Jan Sarnowski nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Prezes Rady Ministrów powołał 28 listopada 2019 roku Jana Sarnowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Sarnowski wcześniej był pełnomocnikiem ministra finansów, inwestycji i rozwoju do spraw współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.

28.11.2019

Podatki 2020: Stawki PIT księży ogłoszone

PIT

W Monitorze Polskim poz. 1141 opublikowane zostało obwieszczenie Ministerstwa Finansów określające m.in. stawki PIT księży proboszczów i wikariuszy. Wysokość podatku duchownych zależy od liczby mieszkańców parafii, w której pracuje ksiądz.

28.11.2019

Płatności powyżej 8 tysięcy złotych tylko przelewem?

Ordynacja Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Finansów chce obniżyć próg obrotu bezgotówkowego między przedsiębiorcami z obecnych 15 tysięcy do 8 tysięcy złotych. Jak ustaliliśmy, resort liczy, że w ten sposób uda się zaoszczędzić co najmniej 20 mld zł tytułem kosztów wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki. Uszczelniony zostanie też system obiegu gotówki i poprawi się ściągalność danin i podatków.

28.11.2019

Coraz trudniej udowodnić niewinność na karuzeli VAT

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Skarbówka wytacza coraz cięższe działa przeciwko karuzelom vatowskim. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zbyt często karani są niczego nieświadomi podatnicy, którzy nie wiedzieli o istnieniu przestępczego procederu. Postępowanie może skończyć się nawet więzieniem i drakońską grzywną. Obronę utrudnia fakt, że fiskus utajnia przebieg procedury.

28.11.2019

Tajemnica bankowa nie stanowi już bariery do wymiany informacji dla celów podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

W ciągu ostatniej dekady znacznie wzmocniono wielostronną współpracę podatkową mającą na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Kluczową rolę w tym procesie odegrało Ogólnoświatowe Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych – piszą doradcy w zakresie polityki podatkowej w Centrum ds. Polityki Podatkowej i Administracji w OECD.

27.11.2019

Rząd przygotuje projekt budżetu bez zniesienia 30-krotności

Finanse publiczne Emerytury i renty

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym projektem budżetu na 2020 r., który uwzględni wycofanie z Sejmu projektu dotyczącego zniesienia tzw. 30-krotności - poinformował we wtorek wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Zaznaczył, że nie wie, kiedy rząd przyjmie nowy projekt budżetu na przyszły rok.

26.11.2019

Nauka przedsiębiorcy do rozliczenia, ale ciągle ryzykowna

PIT Małe i średnie firmy

Przez długi czas skarbówka upierała się, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Według tej interpretacji nauka miała charakter osobisty, bez związku z prowadzonym biznesem. Najnowsze interpretacje dają nadzieję na zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

26.11.2019

Skarbówka nie powie, czy byłego ministra traktuje jak zwykłego podatnika

Prawo karne Ordynacja PIT

Czynności sprawdzające, a potem wszczęta kontrola podatkowa, albo od razu postępowanie podatkowe - to tryby, które zostałyby zastosowane wobec każdego obywatela, który znalazłby się w podobnej sytuacji, co Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK. Zwykły Kowalski nie uniknąłby też postępowania karnego skarbowego, grzywny czy pozbawienia wolności.

25.11.2019

Samo płacenie na dziecko nie daje prawa do ulgi w PIT

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Wykonywanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje także rozwiedzionym rodzicom. Jednak – jak potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki - sam fakt płacenia na dzieci to za mało, by odliczyć ulgę. Aby sprawdzić, czy matka albo ojciec może obniżyć podatek, fiskus przesłuchuje nawet sąsiadów.

23.11.2019

Biała lista podatników VAT pomaga, ale tylko w teorii

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Stosowanie białej listy podatników VAT dokłada firmom kolejnych zmartwień i obowiązków. Przepisy wymagają każdorazowej weryfikacji kontrahentów. Ministerialna baza aktualizuje się jednak zbyt wolno. W rezultacie przedsiębiorcy muszą zaglądać do niej kilka razy, a udowodnienie dochowania należytej staranności staje się coraz trudniejsze – czasem wręcz niemożliwe.

22.11.2019

Sejm zaczął prace nad podwyżką akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe

Akcyza

Sejm rozpoczął prace nad projektem podnoszącym o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Pierwsze czytanie rządowego projektu przewidującego 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe rozpoczęło się w Sejmie we wtorek wieczorem i po północy. Sejm zdecydował, że projektem ma zająć się się komisja finansów publicznych.

20.11.2019

Branży IT trudno skorzystać z ulgi na innowacje

CIT PIT

Mimo, że ulga podatkowa IP BOX funkcjonuje od początku roku, cały czas nie wiadomo do końca, jak z niej skorzystać. Problemy ma zwłaszcza branża IT. Wątpliwości dotyczą m.in. programów komputerowych, oprogramowania i gier. Nie jest jasne, kto finalnie ma prawo do niższej stawki podatku dochodowego.

20.11.2019

Spadkobiercy przedsiębiorców mogą sporo zapłacić przez ustawę o sukcesji

VAT Małe i średnie firmy

Osoby, które zamierzają skorzystać z dobrodziejstwa ustawy o zarządzie sukcesyjnym, powinny się nad tym dobrze zastanowić. Jeśli bowiem chcą kontynuować działalność, mogą za to słono zapłacić. A dokładnie - stanąć przed koniecznością zapłaty VAT od wszystkich środków trwałych, które mają odziedziczyć.

20.11.2019

Morawiecki zapowiada kolejne uproszczenia podatków

CIT Małe i średnie firmy

Możliwość natychmiastowego rozliczania kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności amortyzacji, i wprowadzenie zmian z rozliczaniu CIT przez mikro i małe firmy zapowiedział w wygłoszonym we wtorek expose premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o tzw. estoński CIT, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Wcześniej postulowała to Platforma Obywatelska.

19.11.2019

Do rozliczenia ulgi B+R sama księgowa może nie wystarczyć

CIT PIT

Firmy optymistycznie podchodzą do zasad rozliczania ulgi na badania i rozwój. Dla 28 proc. przedsiębiorstw, które choć raz skorzystały z odliczenia, najbardziej problematyczna była dokumentacja działalności B+R. Zdaniem ekspertów, najtrudniejsza jest ewidencja kosztów. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu Ayming Polska „Ulga B+R. Małymi krokami do większej innowacyjności”.

19.11.2019

Nowy minister chce udoskonalać system podatkowy

Ordynacja Doradca podatkowy

Tadeusz Kościński, minister finansów, zapowiedział w poniedziałek udoskonalenie systemu podatkowego, administracji i legislacji. Chodzi m.in. o elektroniczne paragony i faktury, kasy online w formie oprogramowania czy kompleksowy e-urząd skarbowy. Potrzebna jest też zmiana modelu obsługi podatników.

18.11.2019

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać online

Ordynacja

O zaświadczenia potwierdzające brak zaległości w zapłacie podatków można wnioskować online poprzez portal Biznes.gov.pl. Do podpisania wniosku potrzebny jest profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wydanie dokumentu kosztuje 21 złotych. Procedura trwa siedem dni.

18.11.2019

Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

18.11.2019

Może TK poda definicję przedsiębiorcy do ustalania podatku

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy osoba fizyczna sprzedająca kilka działek wydzielonych z jednej nieruchomości gruntowej jest przedsiębiorcą i musi zapłacić podatek dochodowy, bez prawa do zwolnienia, choć od nabycia sprzedanej ziemi upłynęło pięć lat. Eksperci są zgodni: te niejasne i nieprecyzyjne przepisy już dawno powinny zostać usunięte z porządku prawnego.

18.11.2019

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019