Nowy departament w MF ma zadbać o jednolite orzecznictwo podatkowe

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Powołany w resorcie finansów nowy departament ma sprawować nadzór nad jednolitym stosowaniem przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe, a także nadzór nad interpretacjami indywidualnymi oraz wiążącymi informacjami stawkowymi wydawanymi przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Nie będzie jednak mógł kierować spraw do NSA.

28.10.2020

Prywatne korzystanie ze służbowych pojazdów ciągle pełne niejasności

PIT Rachunkowość

Wydana przez ministerstwo finansów interpretacja ogólna dotycząca rozliczania przychodów z tytułu wykorzystywania przez pracowników służbowych samochodów do celów prywatnych miała szanse zakończyć spory w tym zakresie. Okazuje się jednak, że wątpliwości pozostały. Resort skupił się tylko na umowach o pracę, a zapomniał o innych formach zatrudnienia.

27.10.2020

Państwa OECD obniżają podatki, by łagodzić skutki epidemii

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z najnowszej analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że dziewięć państw OECD zdecydowało się na obniżenie podatku, by stymulować gospodarkę w czasie pandemii. Kolejnych dziesięć zredukowało VAT na produkty (przede wszystkim środki medyczne) służące walce z koronawirusem. Polska tymczasem zmieniła przepisy, by wyższe stawki VAT można było stosować dłużej.

26.10.2020

Szczepienia przeciwko grypie bez podatku dochodowego

Domowe finanse PIT Rachunkowość

W poniedziałek ogłoszony został projekt przepisów dotyczących zwolnienia z PIT szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku.

26.10.2020

NIK: System Tax Free do poprawy

VAT

Wciąż zdarza się, że Tax Free, zamiast do okazjonalnych zakupów w celach osobistych, jest wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych. NIK wskazuje, że największym problemem systemu zwrotu podatku od towarów i usług na wschodniej granicy jest brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

23.10.2020

Lewiatan: Podatnicy chcą stabilnego i jasnego prawa

Ordynacja Doradca podatkowy

Walcząc z finansowymi skutkami pandemii nie wykorzystano okazji, aby cofnąć lub trwale zmienić złe przepisy. Skupiono się bowiem na odwlekaniu szczególnie dotkliwych obowiązków na później – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu Konfederacji Lewiatan pt. „Co wiesz o zmianach podatkowych”.

22.10.2020

NSA: Możliwa rozprawa zamiast posiedzenia niejawnego, ale trzeba czekać dłużej

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo zarządzenia o odwołaniu rozpraw i przeniesienia spraw na posiedzenia niejawne, w sądach administracyjnych istnieje możliwość składania przez strony wniosków o rozpoznanie sprawy na rozprawie. Ostateczna decyzja o trybie rozpatrzenia należy jednak do przewodniczącego wydziału lub do składu orzekającego. Zdaniem prawników, warto korzystać z tej możliwości.

22.10.2020

Otrzymaną darowiznę można przekazać dalej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie nakładają obowiązku, aby otrzymaną w darowiźnie czy spadku rzecz trzymać przez jakiś czas. Właściwie można ją od razu przekazać dalej. Inaczej będzie tylko, jeśli zostanie ona sprzedana. Wtedy może bowiem pojawić się obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

21.10.2020

60 wniosków do prokuratury za nielegalne doradztwo podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Nawet 50 tysięcy złotych kary mogą zapłacić osoby i firmy, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawnień. Krajowa Izba Doradców Podatkowych namierzyła blisko 500 takich podmiotów w Polsce. Do prokuratury trafiło w środę 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Kolejnych kilkaset jest w przygotowaniu.

21.10.2020

MF i PFR zapewniają o braku ryzyka utraty finansowania w przypadku restrukturyzacji spółek

CIT Rachunkowość

Przedsiębiorcy należący do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowej nie muszą mieć zgody Polskiego Funduszu Rozwoju na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności. W przypadku takich przekształceń umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia.

21.10.2020

Sąd przypomina MF, że objaśnienia nie mogą nakładać obowiązków na podatników

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych. A więc wbrew stanowisku resortu, podatnik dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi IP BOX może przygotować po zakończeniu roku. Z przepisów nie wynika, że ewidencje muszą być prowadzone na bieżąco.

21.10.2020

NSA w trybie niejawnym, szybciej, ale bez ostatniego słowa pełnomocnika

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Zdaniem ekspertów przyspieszy to rozpatrzenie skarg, ale może pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.

20.10.2020

Latem fiskus rzadziej kontrolował, teraz będzie nadrabiał

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W ostatnim czasie niemal o 20 procent spadła liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych. Kontroli podatkowych było natomiast prawie o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, mniejsza aktywność fiskusa ma związek z pandemią. Jesienią kontroli może być jednak więcej, m.in. ze względu na niższe wpływy budżetowe.

20.10.2020

Raport LEX: TSUE nadzieją polskich podatników

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Okazuje się, że warto kierować niekorzystne rozstrzygnięcia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Z opublikowanego właśnie przez Redakcję Publikacji Elektronicznych LEX raportu wynika, że aż 70 procent wyroków w polskich sprawach rozstrzyganych przez Trybunał było korzystnych dla podatników. Wiele z nich ma istotne znaczenie dla stosowania prawa.

20.10.2020

MF zachęca do kontaktów elektronicznych

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów poleca korzystanie z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej. W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych. Zalecenia MF mają związek z epidemią koronawirusa.

19.10.2020

JPK dla ksiąg rachunkowych tylko na żądanie

VAT Małe i średnie firmy

JPK dla ksiąg rachunkowych należy wygenerować na żądanie organów podatkowych. Nie trzeba sporządzać ich automatycznie co miesiąc jak w przypadku JPK VAT – zapewnia Ministerstwo Finansów. Od 1 października br. podatnicy mają nowe obowiązki związane z JPK VAT. Składają oni JPK V7M lub JPK V7K, które zastąpiły zwykłe deklaracje podatkowe.

19.10.2020

Zwrot spółdzielczych udziałów małżonkowi bez PIT

Domowe finanse PIT

Prawo z tytułu wypłaty udziałów po śmierci członka spółdzielni nie należy do spadku, a wypłata na rzecz osoby wskazanej w oświadczeniu na wypadek śmierci stanowi przychód z praw majątkowych podlegający opodatkowaniu. Jeśli jednak osobą uprawnioną do wypłaty udziałów jest małżonek i źródłem finansowania wkładu był majątek wspólny, to wypłata udziałów nie podlega opodatkowaniu PIT.

17.10.2020

MF konsultuje zasady sporządzania sprawozdań finansowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Komitet Standardów Rachunkowości planuje opracowanie dokumentu, który będzie pomocny w przygotowaniu sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020 w zakresie zagadnień związanych z pandemią Covid-19 - informuje Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych. I zachęca do wypełnienia ankiety w tej sprawie.

16.10.2020

Podatek od nagrody Igi Świątek zostanie we Francji. Do tego wyższy niż w Polsce

PIT

Zwycięstwo Igi Świątek we French Open to ogromny sukces sportowy, ale też wielkie pieniądze. A na podatek od nich łakomie mogłyby patrzeć organy podatkowe zarówno Polski jak i Francji. Jednak umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, że to Francja pobierze tę daninę. Niestety wyższą niż pobrana byłaby w Polsce.

16.10.2020