Spółka akcyjna zapłaci osiem milionów zaległego podatku

CIT Rachunkowość

Krajowa Administracja Skarbowa w jednej ze spółek akcyjnych wykryła nieprawidłowości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych na kwotę ośmiu milionów złotych. Firma zawyżała koszty uzyskania przychodów, a obniżała kwotę przychodów. Kontrola dotyczyła tylko dwóch lat.

21.09.2020

Spółka nieruchomościowa zapłaci podatek według nowych zasad

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy byt prawny. Będą to tzw. spółki nieruchomościowe, które będą musiały spełnić szereg dodatkowych obowiązków, jeśli więcej niż połowę ich aktywów będą stanowiły nieruchomości. Projekt przepisów jest jednak błędny. Przyjęcie ich w takim kształcie spowoduje wewnętrzną sprzeczność ustaw o CIT i PIT.

21.09.2020

Bramka do wysyłania JPK przestanie działać

VAT Rachunkowość

30 września 2020 roku zostanie wyłączona dotychczasowa bramka REST API, służąca do przesyłania jednolitych plików kontrolnych (JPK) autoryzowanych podpisem kwalifikowanym i zaufanym. Od października pliki, które będą połączone z deklaracjami VAT, będzie trzeba wysyłać poprzez nowy system.

17.09.2020

Skarbówka może zdecydować o domiarze podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.

17.09.2020

Niekorzystne zmiany dla podatników już od stycznia

CIT PIT

Najpewniej od początku roku wejdzie w życie duża reforma podatków dochodowych. W środę wieczorem Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt zmian. Wynika z niego m.in., że podatnikami CIT staną się spółki komandytowe, a firmy będą musiały sporządzać i podawać do publicznej wiadomości swoje polityki podatkowe. Ograniczona zostanie tzw. ulga abolicyjna.

17.09.2020

Zbliża się październik - w firmach czas na wybór biegłego rewidenta

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Za dwa tygodnie firmy będą musiały zacząć inwentaryzowanie majątku. Dobrze do tego czasu wybrać biegłego rewidenta, by mógł on już uczestniczyć w tych działaniach. W tym roku praca biegłych jest szczególnie utrudniona przez panującą pandemię i np. ograniczony dostęp do dokumentów. Za brak zbadanego sprawozdania grożą jednak surowe kary.

17.09.2020

Sejm zmieni przepisy, by nie obniżać stawek VAT

Finanse publiczne VAT

Z powodu epidemii i konieczności odbudowy gospodarki obniżka stawek VAT o 1 pkt proc. od 2021 roku nie byłaby uzasadniona. Takie stanowisko ogłosiła kancelaria premiera. Nowelizacja, nad którą Sejm zaczął w środę pracę, zwiąże obniżkę VAT z "trwale dobrą kondycją budżetu". Według obecnych kryteriów niższe stawki można byłoby wprowadzić już od stycznia 2021 roku.

16.09.2020

Rusza kolejna edycja konkursu Tax Everest

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Można już zgłaszać się do udziału w konkursie Tax Everest na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa podatkowego. Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego organizuje kancelaria MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych UMK.

16.09.2020

Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do współdziałania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów przypomina, że od lipca prowadzony jest pilotaż programu współdziałania. Współpraca w praktyce ma polegać na pełnej przejrzystości rozliczeń, bieżącym kontakcie ze skarbówką i mniejszej liczbie kontroli. Do programu cały czas można się zgłaszać. Chęć współpracy z fiskusem wyraziło na razie kilkanaście podmiotów.

16.09.2020

Krócej czekamy na rozpatrzenie spraw w sądach administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości CIT VAT

Skraca się czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ponad 80 proc. spraw rozpatrzono w terminie do 6 miesięcy. W NSA okres oczekiwania nieco się wydłużył. Jednym z powodów było przejście sędziów w stan spoczynku i brak obsadzenia wolnych etatów na stanowisku sędziego – poinformował Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Limit dla prezentów niskiej wartości nie będzie podwyższony

VAT Prawo gospodarcze

Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.

14.09.2020

Coraz więcej problemów z wystawianiem paragonów

VAT Rachunkowość

Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.

14.09.2020

WSA akceptuje sankcję VAT po korekcie deklaracji i... łamie przepisy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnik, decydując się na złożenie korekty, pośrednio naraża się na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Warszawie. Zdaniem ekspertów, to całkowicie niezgodne z prawem. Przepisy określają wysokość sankcji, natomiast nie nadają organom kompetencji do jej nałożenia – zwłaszcza w przypadku pokontrolnej korekty deklaracji.

11.09.2020

Problematyczne stawki ryczałtu dla gier komputerowych

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych rzeczy w grach komputerowych nie mogą być opodatkowane stawką 3 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka 8,5 proc. może być zastosowana tylko, jeśli usługi nie są związane z oprogramowaniem. Dla usług oprogramowania stawka ta wynosi zaś 17 proc. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

10.09.2020

Czynny żal podatników w epoce online coraz mniej skuteczny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Profesjonalizacja działania fiskusa, jednolite pliki kontrolne i elektroniczne rozliczenia podatków powodują, że urzędnicy na bieżąco mogą weryfikować ich poprawność. Automatyczne przekazywanie informacji może jednak skutecznie utrudnić korzystanie przez podatników z prawa do czynnego żalu. Wymaga on przyznania się do nieprawidłowości. Problem w tym, że urząd o wszystkim może już wiedzieć.

10.09.2020

Będzie więcej czasu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych

Rachunkowość Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.

09.09.2020

Coraz więcej skarg podatników w sądach administracyjnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.

09.09.2020

Korzystanie z ulgi IP Box nie wymaga bieżącej ewidencji rachunkowej

CIT PIT

Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.

09.09.2020

Ulga na zakup robotów prawdopodobnie już od stycznia 2021 roku

CIT PIT

W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

08.09.2020

Ważny interes podatnika przesądza o prawie do ulg

Ordynacja Doradca podatkowy

Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.

08.09.2020