Jak wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski, umowa z uczelnią, której absolwenci są zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, określa program studiów i zakres odpowiedniego materiału dydaktycznego na konkretnym kierunku objętym przywilejem. W czasie kształcenia studenci mają szansę nabyć wiedzę i umiejętności konieczne w codziennej pracy doradcy podatkowego.
Dotychczas Komisja Egzaminacyjna zawarła umowy z 10 ośrodkami akademickimi: Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.
- Zawierając umowę, Komisja Egzaminacyjna uzyskuje pewność co do jakości kształcenia i wyśrubowanych norm dotyczących programu studiów. W ostatnim czasie dostrzegamy rosnące zainteresowanie uczelni podobną współpracą informuje wiceminister Sarnowski. Dodaje on, że często sygnał do zawarcia umowy pochodzi od samych studentów, wśród których profesja doradcy podatkowego staje się coraz bardziej popularna.
- Podczas nauki studenci uczą się sporządzania pism procesowych i opinii prawnych, a także przyswajają inne niezbędne umiejętności, biorąc udział w szeregu przedmiotów specjalizacyjnych dotyczących procedur podatkowych, prawa materialnego czy kwestii odnoszących się sposobu wykonywania zawodu doradcy podatkowego – wskazuje wiceminister Sarnowski.
Zobacz również: Rośnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego, ale egzamin trudny >>
Na zdanie egzaminu jest rok
Przypomnijmy, że absolwenci uczelni, z którymi współpracuje Komisja, mają rok na zdanie części ustnej egzaminu. Termin ten liczy się od dnia złożenia pierwszego wniosku o dopuszczenie do części ustnej egzaminu, przy czym nie później niż w ciągu dwóch lat od zakończenia studiów.
Z kolei dr Przemysław Szymczyk, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów tłumaczy, że zawarcie umowy z określoną uczelnią często stanowi punkt wyjścia do jeszcze bliższej współpracy danego ośrodka akademickiego z resortem. - Zależy nam na coraz większym udziale środowisk akademickich pochodzących ze zrzeszonych instytucji w procesie tworzenia regulacji fiskalnych, w szczególności poprzez realizację grantów i doktoratów wdrożeniowych. Cieszy nas stale rosnące zainteresowanie ze strony studentów i absolwentów uczelni ofertą edukacyjną Ministerstwa Finansów, chociażby w postaci praktyk i konkursów stażowych. Dla młodych ludzi to często unikalna okazja do współudziału w kreowaniu rzeczywistości poprzez opracowywanie przepisów definiujących metody rozliczeń dla milionów obywateli naszego kraju – dodaje dyrektor Przemysław Szymczyk.
Uczelnie zainteresowane współpracą mogą sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wytyczne jakie przyjęła Komisja Egzaminacyjna przy rozpatrywaniu wniosków o zawarcie umowy. Zazwyczaj są one podpisywane na czas oznaczony. Umowy często przewidują, że studenci mogą zdawać egzaminy online (z zachowaniem obowiązujących standardów) w sytuacji zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności związanych ze stanem epidemii.
Zakres tematyczny egzaminu
Wiceminister Jan Sarnowski przypomina, że egzamin jest sprawdzianem teoretycznego i praktycznego przygotowania kandydatów na doradców podatkowych z następujących dwunastu dziedzin: źródła prawa i wykładnia prawa, analiza podatkowa, podstawy międzynarodowego oraz wspólnotowego prawa podatkowego, materialne prawo podatkowe, postępowanie przed organami administracji publicznej i sądami administracyjnymi oraz postępowanie egzekucyjne w administracji, międzynarodowe, wspólnotowe i krajowe prawo celne, prawo dewizowe, prawo karne skarbowe, organizacja i funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, rachunkowość, ewidencja podatkowa i zasady prowadzenia ksiąg podatkowych oraz przepisy o doradztwie podatkowym i etyka zawodowa.
Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań obejmujących wszystkie wskazane wyżej dziedziny, jak również na rozwiązaniu zadania przewidującego sporządzenie projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. Część testowa egzaminu trwa 100 minut, a rozwiązanie zadania 180 minut. Rozwiązując zadania kandydat może korzystać wyłącznie z przepisów prawa ogłoszonych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy.
Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 80 proc. maksymalnej liczby punktów za rozwiązanie testu oraz przynajmniej 10 punktów za rozwiązanie zadania.
Cena promocyjna: 29.24 zł
Cena regularna: 39 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 35.1 zł
Z kolei część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań składającym się z dziesięciu pytań. Zestaw zawiera pytania z co najmniej 6 dziedzin egzaminacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Warunkiem zdania części ustnej egzaminu jest uzyskanie co najmniej 70% maksymalnej liczby punktów. Wyniki części ustnej egzaminu ogłaszane są bezpośrednio po egzaminie. W przypadku negatywnego wyniku tej części egzaminu, kandydat może powtarzać tę część egzaminu w okresie roku od dnia przystąpienia do części pisemnej egzaminu.
Odrębny zakres egzaminu
Inny zakres egzaminu przewidziano dla osób, które:
- zajmowały stanowiska: sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów lub
- wykonywały zawód adwokata, radcy prawnego, notariusza, biegłego rewidenta,
- były zatrudnione na stanowisku inspektora kontroli skarbowej przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej,
- były funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej w służbie stałej i posiadają ośmioletni staż służby w Służbie Celno-Skarbowej.
W przypadku tych osób egzamin nie obejmuje zakresu egzaminu wymaganego do uzyskania takiego stanowiska lub zawodu. Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego ustala odrębnie zakres tematyczny egzaminu dla tych osób.
Jak tłumaczy dyrektor Szymczyk, wnioskodawca, który złożył z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego jest zobligowany do złożenia wniosku do Krajowej Rady Doradców Podatkowych o wyznaczenie praktyki zawodowej nie później niż w terminie 2 lat od dnia zdania egzaminu. Kandydaci na doradców podatkowych odbywają sześciomiesięczną praktykę zawodową u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego. Praktykę odbywa się w wymiarze 8 godzin w tygodniu. Praktyka jest odbywana w warunkach umożliwiających zapoznanie się z wykonywaniem doradztwa podatkowego, pod nadzorem doradcy podatkowego i na podstawie uzgodnionego szczegółowego programu i warunków odbywania tej praktyki. Po odbyciu praktyki, wnioskodawca otrzymuje dokument potwierdzający jej odbycie. Wnioskodawca, który złożył z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego oraz spełnia pozostałe warunki określone w art. 6 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym może ubiegać się o wpis na listę doradców podatkowych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.