Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina

Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.

14.06.2022

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

14.06.2022

Księgowym już nie będzie mógł zostać każdy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Coraz głośniej mówi się o potrzebie zdefiniowania na nowo zawodu księgowego. W ramach specjalnych prekonsultacji przyszłość księgowych analizuje także Ministerstwo Finansów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie już można tak łatwo wykonywać tej profesji. Rozważany jest egzamin i specjalne certyfikaty. Być może będzie także cykliczna weryfikacja wiedzy u czynnych księgowych.

14.06.2022

Polski Ład cały czas największą bolączką księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aż 92 proc. księgowych i doradców podatkowych ocenia, że przepisy Polskiego Ładu są niejasne, niezrozumiałe i nastręczają problemów interpretacyjnych. Niemal połowa biur rachunkowych musiała dodatkowo skorzystać z pomocy doradców podatkowych, by zastosować nowe regulacje. Wszystko po to, by uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędów – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

09.06.2022

Sprzedaż działek budowlanych przez rolnika podlega VAT

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług prowadzona działalność rolnicza może być traktowana jako działalność opodatkowana VAT. Trzeba mieć na uwadze, że dostawa towarów związanych z taką działalnością, będzie podlegała VAT. Rozliczenie podatku będzie więc w takim przypadku konieczne.

07.06.2022

Rejestracja uchwały w KRS nie jest warunkiem zmiany roku podatkowego

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy nie uzależniają możliwości dokonania skutecznej zmiany roku podatkowego od zarejestrowania w KRS uchwały zmieniającej umowę lub statutu spółki w trakcie starego roku podatkowego. Zmiana roku musi być skuteczna prawnie, czyli musi być zarejestrowana w KRS na dzień poinformowania o niej właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy mają na to czas w tym roku do końca czerwca.

07.06.2022

Składki zdrowotne można było zapłacić za cały rok i zyskać na podatku

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.

06.06.2022

Ciągłe zmiany w podatkach komplikują życie i planowanie budżetów

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Osoby prywatne i przedsiębiorcy w tym roku mają szczególny problem. Nie mogą zaplanować swoich budżetów. Z powodu ciągłych zmian podatkowych w zakresie PIT nie są w stanie obliczyć, ile wyniosą ich zarobki. Źródłem problemu jest Polski Ład i zmiany w zasadach rozliczania wynagrodzenia i ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu czeka nas z kolei kolejna rewolucja. Chaos może być więc jeszcze większy.

02.06.2022

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Fundusz ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19.

01.06.2022

Rząd zmieni prawo, by skuteczniej walczyć z przedawnieniem podatków

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Przedawnienie podatków cały czas jest ością niezgody między podatnikami a fiskusem. Skarbówka zawiesza jego bieg tam, gdzie jej wygodnie i ściąga zaległości. Często przegrywa jednak w sądach. Nie udało się też systemowe zawieszenie biegu przedawnienia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowy oręż dostarczy teraz fiskusowi rząd, który szykuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego.

01.06.2022

Nowy protokół o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Guernsey

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

19 maja br. w Londynie podpisany został Protokół zmieniający Umowę między Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie oszustw podatkowych.

31.05.2022

Napiwek to nie darowizna – PIT trzeba rozliczyć

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Wiosna w pełni, więc rozpoczął się sezon na restauracyjne ogródki. Branża zatrudnia młodych ludzi do pracy sezonowej, a oprócz podstawowego wynagrodzenia, otrzymują oni często od klientów napiwki. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy otrzymywane dodatki w 2022 roku podlegają opodatkowaniu. Tu odpowiedź jest jednoznaczna – tak, podlegają. Pytanie tylko, kto i w jakim momencie ma wykazać przychód.

28.05.2022

Ukraińcy mogą w Polsce zarabiać, ale mogą też uniknąć polskiego podatku

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Specustawa dała obywatelom Ukrainy możliwość składania oświadczeń, że już od początku pobytu w Polsce są naszymi rezydentami podatkowymi, co powoduje, że będą mogli tu rozliczać podatki. Problem jednak w tym, że jeśli takiego dokumentu nie złożą i wyjadą przed upływem 183 dni, do polskiego budżetu nie wpłynie od nich żadna danina. Pojawiają się głosy, że to niekorzystne rozwiązanie, na którym jako kraj tracimy.

25.05.2022

Ostanie dni prekonsultacji o przyszłości zawodu księgowego

Ordynacja Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przypomina o kończącym się terminie na zgłaszanie uwag co do kierunków rozwoju zawodu księgowego. Upływa on z końcem września 2022 roku. Opinie i uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na specjalny adres mailowy. Podstawą do merytorycznej dyskusji na temat rozwoju zawodu księgowego jest dokument "Zawód księgowego – kierunki rozwoju".

24.05.2022

Wkrótce kompleksowe zmiany w kilometrówce - o zwrocie przesądzi moc silnika

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo pracy

Będą rewolucyjne zmiany – po 15 latach zmienią się zasady rozliczania przychodów za wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych. Niskie wartości świadczeń zostaną zmienione, ale rząd planuje odejść od rozliczeń w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów i pojemność – nawet przy wyższej stawce. O kwocie wypłaty przesądzi moc silnika – piszemy o tym w Legal Alercie.

24.05.2022

Podwójne opodatkowanie zagranicznych spadków coraz większym problemem

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zasady opodatkowania spadków pochodzących z zagranicy wymagają pilnej naprawy. Bez nowelizacji przepisów, w wielu przypadkach trzeba płacić podwójny podatek – za granicą i w Polsce. To duży problem – poza granicami Polski mieszka już niemal 20 milionów Polaków. Tematem zainteresowali się właśnie posłowie, czas teraz na działanie Ministerstwa Finansów.

23.05.2022

Całoroczny dom letniskowy może zwolnić z konieczności zapłaty podatku

Domowe finanse PIT

Zakup domku letniskowego z pieniędzy po sprzedaży innej nieruchomości spełnia przesłankę realizacji własnych celów mieszkaniowych. Można więc w takiej sytuacji skorzystać ze zwolnienia podatkowego - potwierdza to skarbówka. Ważne jest tylko, by domek letniskowy nie służył jedynie do rekreacji. Musi się nadawać do mieszkania całorocznego.

21.05.2022

Ulgi proinnowacyjne są, ale wymagają większej promocji

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od stycznia system finansowania innowacji jest bardziej atrakcyjny. Firmy mogą korzystać z nowych ulg – na robotyzację, prototypy oraz na innowacyjnych pracowników. Problemem jest jednak brak promocji dostępnych rozwiązań. Szersze wykorzystanie ulg leży w interesie zarówno przedsiębiorców, jak i rządzących – taki wniosek wynika z kolejnej już edycji Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

20.05.2022

Skarbówka więcej spraw załatwi automatycznie

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń, jeśli wnioski złożą przez e-US. Taka m.in. zasada wynika z przyjętej w środę przez Senat ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową - więcej na ten temat w Legal Alercie.

19.05.2022

Ustawa o zmianach w VAT i tarczy antyinflacyjnej bez poprawek Senatu

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy przedłużają m.in. wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw do 31 lipca tego roku. Ustawa zwalnia również z VAT import towarów przez siły zbrojne państw Unii Europejskiej.

19.05.2022