RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.

21.08.2020

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego pod lupą fiskusa

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

19.08.2020

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

18.08.2020

Podatek od cukru wejdzie z datą wsteczną?

Domowe finanse Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Na piątkowym posiedzeniu Sejm ma zająć się przepisami tzw. ustawy prozdrowotnej. Ma ona wprowadzić m.in. opłatę od napojów słodzonych tzw. podatek cukrowy. Według planów, nowa danina miała zacząć obowiązywać już od 1 lipca. Sejm jednak nie zajął się nią w odpowiednim czasie.

14.08.2020

Jest wyrok TSUE, a polski fiskus wciąż wykorzystuje dowody z innych spraw

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.

14.08.2020

Pomysły na estoński CIT w Polsce pełne pułapek i niejasności

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów reklamuje estoński CIT jako remedium na prawie wszystkie problemy podatników CIT w Polsce i rozwiązanie, które zrewolucjonizuje polski system podatkowy, który stanie się „jedną z najatrakcyjniejszych opcji dla inwestorów zagranicznych”. Hurraoptymizm resortu jest jednak mocno przesadzony – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner w LTCA.

13.08.2020

NSA: Niejasny bieg terminów w czasie epidemii

Ordynacja Doradca podatkowy

Ustanie przyczyny powodującej wstrzymanie rozpoczęcia, jak i zawieszenia biegu terminów procesowych nastąpiło 23 maja. Dzień później rozpoczęły więc bieg terminy, które nie rozpoczęły swojego biegu przed dniem ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Natomiast terminy, które rozpoczęły swój bieg i uległy zawieszeniu, biegną dalej,

12.08.2020

WSA: KIDP może domagać się informacji publicznej przetworzonej

Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelnik urzędu skarbowego ma udzielić Krajowej Izby Doradców Podatkowych informację publiczną przetworzoną - twierdził WSA w Poznaniu. Izba uzasadniła przedstawiła powody wystąpienia z tego rodzaju wnioskiem, nakreśliła wątpliwości związane z dostrzeżoną praktyką organów skarbowych i wskazała w jaki sposób zamierza wykorzystać uzyskane informacje.

12.08.2020

Przepisy o uldze na złe długi muszą zostać zmienione

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Od kilku lat trwają dyskusje i spory w temacie poprawności wprowadzonej do krajowych przepisów regulacji dotyczącej ulgi za złe długi w zakresie VAT. W ocenie większości implementacja jest wadliwa. Kolejne wyroki TSUE tylko potwierdzają to stanowisko. Z Luksemburga docierają kolejne bardzo wyraźne sygnały dobitnie pokazujące, że nadszedł czas na zmiany w tym zakresie – pisze Małgorzata Militz.

10.08.2020

Odwołanie pełnomocnictwa - sprawa nie taka oczywista

Prawo cywilne Doradca podatkowy

Kwestia odwołania pełnomocnictwa, mimo że wydaje się czynnością oczywistą, może spędzać sen z powiek mocodawcy, który nie chce być już reprezentowany przez pełnomocnika, ale nie bardzo wie, jak go o tym poinformować. Często takie rozterki dotykają mocodawców, którzy powierzyli rolę pełnomocnika członkowi rodziny – piszą eksperci kancelarii GWW.

03.08.2020

Podatnik skarży się na niesłuszną egzekucję, skarbówka nie wie - zawiesić, czy umorzyć?

Ordynacja Doradca podatkowy Compliance

Przepisy o egzekucji są na tyle nieprecyzyjne, że urzędnicy nie wiedzą, jak postępować, gdy decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na osobę trzecią (np. zarząd spółki) uchyli sąd. Nie jest jasne, czy do czasu uprawomocnienia się wyroku, postępowanie należy zawiesić, czy umorzyć. Sądy twierdzą, że zawiesić. Zdania ekspertów są jednak podzielone. Przepis wymaga zmiany, bo mało która firma może czekać 2,5 roku na zakończenie sprawy.

03.08.2020

NSA: Sąd może sprawdzić, czy zawieszenie terminu przedawnienia było zasadne

Ordynacja Doradca podatkowy

Sąd administracyjny ma prawo zbadać, czy organ podatkowy zasadnie powołuje się na zawieszenie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego. Tak wynika z wydanego w czwartek przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może ograniczyć dość częstą dotąd praktykę organów skarbowych.

30.07.2020

Przybywa wniosków o odroczenie terminu płatności podatków i rozłożenie na raty

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Prawie 59 tysięcy wniosków o rozłożenie podatków na raty zostało złożonych od marca do czerwca 2020 roku. To ponad 2,6 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najczęściej dotyczyły podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z danych Ministerstwa Finansów.

30.07.2020

Prawo nie może chronić tylko jednej strony transakcji

Ordynacja Doradca podatkowy

Główną pobudką występowania przez podatników o wydanie interpretacji indywidualnej jest jej funkcja gwarancyjna. Ochrona z interpretacji oznacza, że jeśli kontrola podatkowa przeprowadzona u podatnika wykaże nieprawidłowości w zakresie transakcji rozliczonej zgodnie z interpretacją, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty zaległości podatkowych

29.07.2020

Interpretacje podatkowe – ochrona dla jednej strony, ryzyko dla drugiej

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Praktyka pokazuje, że organy podatkowe oceniają tę samą transakcję w różny sposób. Jeśli tylko jedna ze stron ma taką interpretację, druga nie ma żadnej ochrony. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza przy rozliczeniach VAT. Nagminnie łamana jest wtedy zasada neutralności podatku. Wywołuje to niekorzystne skutki finansowe u podatników.

28.07.2020

Po wyroku TK szansa na wyższe dochody gmin od elektrowni wiatrowych

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmiany w opodatkowaniu elektrowni wiatrowych były niezgodne z Konstytucją. Po stronie gmin pojawia się więc szansa, że otrzymają zastrzyk środków finansowych – albo w formie zwiększonych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości za 2018 rok ściągniętych od podatników, albo w formie rekompensaty otrzymanej z budżetu państwa

27.07.2020

Wyrok sądu w 25 dni dzięki posiedzeniu w trybie niejawnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Zazwyczaj wojewódzkie sądy administracyjne rozpatrują sprawy w ciągu kilku miesięcy. Wyjątkiem jest sąd warszawski, w którym na rozstrzygnięcie trzeba czekać dłużej. Najnowszy wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że na orzeczenie czasami wystarczy poczekać tylko 25 dni. Sposobem jest wniosek elektroniczny i badanie sprawy na posiedzeniu niejawnym.

27.07.2020

Fiskus nie rozumie, czym jest transakcja?

VAT Doradca podatkowy

Skarbówka stoi na stanowisku, że - dla potrzeb VAT - pojęcie transakcji wynikające z art. 19 Prawa przedsiębiorców należy kojarzyć z umową. Umowa ramowa nie jest jednak operacją handlową dotyczącą kupna lub sprzedaży towarów lub usług. Jej zawarcie tworzy dopiero płaszczyznę do zawierania transakcji – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.

23.07.2020

UE planuje dochody – będą nowe opłaty i podatki

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Cło węglowe, podatek od plastików, opłata reprograficzna – to m.in. uzgodnione na unijnym szczycie nowe zasoby własne. Środki z tego tytułu mają pomóc sfinansować unijny fundusz odbudowy. Dochody UE powiększy także sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

22.07.2020