Będą preferencje akcyzowe dla małych producentów alkoholi

Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego oraz wprowadzenie m.in. preferencji podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych - to cele projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W czwartek nad zmianami prace rozpoczął Sejm.

02.12.2021

Opodatkowanie budowli podatkiem od nieruchomości do pilnej poprawy

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Niedawny wyrok WSA w Białymstoku potwierdza, że stacja benzynowa musi płacić podatek od nieruchomości także od zbiorników paliwa i gazu. Według sądu są to budowle. Tymczasem eksperci przypominają, że przesłanka całości użytkowo-technicznej od kilku lat nie ma już znaczenia. Orzeczenie sądu po raz kolejny potwierdza, że te przepisy wymagają pilnej poprawy.

02.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju

CIT Rachunkowość

Nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju została 30 listopada podpisana prze prezydenta. Zmiany doprecyzowują przepisy dotyczące ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Nowelizacja wynika z konieczności wyodrębnienia w ewidencji księgowej zadań związanych z realizacją tarcz PFR.

01.12.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi o zwolnienie z podatku od nieruchomości części infrastruktury kolejowej, która jest wykorzystywana przy przewozach kolejowych. Wcześniej ustawę zgodnie przyjęły Sejm i Senat.

30.11.2021

Firmy oszczędzają na koszt zdalnych pracowników

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Firmy, które z powodu epidemii koronawirusa, skierowały pracowników do pracy zdalnej zyskują na tym finansowo. Wyższe koszty ponoszą jednak pracownicy – często bez żadnych rekompensat. Niektórzy pracodawcy dopłacają częściowo do domowych rachunków za prąd, pojawia się tu jednak problem podatkowy. Ze zwolnienia z PIT nie zawsze można skorzystać. Konieczna jest pilna zmiana prawa.

30.11.2021

Koniec szlabanów na państwowych autostradach, ale nie opłat

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W środę, 1 grudnia, zmienia się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. Nowy system e-TOLL zastąpi funkcjonujący do 30 listopada Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem.

29.11.2021

Biegły rewident jako zawód z perspektywami tematem specjalnej konferencji

Rachunkowość Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

29.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Pakiet uproszczeń dla biznesu SLIM VAT 3 trafi do konsultacji jeszcze w tym roku

VAT Rachunkowość

W 2022 r. korzystanie z e-faktury będzie fakultatywne, a od 2023 r. obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT. Polska będzie czwartym krajem Unii Europejskiej wdrażającym tę pionierską e-usługę. Kolejny pakiet uproszczeń SLIM VAT 3 trafi na rynek do konsultacji już pod koniec roku – informuje Ministerstwo Finansów.

25.11.2021

Międzynarodowi eksperci pomogą zreformować polskie przepisy o cenach transferowych

CIT Podatki międzynarodowe

Eksperci OECD, Komisji Europejskiej oraz naukowcy i praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA, pod kierownictwem pracowników Ministerstwa Finansów, będą wspólnie pracować nad reformą polskich regulacji w zakresie cen transferowych. Projekt właśnie ruszył i ma potrwać prawie dwa lata – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy - ruszyła kolejna edycja konkursu 

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ogólnopolski konkurs Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową już wystartował. Ankiety można wypełniać do 21 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

24.11.2021

Fałszywe zeznania nie zawsze odbierają podatnikowi prawo do obrony

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo strony do pomijania niewygodnych faktów w toku przesłuchania podatkowego, dla uniknięcia grożącej jej odpowiedzialności karnej czy karno-skarbowej, jest częścią jej prawa do obrony. Nie powinno być zatem naruszane. Niedawna uchwała Sądu Najwyższego daje nadzieję na respektowanie tej reguły. Szczególnie, że uchwale tej nadano moc zasady prawnej.

24.11.2021

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.

24.11.2021

Już jest nowa usługa w ramach e-Płatności

Akcyza

Na Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych dostępna jest już nowa usługa - „Zapłać za dokument poprzez e-Płatności” – poinformowało Ministerstwo Finansów. Usługa ta pozwala na opłatę należności w formie płatności elektronicznych online za deklarację akcyzową od aut osobowych lub za wniosek o wydanie banderol.

23.11.2021

Wszczynanie postępowań tuż przed upływem terminu przedawnienia coraz większym problemem podatników

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Mimo wyroków sądów, już nie tylko administracyjnych, ale także powszechnych, organy skarbowe cały czas wszczynają postępowania podatkowe w ostatniej chwili. Czynią tak tylko po to, by przerwać bieg terminu przedawnienia. Argumenty są różne, nierzadko niemające jednak żadnego merytorycznego uzasadnienia. Konieczna jest pilna zmiana przepisów, by ukrócić samowolę urzędników.

22.11.2021

Nieodpłatna służebność mieszkania może być bez podatku

Domowe finanse Finanse Podatek od spadków i darowizn

Jeśli ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania nastąpi na podstawie umowy zawartej wyłącznie pomiędzy matką a córką, to gdy mąż córki wyrazi zgodę na jej ustanowienie, nabycie to skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli umowa zawarta zostanie w formie aktu notarialnego, matka nie będzie musiała zgłaszać służebności do urzędu skarbowego – potwierdza niedawna interpretacja.

20.11.2021

Skarbówka coraz wnikliwiej weryfikuje schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że organy podatkowe opóźniają przyjmowanie i nadawanie numerów zgłaszanym przez firmy schematom podatkowym. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłają do podatników listę dodatkowych pytań. Dopytują też o szczegóły transakcji i… skutki podatkowe. Zdaniem ekspertów, działanie urzędników to nadgorliwość, która nie ma pokrycia w przepisach.

19.11.2021

MF zaprasza na warsztaty w sprawie e-faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

25 listopada odbędą się specjalne warsztaty dotyczące nowych zasad wystawiania e-faktur. Resort finansów zaprasza podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Podczas warsztatów omówiona zostanie techniczna strona systemu i zaprezentowane zostanie przykładowe użycie API. Udział jest bezpłatny.

18.11.2021

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm uchwalił w środę ustawę okołobudżetową na 2022 r. Ma ona bezpośredni związek z przyszłoroczną ustawą budżetową. Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw było 205, nikt się nie wstrzymał od głosowania. Sejm wprowadził także poprawki rekomendowane przez Komisję Finansów Publicznych, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania ustawy.

17.11.2021