- W ciągu ostatnich lat znaczenie cen transferowych istotnie wzrosło, jako ważna, w sposób uzasadniony wyodrębniona, część polityki podatkowej każdego państwa i jego administracji podatkowej. Rozpoczynamy projekt, w ramach którego we współpracy z OECD i Komisją Europejską tworzyć będziemy zręby dalszej reformy cen transferowych w Polsce, w szczególności wzmacniającej obszar raportowania i analityki – stwierdził wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Dodał on, że w toku prac nad projektem, przedstawiciele Ministerstwa Finansów kierować będą zespołem składającym się z przedstawicieli krajów, które od lat mają żółtą koszulkę lidera pod względem nowoczesności regulacji oraz efektywności raportowania i analiz. - Swoją wiedzą będą nas wspierać przedstawiciele Niemiec, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – wyjaśnił wiceminister Sarnowski.
Lepsze przepisy dla wyższej konkurencyjności
Efektem prac ma być przygotowanie wspólnych rekomendacji dotyczących ewentualnych zmian w polskich przepisach podatkowych. Ich celem jest zwiększenie konkurencyjności obowiązujących w Polsce regulacji oraz dalszy wzrost efektywności elektronicznego raportowania (TPR).
Czytaj: MF wyjaśnia zasady wypełniania TPR i dokumentowania cen transferowych>>
- Udział przedstawicieli tak wielu państw w projekcie, którego beneficjentem jest polskie Ministerstwo Finansów wskazuje na pełne zrozumienie dla idei dzielenia się dobrymi praktykami oraz wspólnego dążenia do zbudowania przyjaznego podatnikom, szczelnego i sinego systemu podatkowego w obszarze TP w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie – dodaje wiceminister Sarnowski.
Cena promocyjna: 33.8 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 50.69 zł
Start projektu
Inaugurujące start projektu spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, OECD oraz partnerskich administracji podatkowych otworzył wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Projekt „Strenghthening the transfer pricing legal system against tax evasive behaviour” realizowany w całości z funduszy unijnych (tzw. Instrument Wsparcia Technicznego, TSI), zakłada analizę i ewaluację obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w zakresie cen transferowych, w tym obowiązków elektronicznego raportowania w ramach Informacji TPR – informuje Ministerstwo Finansów.
Ważnym elementem projektu jest wymiana z krajami partnerskimi dobrych praktyk w zakresie obowiązków dokumentacyjnych, elektronicznego raportowania i analiz. W ramach tej inicjatywy, Polska nawiązała współpracę z pięcioma krajami, które są uznawane za liderów w zakresie konkurencyjności regulacji dotyczących cen transferowych. Partnerami Polski w realizacji projektu będą Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Królestwo Niderlandów i Stany Zjednoczone. Eksperci z tych państw podzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozwiązaniami technologicznymi z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.
W projekcie przewidywane są również szkolenia dla pracowników resortu Ministerstwa Finansów. Ceny transferowe są bardzo ważnym obszarem w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnopodatkowym, w szczególności w międzynarodowym kontekście toczących się na forum OECD prac nad pakietami służącymi międzynarodowemu uszczelnieniu podatków dochodowych, takimi jak BEPS 1.0 i BEPS 2.0.
Komisja Europejska pozytywnie oceniła zaangażowanie Ministerstwa Finansów w rozwój ram legislacyjnych i analitycznych w obszarze TP, decydując się na udzielenie wsparcia w dalszym dążeniu do rozwoju transparentnej i silnej polityki w obszarze cen transferowych – informuje Ministerstwo Finansów.
Umowa była długo negocjowana i jest postrzegana jako sukces. Pozytywna opinia ze strony Komisji Europejskiej oraz chęć współpracy i gotowość do zaangażowania się we wspólny projekt po stronie OECD oraz ekspertów z Europy i świata to ważny dowód zaufania, jakim wśród zagranicznych partnerów cieszą się Polska i Ministerstwo Finansów – informuje MF.
Projekt będzie realizowany niemal dwa lata. Przez cały czas trwania projektu organizowane będą spotkania podsumowujące poszczególne etapy prac, na których prezentowane będą ich efekty.
Może on być podstawą, materiałem analitycznym d dalszych prac, do rozwijania i unowocześniania przepisów, poprawy raportowania czy zajęcia się chociażby problemem przypisywania zysków zakładowi.
Czym jest Instrument Wsparcia Technicznego
Kontynuacją Programu Wspierania Reform Strukturalnych ma być Instrument Wsparcia Technicznego (TSI). Jest on zarządzany przez Komisję Europejską, a jego celem jest m.in. wspieranie wysiłków państw członkowskich służących wzmocnieniu ich zdolności instytucjonalnych i administracyjnych oraz skutecznemu wdrażaniu reform, w tym poprzez wymianę dobrych praktyk. Decyzję o przyznaniu wsparcia, po analizie wniosków zgłoszonych przez zainteresowane państwa członkowskie, podejmuje Komisja Europejska. Wniosek ze strony Polski przygotowany został przez Departament Cen Transferowych i Wycen Ministerstwa Finansów w 2020 r. Został on pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską. 19 listopada 2021 r. prace grupy roboczej zostały formalnie rozpoczęte.
- Mamy doskonałych fachowców w tej dziedzinie w kraju, ale współpraca stwarza okazje do wymiany praktycznych doświadczeń, szczególnie w zakresie cyfryzacji raportowania. Umiędzynarodowienie tematyki cen transferowych jest bardzo pożądane i pożyteczne z uwagi na fakt, że problematyka ta dotyczy głównie transferów, międzynarodowych i może się to przyczynić do spójności stosowanych wytycznych, wdrażanych przepisów i praktycznego podejścia do rozwiązywania kompleksowych zagadnień transgranicznych – ocenia Hanna Szarpak, doradca podatkowy specjalizujący się m.in. w tematyce cen transferowych, kancelaria TCA Advisers.