, wartość świadczeń otrzymanych przez pracowników w ramach systemu kafeteryjnego, tj. voucherów e-mail na usługi i towary, biletów oraz kart podarunkowych, których źródłem finansowania są środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych korzysta ze zwolnienia z podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT - do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu. W konsekwencji, gdy łączna wartość świadczeń rzeczowych i pieniężnych otrzymanych przez pracownika nie przekroczy kwoty ww. limitu, po stronie pracodawcy nie powstaną obowiązki płatnika z tego tytułu, w tym obowiązek doliczenia wartości świadczenia do przychodu podatkowego danego pracownika oraz obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Takie stanowisko wynika też z wydawanych przez organy podatkowe interpretacji (patrz np. pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2023 r., nr 0115-KDIT1.4011.241.2023.1.MST).
Sprawdź też:
- Jakie skutki w zakresie PIT i ZUS wywoła zorganizowanie zagranicznej wycieczki dla pracowników? >
- Czy impreza integracyjna i konkurs plastyczny dla dzieci pracowników mogą być sfinansowane ze środków socjalnych? >
- Jakie są konsekwencje przekazania pracownikom kart pre-paid? >
- Czy bony wydane pracownikom lub kontrahentom, jako zachęta do większej sprzedaży, stanowią dla nich przychody podatkowe? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.