Jeszcze tylko w poniedziałek można zmienić formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Na zmianę formy opodatkowania pozostały już tylko godziny. To gorący czas dla przedsiębiorców, którzy cały czas analizują skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Wielu z nich zdecyduje się na inny sposób rozliczeń z fiskusem – przejdzie na ryczałt, podatek liniowy albo zasady ogólne. Problem jednak w tym, że skutków tych decyzji nie da się teraz przewidzieć. Rząd cały czas obiecuje zmiany w przepisach.

21.02.2022

Zaskakująco mało zgłoszonych schematów podatkowych

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od momentu wejścia w życie przepisów w zakresie raportowania schematów podatkowych dokonano 10750 zgłoszeń na druku MDR-1. MDR-3 zgłoszono natomiast 11451 razy. Zdaniem ekspertów, to bardzo niewiele. Obowiązku raportowania nie można unikać. Za brak zgłoszenia grożą dotkliwe kary, jednak skarbówka często wydłuża procedurę – zadając podatnikom mnóstwo dodatkowych pytań.

21.02.2022

Cała ulga prorodzinna dla rodzica, który faktycznie zajmuje się dzieckiem

Domowe finanse PIT

Do nabycia prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej konieczne jest łączne spełnienie dwóch przesłanek - posiadanie władzy rodzicielskiej i jej faktyczne wykonywanie. Jeśli tylko jeden z rodziców spełnia te warunki, ma on prawo do ulgi w wysokości 100 proc. bez zgody drugiego rodzica. Potwierdzają to organy skarbowe. Ale rozliczenie może być zweryfikowane przez skarbówkę.

19.02.2022

Od kwietnia nowa wersja struktury JPK FA

VAT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego dla faktur VAT - JPK_FA(4). Nowa struktura będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku.

18.02.2022

Fiskus nie potwierdzi prawidłowości PKWiU

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydając interpretację na wniosek podatnika, urzędnicy nie rozstrzygają o prawidłowości klasyfikacji PKWiU. Tymczasem to od niej zależą stawki podatkowe ryczałtu ewidencjonowanego. W przypadku wątpliwości podatnik powinien zatem zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego.

18.02.2022

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.

18.02.2022

Informacja o wartości rejestrowanego samochodu trafi do skarbówki

Ordynacja Domowe finanse

Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać skarbówce informacje o wartości auta, wskazanej w dokumencie nabycia pojazdu. Taka zapowiedź pojawiła się w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów o informacjach podatkowych.

17.02.2022

Fiskus coraz chętniej korzysta z klauzuli GAAR i podważa zasadność transakcji

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeśli urzędnicy skarbowi uznają, że dana transakcja była zawarta tylko w celu uniknięcia zapłaty podatku, mogą pominąć jej skutki i domagać się zaległej daniny i odsetek. Okazuje się, że z klauzuli obejścia prawa skarbówka korzysta coraz częściej. Cały czas problemem jest jednak zakres stosowania klauzuli. Doradcy podatkowi zauważają też nowy, zaskakujący trend.

17.02.2022

MF zaczyna prekonsultacje dotyczące przyszłości zawodu księgowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Do 31 maja potrwają prekonsultacje dotyczące kierunków rozwoju zawodu księgowego. Głos mogą zabrać wszyscy zainteresowani. Celem prekonsultacji jest merytoryczna dyskusja wokół probelmów zawodu księgowego. Ministerstwo Finansów liczy, że analiza wyników konsultacji pozwoli wytyczyć kierunek dalszych działań.

16.02.2022

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wybrała nowe prezydium

Doradca podatkowy

Krajowa Rada Doradców Podatkowych na posiedzeniu 15 lutego 2022 roku dokonała wyboru nowego składu prezydium rady. KRDP w aktualnej kadencji będzie miała pięcioro wiceprzewodniczących. Rada dokonała również wyboru sekretarza i skarbnika. Sekretarzem ponownie został Michał Laskowski, a nową skarbnik izby została dr Anna Leszczyńska.

16.02.2022

Księgowi apelują o przedłużenie czasu na wybór formy opodatkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dostrzega poważne ryzyko upadłości wielu firm, związane z dużo wyższym obciążeniem fiskalnym w porównaniu do ubiegłego roku i nietrafnym doborem formy opodatkowania. Apeluje więc do premiera o odroczenie terminu wyboru formy opodatkowania.

16.02.2022

Zmiany podatkowe w trakcie roku muszą być korzystne dla podatników

Ordynacja PIT Polski Ład

Z rządu cały czas płyną informacje, że w najbliższym czasie przepisy Polskiego Ładu zostaną zmienione. Zmiany w rozliczeniach PIT wprowadzane w trakcie roku muszą być jednak korzystne dla podatników. Zdaniem doradców podatkowych, z realizacją tej zasady może być problem. Może się też okazać, że wybrana forma opodatkowania dochodów po zmianach może okazać się niekorzystna.

15.02.2022

Podatek od nieruchomości za domek letniskowy zależy od konstrukcji i kwalifikacji budynku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Domowe finanse

Opodatkowanie domków letniskowych podatkiem od nieruchomości zawsze było przedmiotem niejasności. Sprawa jest o tyle istotna, że od kwalifikacji przedmiotu opodatkowania zależy wysokość płaconego podatku. Tymczasem w tej kwestii pojawiają się od lat wątpliwości w zakresie podstawowych zagadnień, których ustalenie jest kluczowe dla stwierdzenia prawidłowości opodatkowania.

15.02.2022

Spółki komandytowo-akcyjne przez Polski Ład wracają do łask

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że przedsiębiorcy masowo zainteresowali się prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek komandytowo-akcyjnych. Zachętą są korzystne zasady rozliczenia podatku i brak składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Licząc na korzyści, nie można jednak zapominać o ryzykach – a tych jest całkiem sporo.

15.02.2022

15 lutego rusza sezon rocznych rozliczeń PIT za 2021 rok

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od wtorku, 15 lutego, na podatników w usłudze Twój e-PIT będą czekać przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne za 2021 rok. Przedsiębiorcy będą mogli z kolei wysyłać PIT poprzez system e-Deklaracje. Rozliczenia podatku potrwają w tym roku do 2 maja. Ale PIT-28 za 2021 r. można składać tylko do 28 lutego.

14.02.2022

Składka zdrowotna przedsiębiorców za styczeń obliczana jak w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy opodatkowani PIT podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku mają ustalać na podstawie zasad obowiązujących w 2021 roku. Według nowych reguł składkę trzeba będzie rozliczyć dopiero 20 marca. Będzie ona dotyczyła lutego, a podstawą jej obliczenia będą dochody styczniowe.

14.02.2022

Spółki nieruchomościowe muszą już szykować raporty – nie wiedzą ani jak, ani co zgłaszać

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W tym roku po raz pierwszy spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowcy są zobowiązani do zaraportowania swoich struktur udziałowych. Jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają na to czas do końca marca. Według ekspertów, ten termin to jedyny aspekt, który nie budzi wątpliwości praktycznych. Niejasny pozostaje zakres przekazywanych informacji, a także ich forma.

14.02.2022

Będzie więcej czasu na rozliczenie rocznego CIT

CIT Rachunkowość

Resort finansów wydłuży terminy sprawozdawcze za 2021 rok. Więcej czasu będzie też na złożenie zeznań CIT za ubiegły rok. Konsultacje projektu rozporządzenia dotyczącego wydłużenia terminów sprawozdawczych i ewidencyjnych trwały do 9 lutego 2022 roku, a teraz projekt zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

13.02.2022

Darowizna samochodu objęta VAT, nawet gdy to przekazanie w bliskiej rodzinie

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przekazanie przez podatnika VAT w formie darowizny samochodu osobowego na rzecz ojca - trzeba opodatkować VAT. Czynność ta nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Opodatkowania darowizny można byłoby uniknąć, gdyby podatnik wykupił lub wycofał samochód na cele osobiste, zamiast wykupu do działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.

12.02.2022

Tadeusz Kościński i Jan Sarnowski poza resortem finansów

Administracja publiczna

Prezydent w czwartek odwołał ze stanowiska ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który 7 lutego zrzekł się tej funkcji. Nie ma jeszcze jego następcy, a do czasu wyłonienia nowego kandydata na stanowisko ministra, funkcję tę będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki. Ten z kolei, w piątek odwołał ze stanowiska wiceministra finansów Jana Sarnowskiego.

11.02.2022