Rzecznik będzie powoływany przez prezesa rady ministrów na sześcioletnią kadencję na wniosek ministra finansów. Jak wynika z założeń, jego niezależność mają zapewnić zasady dotyczące doboru kompetencyjnego osoby sprawującej ten urząd, zasada jednokadencyjności oraz zamknięty i surowy katalog przyczyn odwołania osoby piastującej stanowisko rzecznika. Rzecznik nie będzie mógł należeć do partii politycznej, związku zawodowego, ani prowadzić działalności gospodarczej, jak również działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością urzędu. Rzecznik ma zacząć pracę 1 stycznia 2020 r.

 

Ochrona osób fizycznych priorytetem

Rzecznik ma stać na straży praw wszystkich podatników. Priorytetowo mają być jednak traktowane sprawy dotyczące osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Projekt ustawy przewiduje, że do zadań rzecznika będzie należało m.in:

  • opiniowanie projektów aktów normatywnych z zakresu prawa podatkowego,
  • promowanie mediacji między podatnikami a organami podatkowymi,
  • współdziałanie ze stowarzyszeniami, samorządami zawodowymi, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami, organizacjami reprezentującymi podatników oraz z zagranicznymi i międzynarodowymi organami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony praw podatnika, zajmującymi się monitoringiem jakości prawa podatkowego i kierunkami jego reform,
  • prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie prawa podatkowego,
  • analiza orzecznictwa sądów administracyjnych w sprawach podatkowych oraz orzecznictwa innych sądów i trybunałów w zakresie, w jakim wpływają na rozstrzyganie spraw podatkowych,
  • analiza interpretacji ogólnych wydawanych przez ministra finansów.

Zobacz również: Sejm pracuje nad nową ordynacją podatkową >>

 

Działanie na wniosek lub z urzędu

Podjęcie czynności przez rzecznika będzie następowało z urzędu lub na wniosek. Utworzone zostanie Biuro Rzecznika Praw Podatnika. Będzie miał 16 zastępców rzeczników działających w terenie i 32 przedstawicieli terenowych. Zastępca rzecznika wraz z dwoma przedstawicielami terenowymi będą tworzyć w każdym województwie trzyosobowy zespół ekspercki.

Czytaj w LEX: Biała lista podatników VAT >

 

Stefan Babiarz, Bogusław Dauter

Sprawdź  

Cena promocyjna: 296.1 zł

|

Cena regularna: 329 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


- Pozytywnie oceniamy propozycję utworzenia instytucji rzecznika praw podatnika. Ale niepokoi nas umiejscowienie go w strukturach organów podatkowych. Rzecznik powoływany będzie przez premiera na wniosek ministra finansów. Uważamy, że rzecznik powinien mieć zagwarantowaną niezależność od władzy wykonawczej – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Dodaje, że to dobrze, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się powołać instytucję kompetentną do interweniowania w sprawach podatkowych na korzyść podatników.  - Lepiej mieć rzecznika w takim kształcie, niż go w ogóle nie mieć. Dlatego dajmy mu szansę – podkreśla Pruszyński. Jego zdaniem, znacznie łatwiej będzie po zidentyfikowaniu problemów działalności rzecznika naprawić błędy, które pojawią się w praktyce, niż nadal pozostawić podatników bez żadnej ochrony i instytucji, która ma interweniować w ich imieniu.

Czytaj w LEX: VAT 2019 - przewodnik po zmianach >