Zapłata gotówką uniemożliwia rozliczenie kosztów podatkowych

CIT PIT

Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że faktura na kwotę wyższą niż 15 tysięcy złotych zapłacona gotówką nie będzie kosztem podatkowym. Zakaz ujęcia kosztu dotyczy całej wartości transakcji, a nie tylko nadwyżki ponad 15 tysięcy złotych. Problematyczne okazuje się jednak definiowanie pojęcia transakcji.

04.05.2020

Koronawirus utrudnia rozliczanie podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z preferencji lub zwolnień z podatku u źródła mogą korzystać podmioty, które są rezydentami w danym kraju i tzw. rzeczywistymi odbiorcami płatności. Epidemia i trudności w komunikacji i podróżach wpływają jednak istotnie na weryfikowanie miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności. Coraz większego znaczenia nabiera też kwestia dochowania należytej staranności

28.04.2020

Koszty marketingowe trzeba limitować

CIT Spółki

Ustawa o CIT limituje zaliczanie do kosztów wydatków na usługi niematerialne. Odliczać w całości można jednak kwoty bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi. Problem w tym, że przepisy nie definiują tego pojęcia, a urzędnicy – jak potwierdza najnowsza interpretacja – próbują określać je zbyt luźno. Ograniczają przy tym zaliczanie do kosztów wydatków na marketing.

24.04.2020

Niedużak: Pracujemy nad kolejnym pakietem dla firm

CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Mamy ponad milion wniosków o wsparcie dla firm w ramach już obowiązujących rozwiązań dotyczących walki z gospodarczymi skutkami COVID-19. Pracujemy nad kolejnymi propozycjami. Chcemy m.in. utworzyć fundusz dopłat do odsetek kredytów, poprawić płynność finansową samorządów, a także ułatwić działanie Krajowej Izby Odwoławczej, by nie blokować przetargów – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

21.04.2020

Koronawirus umożliwia preferencyjne rozliczenie podatków

CIT PIT Koronawirus

Aby móc przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne PIT za 2019 roku trzeba rozliczyć do czerwca 2020 roku. To jedna ze zmian wprowadzonych niedawno w ramach tarczy antykryzysowej. Firmy z kolei dostały możliwość korzystnego rozliczenia inwestycji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX. Z obniżeniem podatku nie trzeba czekać do przyszłego roku.

21.04.2020

Koronawirus wpłynie na zarządzanie łańcuchem dostaw

CIT Spółki Finanse

Koronawirus spowodował ogromne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Każdy produkt wiąże się z wieloma elementami: począwszy od pozyskania surowca, poprzez produkcję, pakowanie, transport oraz dystrybucję. Niedobory produktów to tylko widoczne dla konsumentów skutki globalnego zakłócenia łańcucha dostaw spowodowanego pandemią COVID-19 – pisze Beata Rawa

20.04.2020

Objaśnienia podatkowe chronią, gdy interpretacja niekorzystna

CIT Prawo gospodarcze

Do czasu opublikowania objaśnień do przepisów dotyczących wykorzystywania aut w działalności gospodarczej, skarbówka wydała już niekorzystne interpretacje indywidualne, z których wynika, że nowe, mniej korzystne przepisy należy stosować do większości umów leasingowych. W tej sytuacji podatnicy mogą stosować się do objaśnień, jeśli będą dla nich korzystniejsze.

20.04.2020

Dwoje nowych wiceministrów w resorcie finansów

CIT PIT

Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski 15 kwietnia 2020 r. przestają pełnić stanowiska podsekretarzy stanu. Na stanowisko wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych od 16 kwietnia 2020 r. został powołany Piotr Patkowski, a wiceszefem KAS, wiceministrem finansów również od 16 kwietnia zostanie Anna Chałupa.

15.04.2020

Spóźnione objaśnienia o kosztach samochodu w firmie

CIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystywania samochodów osobowych w działalności, po zmianach przepisów od 2019 r. Eksperci oceniają, że co najmniej o rok za późno. Uważają też, że w związku z epidemią COVID-19, należałoby wprowadzić tymczasowe zniesienie ograniczeń motoryzacyjnych

14.04.2020

Bez prawa do żądania czynszu, ale za to z obowiązkiem zapłaty podatku

CIT VAT Koronawirus

Przepisy specustawy przewidują czasowe wygaśnięcie zobowiązań stron umowy najmu powierzchni handlowej w okresie obowiązywania w nich zakazu handlu. Miała to być pomoc dla właścicieli nieruchomości. Okazuje się jednak, że pomimo że wynajmujący nie może domagać się zapłaty, musi wystawiać na bieżąco faktury z tytułu najmu, płacić VAT i wykazywać przychody.

09.04.2020

Rząd przyjął kolejne zmiany w podatkach

Podatki i opłaty lokalne CIT VAT Koronawirus

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji specustawy. Zawiera on pakiet kolejnych zmian w rozliczaniu podatków. Dotkną one PIT, CIT i podatku od nieruchomości. Zdaniem ekspertów, proponowane rozwiązania nie są żadną rewolucją. Cały czas brakuje natomiast rozwiązań, które byłyby prawdziwą pomocą.

07.04.2020

Zachęty podatkowe mają przekonać do walki z koronawirusem

CIT VAT Koronawirus

Odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200 procent wartości darowizny, jednorazowy odpis amortyzacyjny, zerowa stawka VAT, korzystne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej – takie rozwiązania pojawiły się m.in. w obowiązującej już specustawie. Rząd próbuje zachęcać firmy i osoby prywatne do wsparcia walki z epidemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, to za mało.

03.04.2020

Koronawirus zmusi firmy do aktualizacji analizy porównawczej

CIT

Podmioty powiązane muszą przygotowywać analizy porównawcze do transakcji kontrolowanych. Rozprzestrzenianie się koronawirusa oddziałuje na łańcuchy dostaw, handel międzynarodowy i pogłębia obawy przed globalną recesją. Nie pozostaje to bez wpływu na rozliczenia między firmami powiązanymi – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

01.04.2020

Czy faktura zapłacona z konta prywatnego będzie kosztem spółki?

CIT Rachunkowość

Zapłata z innego rachunku płatniczego niż rachunek przedsiębiorcy albo zapłata gotówkowa nie mieści się w ograniczeniach wynikających z ustawy o CIT. Opłacony w ten sposób koszt nie może być jednak kosztem podatkowym. Można natomiast rozważać wykorzystanie rachunku wspólnika na gruncie cywilnoprawnym w kategoriach wyręczenia

31.03.2020

Przedłużenie terminu na złożenie CIT-8 w końcu możliwe

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów nie mogło się zdecydować, czy przedłużyć termin złożenia CIT-8 i sprawozdań finansowych. Z opublikowanego rozporządzenia wynika w końcu, że podatnicy, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT i organizacje pożytku publicznego CIT-8 mogą złożyć do końca lipca. Wszyscy pozostali CIT muszą natomiast rozliczyć do końca maja. MF planuje też wydłużenie czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.

30.03.2020

Sejm przyjął pakiet pomocowy dla podatników

Ordynacja CIT PIT

W sobotę rano Sejm uchwalił rządowy projekt tzw. ustawy pomocowej. Nowe przepisy mają łagodzić negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozbudowany program pomocy. Nowością jest m.in. wydawanie paragonów elektronicznych, odroczenie niektórych terminów podatkowych, możliwość rozliczenia straty, ale też darowizn na rzecz walki z epidemią.

28.03.2020

Rządowy pakiet pomocowy trochę ulży podatnikom

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Do Sejmu trafił dzisiaj rządowy projekt tzw. ustawy pomocowej, której przepisy mają łagodzić negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozbudowany program pomocy. Zawiera on kilka korzystniejszych rozwiązań niż jego pierwsza wersja. Nowością jest m.in. wydawanie paragonów elektronicznych.

26.03.2020

Ekwiwalent za pracę na domowym sprzęcie nie podlega PIT, ale jest kosztem

CIT PIT Koronawirus

Epidemia koronawirusa zmusiła pracodawców do zlecania pracownikom pracy zdalnej. Nie wszystkim jednak firmom udało się wyposażyć załogi w odpowiedni sprzęt. W rezultacie, ludzie pracują w domu i wykorzystują np. prywatne telefony i komputery. Otrzymują za to dodatkowe pieniądze. Pojawiają się jednak pytania, jak te wypłaty traktować.

26.03.2020

NSA: Odsetki od odszkodowania są objęte PIT

CIT PIT

Odsetki za opóźnienie w wypłaceniu odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku sądu nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT trzeba więc zapłacić. Potwierdził to w niedawnym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

25.03.2020

Nie da się ominąć fiskusa "na wirusa"

Ordynacja CIT VAT Rachunkowość Koronawirus

W piątek, 20 marca, mija czas rozliczenia i wpłaty zaliczek na podatki dochodowe. W przyszłą środę trzeba będzie natomiast wysłać jednolite pliki kontrolne i deklaracje VAT. Rząd nie przesunął tych terminów z powodu epidemii koronawirusa. CIT-8 będą mogły złożyć później tylko organizacje pozarządowe, choć najbardziej zależy na tym spółkom.

20.03.2020