Dieta z tytułu podróży służbowych może być kosztem przedsiębiorcy

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie interpretację, w której wyjaśnia zasady zaliczenia wartości diet z tytułu podróży służbowych do kosztów uzyskania przychodów. Problem dotyczy zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, ale też większych firm. Interpretacja ta dopuszcza zaliczenie kosztów podróży przedsiębiorcy - kierowcy w koszty firmy.

13.12.2022

TSUE stawia tajemnicę adwokacką ponad potrzeby budżetu, a TK zwleka z rozpatrzeniem skargi

Prawnicy Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący tajemnicy zawodowej i ujawniania schematów podatkowych w Belgii, będzie miał duże znaczenie także dla dalszych losów analogicznych polskich przepisów. Eksperci twierdzą, że tajemnica zawodów zaufania publicznego nie może być ograniczana nawet ze względu na troskę o budżet państwa. Podobna skarga od dawna czeka w polskim Trybunale Konstytucyjnym.

13.12.2022

WSA: Tylko szef KAS ma podstawy do blokady konta

Ordynacja Doradca podatkowy

Nowelizacja tzw. ustawy o automatyzacji z 8 czerwca 2022 r., dotycząca możliwości blokady rachunku bankowego przez fiskusa (tzw. STIR), ciągle budzi wiele kontrowersji. Niejasne przepisy sprawiły, że kwestią sporną jest nakładanie blokad na rachunki bankowe przez naczelników organów celno-skarbowych - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

12.12.2022

Ulga na zabytki okrojona od 2023 roku – z zakupem pałacyku trzeba się spieszyć

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nowelizacja Polskiego Ładu ograniczyła zakres ulgi na zabytki. Podatnik, ponoszący wydatki na zakup zabytku nieruchomego, może z niej skorzystać, pod warunkiem poniesienia ich jeszcze w tym roku. Prac konserwatorskich będzie mógł dokonać w 2023 roku. Warunkiem odliczenia jest konieczność posiadania zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora zabytków potwierdzającego wykonanie tych prac.

10.12.2022

Notariusze nie będą już wysyłać do urzędu papierowych aktów notarialnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Za kilka dni w życie wejdą przepisy, które zwolnią notariuszy z obowiązku wysyłania do urzędów skarbowych papierowych odpisów aktów notarialnych. Zgłoszeń do Głównego Inspektora Informacji Finansowych także będzie można dokonywać według nowych, uproszczonych zasad. Tradycyjną wysyłkę zastąpi forma elektroniczna.

09.12.2022

MF przygotowuje objaśnienia do zasad składania PIT-2 i innych oświadczeń

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do konsultacji trafił projekt objaśnień dotyczących składania przez podatników PIT oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych prze płatników tego podatku. Nowe zasady mają szczególne znaczenie dla pracowników i ich pracodawców. Chodzi m.in. o stosowanie różnych ulg podatkowych, kosztów uzyskania przychodów i wybranej stawki podatku.

09.12.2022

TSUE: Tajemnica zawodowa adwokata jest ważniejsza, niż zwalczanie nadużyć podatkowych

Prawnicy Doradca podatkowy

Adwokat nie musi informować o podatkowym planowaniu swojego klienta władz skarbowych ani innych uczestników tego planowania, jeśli naruszałoby to tajemnicę zawodową - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanego w belgijskiej sprawie. Sędziowie zinterpretowali dyrektywę, która nakazuje informowanie władz o schematach podatkowych.

08.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

NSA: Żądanie informacji o podatnikach tylko w niezbędnym zakresie

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe mogą żądać od podatników tylko takich informacji, które mogą mieć wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego. Zakres informacji, jakich żądają na podstawie art. 45 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, jest zbyt szeroki, a przepis ten niedookreślony. Potwierdził to w środę Naczelny Sąd Administracyjny.

08.12.2022

Uproszczenia w VAT mniej korzystne i trzy miesiące później

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kolejny, trzeci już, pakiet zmian i uproszczeń w VAT miał wejść w życie w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jednak kwartał później. Ustawodawca nie zdążył z przygotowaniem nowelizacji. Ułatwień będzie sporo, chociaż, jak podkreślają eksperci, powinno być ich więcej – zwłaszcza że w drugiej wersji projektu część zmian zniknęła. Chodzi m.in. o wystawianie faktur zaliczkowych i końcowych.

07.12.2022

Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla pracowników i emerytów czasem bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.

06.12.2022

Obowiązkowe e-fakturowanie w ramach KSeF coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to system umożliwiający wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. E-faktura, jako powszechny system rozliczania, zacznie być obligatoryjna od 2024 roku. Obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT.

06.12.2022

NSA: Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wycofanej ze spółki to nadal przychód z działalności

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Skoro podatnik we wniosku o interpretację podał, że sprzedał nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej, to przychody z tej sprzedaży są przychodami z tej działalności. Przez sześć lat podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny, odnosząc się do wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej i przeniesienia jej na potrzeby własne wspólników.

05.12.2022

Pełnomocnictwa u radców prawnych i doradców podatkowych wciąż problemem

Prawnicy Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Obowiązujące prawo na to nie pozwala, ale radca prawny zdecydowanie powinien mieć możliwość udzielenia substytucji doradcy podatkowemu, a doradca podatkowy powinien móc udzielić substytucji prawnikowi zagranicznemu. To jeden z postulatów, jakie trafiają do redakcji Prawo.pl w ramach trwającej właśnie akcji „Poprawmy prawo”. Niespójność w przepisach korporacyjnych powoduje problemy.

05.12.2022

Sądy pozwalają przelać rodzinną darowiznę na inne konto, ministerstwo nie

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Skarbówka, mimo sprzeciwu sądów, uznaje, że przelanie gotówki tytułem darowizny bezpośrednio na rachunek sprzedającego mieszkanie, zamiast na konto syna, który jest jego nabywcą, nie uprawnia do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Również w opublikowanej właśnie broszurze informacyjnej Ministerstwo Finansów podkreśla wymóg przekazania darowizny na konto obdarowanego.

03.12.2022

Estoński CIT dla niektórych firm okazał się kosztowną pułapką - zmiana prawa jest konieczna

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Firmy, które w 2021 roku przeszły na tzw. estoński CIT, znalazły się w dużo gorszej sytuacji niż podmioty, które zmieniły sposób rozliczenia podatku później. Wszystko przez Polski Ład i brak odpowiednich przepisów przejściowych. Skutek jest taki, że – wbrew zasadzie sprawiedliwości podatkowej – muszą one płacić dodatkową daninę. Tym, którzy nie chcą płacić niesprawiedliwego podatku, urzędy grożą egzekucją.

02.12.2022

Wsparcie dla przedsiębiorców z różnych programów nie pozbawia prawa do estońskiego CIT

CIT Doradca podatkowy Finanse

Różnorodne formy wsparcia dla przedsiębiorców nie wyłączają możliwości opodatkowania spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek. Ewentualne ograniczenia w zakresie wyboru estońskiego CIT obejmują zwolnienia związane z działalnością w specjalnych strefach ekonomicznych oraz zwolnienia wynikające z decyzji o wparciu. Taką korzystną interpretację wydała właśnie skarbówka.

01.12.2022

Firmy zainwestowały w fotowoltaikę, by obniżyć koszty - teraz toczą spory o podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Podwyżki cen prądu zachęciły firmy do instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie inwestycje spowodowały jednak problemy fiskalne. Chodzi o podatek od nieruchomości i kwestię opodatkowania budowli. Wątpliwości mają nie tylko duże zakłady, ale też mali, działający w pojedynkę przedsiębiorcy. Gminy żądają od nich kilkukrotnie wyższego podatku. Konieczna jest pilna poprawa przepisów.

30.11.2022

NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy

Prawnicy Akcyza Doradca podatkowy

Wynajem krótkoterminowy auta w Niemczech w celu przywozu dokumentów klienta do Polski nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego, czego domagały się organy skarbowe. Nie dochodzi w takiej sytuacji do rozporządzania samochodem jak właściciel. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

28.11.2022

Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych

Prawnicy Ordynacja CIT Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Wydawało się, że Polski Ład został już poprawiony. Nic bardziej mylnego. Od stycznia pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenia do 10-go następnego miesiąca, czekają kolejne problemy. Przez zmianę przepisów będą musieli ciągle korygować rozliczenia dwa miesiące wstecz. Pilnej poprawy wymagają przepisy z niemal każdej dziedziny prawa. Ruszamy, z trzecią już edycją akcji „Poprawmy prawo” - za najlepsze zgłoszenia Czytelników przyznamy dostępy do LEX.

28.11.2022