Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że głównym uzasadnieniem nowelizacji przepisów jest konieczność umocowania prawnego e-Urzędu Skarbowego, jako powszechnego narzędzia informatycznego dla Klientów Krajowej Administracji Skarbowej. Ma to być główny serwis informacyjno-transakcyjnym dla pięciu grup interesariuszy: podatników, płatników, pełnomocników, komorników sądowych i notariuszy. Konieczne jest także wprowadzenie delegacji do określenia zakresu i warunków korzystania z e-Urzędu Skarbowego, jak i określania zakresu spraw załatwianych za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

Zobacz również: Rządowy system wystawiania faktur obowiązkowy od 2023 roku >>

Portal Podatkowy przestanie istnieć

Z opublikowanych w poniedziałek założeń wynika, że Portal Podatkowy - dotychczasowe narzędzie administracji skarbowej – wkrótce przestanie istnieć. Zastąpi go e-Urząd Skarbowy. Nowy system ma umożliwić dwustronną komunikację: podatników z organami KAS, jak i organów KAS z podatnikami. Komunikacja za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego w postaci portalu lub aplikacji mobilnej będzie równoważna pod względem prawnym z wykonywaniem czynności w formie tradycyjnej.

Rząd zakłada, że nowy system umożliwi także automatyzację procesu wydawania zaświadczeń. Automatycznie też mają być udzielane odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych organów.

 

Jak wskazuje MF, projektowane zmiany przewidują możliwość udostępnienia w e-Urzędzie Skarbowym podmiotom uprawnionym informacji na podstawie odrębnych przepisów, co umożliwi m.in. komornikom sądowym realizację czynności związanych z transakcjami, wykonywaniem obowiązków informacyjnych lub postępowaniem egzekucyjnym za pomocą kanałów komunikacji elektronicznej.

Rząd planuje także dostosowanie przepisów w celu wykorzystania e-Urzędu Skarbowego na potrzeby realizacji usługi e-doręczeń dla niektórych spraw podatkowych.

Nowe przepisy mają być przyjęte w I kwartale 2021 r.