Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów o dzieło

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych.

23.07.2020

MF przedstawiło objaśnienia podatkowe do przepisów tarcz antykryzysowych

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ogłoszone w środę objaśnienia zajmują 123 strony. Ministerstwo Finansów zapewnia, że podatnicy będą korzystać z ochrony, jeśli się do nich zastosują. Stan faktyczny musi być jednak zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Dokument dotyczy m.in.: PIT, CIT, VAT, rozliczania darowizn, podatku od przychodów z budynków, ulgi na złe długi i ujmowania strat.

23.07.2020

Fiskus zarabia na ćwiczeniach i jodze online

VAT

Koronawirus spowodował, że część siłowni czy klubów jogi przeniosła się do sieci i udostępnia zajęcia online. Takie sesje są jednak obłożone pełną, 23-proc. stawką VAT. Powoduje to wyższe ceny. Klienci zaś oczekują, że ćwiczenia przez internet będą tańsze. Z 8-proc. stawki podatku mogą korzystać jednak nie tylko zajęcia tradycyjne.

23.07.2020

Sejm chce wyłączyć regułę wydatkową

Finanse publiczne Administracja publiczna

Do projektu nowelizacji ustawy o pracownikach delegowanych została przyjęta poprawka, która wyłączy inwestycje spod działania reguły wydatkowej. Zdaniem posłów Koalicji Obywatelskiej grozi to ogromnym deficytem. Poprawka została przygotowana przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny.

22.07.2020

Nowelizacja budżetu państwa we wrześniu

Finanse publiczne

Projekt nowelizacji budżetu znalazł się w wykazie prac rządu na trzeci kwartał 2020 roku. Przyczyną jest epidemia koronawirusa. Zmiany mają dotknąć zarówno dochodów, jak i wydatków państwa. Deficyt może wynieść nawet 100 miliardów złotych. Sejm nowelizacją ma zająć się we wrześniu.

22.07.2020

UE planuje dochody – będą nowe opłaty i podatki

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Cło węglowe, podatek od plastików, opłata reprograficzna – to m.in. uzgodnione na unijnym szczycie nowe zasoby własne. Środki z tego tytułu mają pomóc sfinansować unijny fundusz odbudowy. Dochody UE powiększy także sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

22.07.2020

Paragony i faktury do 450 złotych ciągle problematyczne

VAT

Skarbówka nie wie, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje. Raz mówi, że do paragonu na małą kwotę faktury wystawiać nie trzeba, ale można; innym razem, że można, jeśli prosi o to klient. Z najnowszego stanowiska wynika zaś, że jednak nie można.

22.07.2020

Skarbówka chce sprawdzać ceny transferowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Organy podatkowe wytypowały do kontroli 102 podmioty – to więcej niż zwykle. Powodem jest ryzyko nieprawidłowości w zakresie cen transferowych. Zdaniem ekspertów, fiskus cały czas uważa, że rozliczenia między podmiotami powiązanymi służą jedynie do optymalizacji podatkowej. Do końca roku firmy będą musiały natomiast złożyć kolejny szczegółowy raport

21.07.2020

Agnieszka Wnuk nowym partnerem w MDDP

Doradca podatkowy

Grono partnerów MDDP powiększyło się do 16 osób. Na stanowisko partnera awansowała Agnieszka Wnuk. Jest ekspertką w dziedzinie podatku dochodowego od osób prawnych, międzynarodowego prawa podatkowego, a także bezpieczeństwa podatkowego oraz opodatkowania w gospodarce cyfrowej.

20.07.2020

Będą zmiany w monitorowaniu towarów akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie listy towarów objętych systemem monitoringu drogowego i kolejowego (SENT). Chodzi m.in. o metanol syntetyczny. Projekt nowego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji społecznych. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

20.07.2020

Nagrody dla powstańców bez podatku dochodowego

Finanse samorządów PIT

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, na podstawie których nagrody wypłacane Powstańcom Warszawskim przez Radę miasta stołecznego Warszawy nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zaniechanie poboru daniny obejmie świadczenia wypłacone od 16 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

20.07.2020

Współwłaściciel nieruchomości ma prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse PIT

Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

18.07.2020

Skarbówka przekwalifikowuje transakcje, by ściągnąć wyższy podatek

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Wniesienie przedsiębiorstwa aportem – to jedna z częstszych transakcji na rynku, która wywołuje spory ze skarbówką. Doradcy podatkowi alarmują, że fiskus zarzuca też podatnikom działania pozorne, szczególnie w postępowaniach dotyczących VAT. Zdarza się, że urzędnicy skarbowi próbują wcielać się w śledczych. Podejmują nieudolne próby wykazania swoich tez. Doszukują się też działań optymalizacyjnych tam, gdzie ich nie było.

17.07.2020

SLIM VAT ma uprościć i jeszcze bardziej uszczelnić pobór podatku

VAT Małe i średnie firmy

Kolejne uszczelnienie systemu VAT, a także uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie i w kursach walut - to elementy projektu nazywanego SLIM VAT, którego zarys przedstawił w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński (na zdjęciu). Jedną ze zmian ma być wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.

16.07.2020

KE ma pomysł na lepsze ściąganie podatków od firm internetowych

CIT Prawo europejskie

Skuteczniejsze ściąganie podatków od firm działających w internecie - to cel pakietu propozycji przedstawionego w środę przez Komisję Europejską. Projekt zaprezentowano w dniu, w którym Komisja przegrała w Sądzie UE z Apple spór o niezapłacone podatki.

15.07.2020

KE: Państwa UE nie powinny pomagać firmom uciekającym do rajów podatkowych

Finanse publiczne CIT Prawo europejskie

Komisja Europejska wydała we wtorek zalecenie, że państwa Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego przedsiębiorstwom unikającym płacenia podatków dzięki krajom, które "27" ma na swojej czarnej liście rajów podatkowych. I oddała, że szczególnie powinno to obowiązywać, gdy udzielana jest pomoc z powodu pandemii.

14.07.2020

Awaria w MF - zgłoszenia do rejestru beneficjentów dłużej

Spółki Finanse

Ministerstwo Finansów wydłuża termin przyjmowania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) do czasu usunięcia trudności. - O nowym terminie poinformujemy z wyprzedzeniem osobnym komunikatem - ogłosił resort we wtorek po południu.

14.07.2020

Awaria - wpisy do rejestru beneficjentów o dzień dłużej

Rachunkowość Spółki Zarządzanie

Poniedziałek był ostatnim terminem na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jednak resort finansów poinformował o wydłużeniu czasu przyjmowania tych zgłoszeń do 14 lipca br. Ma to związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony tego rejestru.

13.07.2020