9-procentowa stawka CIT pełna niejasności

CIT

Po styczniowych zmianach przepisów i podwyższeniu limitu przychodów do określania statusu małego podatnika niejasne stały się regulacje dotyczące korzystania z obniżonej stawki CIT. Rozbieżności w limitach przychodów wywołują wątpliwości – zwłaszcza, że nie wiadomo, który kurs waluty stosować i czy chodzi o kwoty brutto czy netto.

06.02.2020

Rząd chce ograniczenia agresywnego planowania podatkowego

Ordynacja CIT PIT Podatki międzynarodowe

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które mają ograniczyć stosowanie agresywnego planowania podatkowego o charakterze transgranicznym. Dzięki nowym rozwiązaniom budżet państwa i samorządy zyskają łącznie ponad 735 milionów złotych rocznie. Zmiany wejdą w życie w kwietniu 2020 roku.

04.02.2020

Mniej kontroli podatkowych w 2019 roku

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Krajowa Administracja Skarbowa w ubiegłym roku rzadziej kontrolowała podatników - wynika z danych przedstawionych w piątek przez tę instytucję. Liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w porównaniu do 2018 r.

31.01.2020

Kiedy strata z likwidacji środków trwałych może być kosztem

CIT

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Oceniając czy doszło do zmiany rodzaju działalności należy kompleksowo ocenić stan faktyczny – wynika z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach.

30.01.2020

Dotacje na ekologiczne pojazdy bez podatku dochodowego

CIT PIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację przepisów o PIT i CIT. Celem zmiany jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

29.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020

Z uchylaniem się od płacenia podatków trzeba walczyć

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Na trwającym właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polska zaapelowała do podjęcia wspólnych działań w całej Europie w celu budowania przejrzystości i wprowadzenia solidarności w zwalczaniu uchylania się od płacenia podatków. Z przedstawionego tam raportu wynika, że Polska traci z tego tytułu 600 mln euro.

23.01.2020

Fiskus zamiast rozliczeń chce oceniać racjonalność prowadzenia biznesu

Ordynacja CIT VAT Spółki Małe i średnie firmy

Organy podatkowe coraz częściej blokują zaliczenie niektórych wydatków do kosztów lub uniemożliwiają odliczenie VAT. Firma rozliczająca podatek u źródła nie może skorzystać z uproszczeń, jeśli nie udowodni istnienia tzw. substancji biznesowej. Zdaniem ekspertów, działania fiskusa utrudniają prowadzenie firm i zmuszają do płacenia wyższych podatków.

22.01.2020

Nie każdy aneks pozwoli na korzystne rozliczanie rat leasingowych

CIT PIT

W zeszłym roku zmieniły się zasady rozliczania leasingu samochodów osobowych. Ograniczono możliwość pełnego zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych z tytułu rat leasingowych. W przepisach określono limity wartości aut, które dają możliwość zaliczenia do kosztów części raty leasingowej – w proporcji w jakiej limit pozostaje do wartości pojazdu.

14.01.2020

13 terytoriów na francuskiej liście rajów podatkowych

CIT PIT VAT

Anguilla, Bahamy, Fidżi, wyspa Guam, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Oman, Panama, Samoa Amerykańskie, Wyspy Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu - to raje podatkowe wymienione na liście opublikowanej we wtorek przez francuską administrację podatkową.

07.01.2020

MF: Generator podatkowy może stworzyć dwa mikrorachunki

Ordynacja CIT VAT Małe i średnie firmy

To nie błąd systemu - generator mikrorachunku podatkowego opublikowany na stronie podatki.gov.pl umożliwia wskazanie zarówno identyfikatora NIP, jak i PESEL, a zatem możliwe jest wygenerowanie dwóch odrębnych mikrorachunków podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

07.01.2020

Firma wrzuci w koszty świadczenia nie tylko dla pracowników

CIT PIT

Do tej pory skarbówka pozwalała na rozliczenie w kosztach wydatków na świadczenia na rzecz pracowników. Pakiety medyczne, prezenty czy imprezy dla rodzin były już reprezentacją i nie można było ich odliczyć. Najnowsza interpretacja potwierdza zmianę podejścia fiskusa – szczęśliwa i zdrowa rodzina to zadowolony i wydajny pracownik. Koszty można więc wykazać.

02.01.2020

Początek roku to tradycyjnie zmiany w podatkach

CIT PIT VAT Akcyza

Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.

31.12.2019

Ulga na złe długi w PIT i CIT w nowej odsłonie już od stycznia 2020 roku

CIT PIT

W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

31.12.2019

MF: Nowe e-usługi administracji uszczelnią system podatkowy

CIT VAT

Ministerstwo Finansów planuje kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej w VAT. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada nowe otwarcie w tym podatku. Szczegóły mamy poznać w trakcie przyszłego roku. MF chce też oszacować wysokość luki w CIT.

30.12.2019

W 2020 roku branża paliwowa, alkoholowa i tytoniowa będzie na celowniku służb skarbowych

CIT PIT Akcyza Małe i średnie firmy Finanse

Dalsze uszczelnienie CIT i optymalizacje podatkowe, kontrola zwrotów VAT, a także – co ma być nowością - uszczelnienie akcyzy to priorytety kontroli, jakie będzie prowadziła Krajowa Administracja Skarbowa w 2020 roku. W planach jest też rozbudowa systemu poboru podatków, a w przyszłości uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

29.12.2019

Fiskus pobierze podatek handlowy w lipcu 2020 roku

CIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Pobór daniny będzie zawieszony do 1 lipca 2020 roku. Konfederacja Lewiatan apelowała o szybkie przyjęcie ustawy. Proponowała jednak, by podatek był naliczany dopiero od stycznia 2021 roku. Senat przyjął zmiany w zeszłym tygodniu.

23.12.2019

Bez zawiadomienia o wpłacie na niezgłoszony rachunek firma nie odliczy kosztów

CIT PIT VAT

Firmy muszą już sprawdzać, czy rachunki bankowe ich kontrahentów są zgłoszone fiskusowi i znajdują się na tzw. białej liście. Od stycznia wpłata na niezgłoszone konto nie będzie mogła być kosztem. Od tych skutków uwolni jedynie zawiadomienie o wpłacie na rachunek spoza listy. Resort finansów przygotował już wzór dokumentu.

19.12.2019

Udział gości w imprezach nie zawsze kosztem spółki

CIT PIT BHP

Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

13.12.2019