Wkrótce nowe zasady rozliczania VAT - firmy mogą nie zdążyć z przygotowaniami

VAT Rachunkowość

Już 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych zasad. Nie będzie trzeba m.in. wysyłać deklaracji podatkowych. Zastąpi je całkowicie odmieniony jednolity plik kontrolny. Problem jednak w tym, że trzeba w nim będzie podawać dużo więcej szczegółowych informacji. Za błędy będą groziły surowe kary.

27.08.2020

Wsparcie z tarcz antykryzysowych trudno rozliczyć bez błędów

CIT PIT Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Nieprawidłowe rozliczenie darowizny, zakupu sprzętu do walki z epidemią czy wynagrodzeń pracowniczych – to tylko niektóre obszary ryzyka i potencjalnych sporów ze skarbówką. Kontrole mogą potrwać nawet do 2026 roku. Przed skutkami błędnego rozliczenia tarcz antykryzysowych pewną ochronę może dać połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry zarządzającej z polisą skarbową.

26.08.2020

Na wizytę w urzędzie skarbowym będzie można się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów pracuje nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Na spotkania z urzędnikami, od niedawna, można się już umawiać w województwach podlaskim i wielkopolskim. Ma to rozładować kolejki i ułatwić załatwianie spraw. Z powodu koronawirusa urzędy przyjmują interesantów tylko trzy dni w tygodniu.

26.08.2020

Wypłata dywidendy nie wymaga dokumentacji cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

25.08.2020

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.

25.08.2020

Skarbówka na tropie podróbek

Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna

Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku (od stycznia do lipca) Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziło niemal 300 interwencji. Zatrzymała w tym czasie podrobione towary o łącznej wartości około 27,5 milionów złotych. Najczęściej są to: odzież, zabawki, sprzęt sportowy, kosmetyki, papierosy, zegarki, biżuteria, galanteria i sprzęt elektroniczny.

24.08.2020

MF chce ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych

VAT Doradca podatkowy Spółki

Konsultowany właśnie pakiet uproszczeń tzw. Slim VAT, przy okazji zawiera przepisy, które – jak twierdzą doradcy podatkowi – mogą ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych (WIS). Będą ważne tylko przez trzy lata. Ministerstwo Finansów chce też odebrać ochronę zapewnianą przez WIS w transakcjach stanowiących nadużycie prawa.

24.08.2020

RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki

Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.

21.08.2020

Opłaty w ramach systemu SENT będzie można wnosić kartą

VAT Akcyza

Przewoźnicy i kierowcy już pod koniec sierpnia będą mogli regulować swoje zobowiązania bezgotówkowo, przy użyciu kart płatniczych. Krajowa Administracja Skarbowa wydzierżawiła 168 nowoczesnych terminali. Zostaną w nie wyposażone urzędy celno-skarbowe oraz patrole mobilne Służby Celno-Skarbowej.

20.08.2020

Budżet państwa z deficytem na ponad 109 mld zł, PKB niższe o 4,6 proc.

Finanse publiczne Administracja publiczna

Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Obowiązujący dotąd plan finansowy nie zakładał deficytu, jednak po zmianach wyniesie on ponad 109 miliardów złotych. Wydatki państwa będą wyższe o ponad 72 miliardy niż wcześniej planowano, wpływy z podatków zaś o ponad 36 miliardów niższe. PKB ma się obniżyć w tym roku o 4,6 proc.

20.08.2020

Od samochodów zastępczych można odliczyć cały VAT

VAT Rachunkowość Spółki

Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.

20.08.2020

Mydło i krem dla pracowników nie jest ich przychodem

PIT Prawo pracy

Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanych objaśnień podatkowych i w miarę jednolitych odpowiedzi skarbówki, firmy cały czas pytają o zasady rozliczania i opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Zdaniem ekspertów, pokazuje to niski poziom zaufania do organów podatkowych

19.08.2020

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

18.08.2020

Podatek Belki wymaga zmian, ale o likwidacji nie ma mowy

Domowe finanse PIT

Wpływy z tzw. podatku Belki są na tyle duże, że Ministerstwo Finansów nie zamierza z niego rezygnować. Obiecuje jednak pewne zmiany. Sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o około trzy miliardy złotych rocznie. Tymczasem obecne oprocentowanie lokat i zasady wypłacania odsetek powodują, że podatek w skrajnych przypadkach wynosi nie 19, ale nawet 100 procent.

18.08.2020

Mimo zachęt, poziom innowacyjności polskich firm spada

CIT PIT Spółki

Z najnowszej edycji „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez PARP wynika, że kolejny rok z rzędu firmy ograniczają nakłady na działalność innowacyjną. Od 2015 roku to spadek o niemal 8 miliardów złotych do poziomu 36,5 miliardów. Dzieje się mimo wprowadzonych zachęt podatkowych w postaci ulgi B+R czy IP Box.

17.08.2020

Prowadzenie firmy w mieszkaniu korzystne podatkowo, ale nie zawsze

PIT VAT Małe i średnie firmy

Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.

17.08.2020

Podatek od cukru wejdzie z datą wsteczną?

Domowe finanse Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Na piątkowym posiedzeniu Sejm ma zająć się przepisami tzw. ustawy prozdrowotnej. Ma ona wprowadzić m.in. opłatę od napojów słodzonych tzw. podatek cukrowy. Według planów, nowa danina miała zacząć obowiązywać już od 1 lipca. Sejm jednak nie zajął się nią w odpowiednim czasie.

14.08.2020

Jest wyrok TSUE, a polski fiskus wciąż wykorzystuje dowody z innych spraw

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.

14.08.2020

Polski i niemiecki fiskus będą wspólnie zwalczać oszustwa podatkowe

Ordynacja VAT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej i Federalne Ministerstwo Finansów w Niemczech zawarli specjalne porozumienie. Dotyczy ono bezpośredniej transgranicznej wymiany informacji w zakresie podatku VAT. Wcześniej podobne porozumienia podpisano z administracjami podatkowymi Czech, Słowacji, Litwy oraz Węgier.

13.08.2020