MF wyjaśnia problem VAT od kart paliwowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów opublikowało we wtorek interpretację ogólną dotyczącą kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych. Stanowisko resortu uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Udostępnianie kart paliwowych to świadczenie usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

16.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Składka od reklamy - unijny Trybunał może uratować polskie media

Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów do 16 lutego czeka na uwagi i propozycje do projektu przepisów dotyczących planowanego podatku od przychodów z reklam. Jest jednak mało prawdopodobne, że rząd zrezygnuje z wprowadzenia nowej daniny. Ostatnią deską ratunku dla polskich mediów może okazać się Trybunał Sprawiedliwości UE, którego ostatnie wyroki stają w obronie pluralizmu w mediach.

11.02.2021

Podatek od urządzeń technicznych posiadających części budowlane wciąż budzi wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Orzecznictwo dotyczące podatku od nieruchomości od urządzeń technicznych nie jest jednolite. Szczególnie ostatnie wyroki odbiegają od wypracowanego przez lata stanowiska. W praktyce w stosunku do takich samych lub bardzo podobnych obiektów możliwe jest wyróżnienie dwóch, przeciwstawnych linii orzeczniczych – pisze Patrycja Pazik z Deloitte.

10.02.2021

Konstrukcja podatku od reklamy niezgodna z prawem UE

Doradca podatkowy Finanse

Podnoszenie podatków w kryzysie nie jest rozwiązywaniem problemów polskiej gospodarki. Za dodatkowe opodatkowanie reklam zapłaci cała gospodarka i konsumenci, a w efekcie budżet państwa. Niezrozumiałe jest rozgraniczenie planowanych stawek podatkowych w zależności od formatu reklamy – twierdzą przedsiębiorcy.

10.02.2021

Wybór estońskiego CIT może być podatkową pułapką

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli za kilka miesięcy okaże się, że firmy, które wybrały w tym roku ryczałtowy podatek dochodowy, tzw. estoński CIT, nie spełniły ustawowych warunków, będą one musiały zapłacić znacząco wyższą daninę. Problem jednak w tym, że wypełnienia przesłanek nie da się przewidzieć teraz. Dla wielu może to być skrajnie niekorzystne rozwiązanie.

10.02.2021

TSUE: Przy poborze opłat i podatków państwo może zrezygnować z gotówki

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że państwo członkowskie należące do strefy euro może zobowiązać organy swojej administracji do przyjmowania płatności w gotówce. Może ono jednak również ograniczyć możliwość dokonywania płatności w gotówce ze względu na interes publiczny.

09.02.2021

Urząd wydaje decyzję, a potem sam sprawdza, czy była właściwa

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.

09.02.2021

CRIDO doradzało przy przejęciu udziałów w Aerosol Service

Doradca podatkowy Finanse Compliance

CRIDO doradzało w zakresie Corporate Finance i wsparcia prawnego przy transakcji przejęcia pełnej kontroli nad Aerosol Service Sp. z o.o. Nabycie 100 proc. udziałów w spółce przez jej współwłaścicieli Damiana Piotrowskiego i Norberta Piotrowskiego nastąpiło w formie wykupu lewarowanego.

08.02.2021

O preferencje podatkowe trzeba walczyć przed sądem

CIT Doradca podatkowy

Kolejny raz podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu mają trudniej niż „normalni” podatnicy, a o korzystanie z preferencji, które miały zapewnić im przeprowadzane inwestycje, trzeba będzie znowu walczyć przed sądem – piszą Krzysztof Koniewski i Maciej Kubica z kancelarii TLA.

08.02.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021

Isański: Prawo podatkowe to nie prawo natury

Rachunkowość Doradca podatkowy

Za prawo podatkowe odpowiada człowiek, a nie natura. Oczekiwania obywateli od sądu administracyjnego muszą być inne niż od stanu wiedzy medyków. Od sądu należy wymagać poprawnych orzeczeń, chroniących praw obywateli – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.02.2021

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.

29.01.2021

Skarbówka chce podatku od dofinansowania wynagrodzeń

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

W ramach pomocy z tarczy antykryzysowej pracodawcy dostali dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP. Było to wymierne wsparcie dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale teraz pojawił się problem – i to duży. Od otrzymanej pomocy fiskus domaga się podatku. Pierwsze interpretacje wskazywały, że pomoc nie jest przychodem, teraz okazuje się, że jednak jest.

29.01.2021

Podmioty z Wielkiej Brytanii muszą mieć w Polsce przedstawiciela podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Podatnicy z Wielkiej Brytanii, którzy są lub będą zarejestrowani dla celów VAT w Polsce, są zobowiązani od 1 stycznia 2021 roku ustanowić przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu i na rzecz podatnika jego obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT w Polsce – piszą eksperci KPMG w Polsce.

28.01.2021

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,

28.01.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Nowy jednolity plik kontrolny, kody grup towarów i usług, rozliczanie faktur korygujących po styczniowych zmianach przepisów – to tylko niektóre przykłady wątpliwości, z którymi borykają się księgowi. Poprawne naliczenie podatków wymaga coraz ściślejszej współpracy biur rachunkowych z klientami i ich działami sprzedaży, produkcji czy magazynami. Konieczny jest sprawny obieg informacji.

27.01.2021

Założenie spółki jawnej może uchronić przed podwójnym podatkiem

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Spółki komandytowe od stycznia 2021 roku stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Podwójne opodatkowanie można co prawda odwlec do maja, ale to nie rozwiązuje sprawy. Pewnym rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej w jawną – ważne jednak, by złożyć właściwe oświadczenie przed końcem stycznia. Konieczne jest też spełnienie kilku innych warunków.

26.01.2021

Konieczne ponowne raportowanie schematów transgranicznych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Polska wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych jako pierwszy kraj Unii Europejskiej. Krajowe i transgraniczne informacje polscy podatnicy raportują już od 2019 roku. Zmiany w przepisach doprowadziły jednak do sytuacji, że niektóre raporty trzeba złożyć jeszcze raz – do końca stycznia i do końca lutego 2021 roku.

25.01.2021

Fiskus próbuje opodatkować jedną transakcję trzy razy

PIT Doradca podatkowy

W jednej z niedawnych interpretacji podatkowych skarbówka doszła wniosku, że otrzymanie przez pracownika akcji spółki matki polskiego przedsiębiorcy wiąże się z koniecznością trzykrotnego zapłacenia podatku. Doradcy podatkowi podkreślają, że takie podejście jest niezgodne z prawem. Błędne działanie fiskusa skrytykował też sąd administracyjny. Właśnie opublikowano uzasadnienie wyroku.

22.01.2021
Prawo.pl