Obligacje Skarbu Państwa nie zawsze bez podatku

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie lipcową ofertę sprzedaży obligacji skarbowych. Po obniżkach stóp procentowych, opłacalność lokat bankowych z miesiąca na miesiąc spada. Obligacje skarbowe zyskują na popularności – chociaż ich oprocentowanie też zostało mocno obniżone. Nie można tu jednak zapomnieć o skutkach podatkowych tego rodzaju inwestycji. Zwolnienie z podatku możliwe jest tylko w niektórych przypadkach.

26.06.2020

Będzie siedem dni na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy

VAT

Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało projekt rozporządzenia, w którym wydłuża czas – z trzech do siedmiu dni – na zgłoszenie wpłaty na rachunek spoza białej listy podatników. Niezgłoszona płatność – wyższa niż 15 tys. złotych - nie może być kosztem. Cały czas nie jest jednak określone, czy trzeba zgłaszać każdą wpłatę na rzecz jednego kontrahenta, czy tylko pierwszą.

25.06.2020

UE chce zmienić zasady opodatkowania alkoholu akcyzą

Akcyza Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Ambasadorzy państw członkowskich przy UE wyrazili w środę zgodę na zmianę zasad opodatkowania akcyzą wyrobów alkoholowych. Zmienione przepisy o strukturach akcyzy mają przede wszystkim poprawić otoczenie biznesowe i ograniczyć koszty ponoszone przez małych producentów alkoholu. Będą także uwzględniać potrzebę ochrony zdrowia i skutecznego poboru podatków.

25.06.2020

Przedsiębiorca rozliczy zakup kampera

PIT VAT

W związku z panująca epidemią COVID-19 zyskują na popularności kampery, tzw. domy na kółkach. Po spełnieniu pewnych warunków taki zakup może być kosztem uzyskania przychodów. Przedsiębiorca nie zawsze jednak będzie miał prawo do odliczenia całego VAT od jego zakupu. Szczególnego podejścia wymagają również wydatki związane z utrzymaniem i użytkowaniem pojazdu.

25.06.2020

Nowa matryca stawek VAT już od 1 lipca

VAT Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przyjęta przez parlament tarcza antykryzysowa 4 przesunęła obowiązek składania nowych plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT. Rząd nie zdecydował się jednak na opóźnienie rewolucji w określaniu stawek tego podatku. Sprzedawcy mają zatem tydzień na przygotowanie się do zmian.

24.06.2020

Prezydent za uszczelnieniem systemu podatkowego

CIT VAT

Implementacja unijnych dyrektyw uszczelniających systemy podatkowe - to cel podpisanego w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę pakietu zmian w sześciu ustawach - m.in. o CIT i VAT. Nakładają one na szefa KAS obowiązek przekazywania informacji o transgranicznych schematach podatkowych organom podatkowym innych państw członkowskich.

23.06.2020

MF wznawia egzaminy na doradcę podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy

Zaplanowany na maj pisemny egzamin na doradcę podatkowego ma odbyć się we wrześniu. Zostanie przeprowadzony w reżimie sanitarnym. Kandydaci mogą dobrowolnie potwierdzić swój udział. Komisja daje też możliwość przystąpienia do egzaminu później. Planowane jest także wznowienie egzaminów ustnych.

23.06.2020

Polski fiskalizm utrudnia życie podatnikom

Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie dochodu w Polsce jest wyższe niż średnia unijna. Wyższa jest także stawka VAT. Coraz więcej rozliczeń odbywa się elektronicznie, ale wiąże się z tym wiele trudności. Państwa unijne też wprowadziły podatek od wyjścia, ale polskie regulacje są najbardziej restrykcyjne. Skarbówka skupia się na cenach transferowych i transakcjach wewnątrzgrupowych. Eksperci są zgodni – jest źle.

22.06.2020

Pod koniec maja deficyt budżetowy sięgnął 25,9 mld zł

Finanse publiczne CIT PIT VAT

W okresie styczeń – maj 2020 r. dochody budżetu państwa były niższe o 5,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dochody podatkowe budżetu państwa były niższe w stosunku do okresu styczeń – maj 2019 r. o ok. 14,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym dotyczącym wykonania budżetu państwa.

21.06.2020

Sejm przyjął czwartą tarczę, ale nie rozwiąże ona problemów podatników

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Sejm przyjął w piątek z poprawkami Senatu przepisy kolejnej tarczy antykryzysowej. Przewiduje ona także pewne nowości w rozliczaniu podatków. Zdaniem przedsiębiorców i doradców podatkowych planowane zmiany ciągle są jednak niewystarczające. Uważają, że podobnie jak w przypadku poprzednich tarcz, rząd skupia się na mało istotnych kwestiach.

19.06.2020

Z koronawirusem najbardziej walczą księgowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Aż 40 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, z których zmian w zakresie podatków firma skorzysta. To zaskakujące wskazanie, zwłaszcza, że aż 61 proc. ankietowanych to właściciele i zarządzający. Okazuje się zatem, że główna rola w przeprowadzeniu firm przez epidemię koronawirusa spoczęła na działach księgowości.

19.06.2020

Polskie firmy chcą wyższych ulg na rozwój i inwestycje

CIT PIT Koronawirus

W 2019 roku 62 procent firm ulepszyło swoje produkty, a 60 opracowało nowe. Z ulgi podatkowej na badania i rozwój korzysta jednak jedynie co piąty ankietowany. Zdaniem przedsiębiorców, to właśnie przepisy podatkowe powinny zachęcać do inwestycji. Tymczasem koronawirus może spowodować wyhamowanie innowacyjności w firmach.

18.06.2020

Inwestycje umożliwią zwolnienie z podatku dochodowego

CIT Spółki

Firmy o obrotach do 50 milionów złotych nie będą musiały płacić CIT, tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. Taką zmianę zapowiada premier, ale zastrzega, że warunkiem będzie zainwestowanie dochodu. Nowe prawo ma zacząć obowiązywać za około pół roku. Rząd szacuje, że obejmie ono 97 procent spółek.

17.06.2020

Deloitte największą firmą konsultingową pod względem przychodów

Rachunkowość Doradca podatkowy

Firma doradcza Deloitte znalazła się już po raz trzeci z rzędu na pierwszym miejscu rankingu największych na świecie przedsiębiorstw świadczących usługi konsultingu. Przygotowany przez firmę analityczną Gartner raport pt. „Gartner Market Share Analysis: Consulting Services, Worldwide, 2019” analizuje globalne organizacje pod względem przychodów.

17.06.2020

Kłopoty z płynnością podczas epidemii - więcej przywilejów dla dłużników niż wierzycieli

CIT PIT VAT Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Firmy, którym odbiorcy nie płacą za towary czy usługi, zaczynają mieć problemy z płynnością. Mimo, że nie otrzymują od kontrahentów płatności, muszą zapłacić VAT, PIT i CIT. Utrzymująca się od kilku miesięcy epidemia koronawirusa, potęguje problem, a nowe przepisy dają większe przywileje dłużnikom niż wierzycielom – zwłaszcza w zakresie podatków dochodowych.

17.06.2020

Fiskus zbyt ochoczo blokuje konta podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia do 31 maja skarbówka zablokowała 52 rachunki bankowe. Niektóre "tylko" na 72 godziny, ale aż 45 kont zostało zablokowanych na trzy miesiące. To ponad 86 procent. Uzasadnieniem ma być obawa wyłudzeń skarbowych. Najnowszy wyrok NSA pokazuje jednak, że działania organów podatkowych są na wyrost i nie mają poparcia w przepisach. Przy okazji pojawia się kwestia zasady zaufania i należytej staranności.

16.06.2020

Były wiceminister finansów i szef KAS trafił do NIK

Finanse publiczne Administracja publiczna

Piotr Walczak po odejściu z resortu finansów został radcą prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie teraz doradzał Marianowi Banasiowi, który wcześniej też był szefem Krajowej Administracji Skarbowej i wiceministrem finansów. Po odejściu Banasia do NIK, Walczak go zastąpił. Szefem KAS był do marca 2020 roku.

15.06.2020

Konsultacje medyczne online nie zawsze zwolnione z VAT

VAT Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z VAT może dotyczyć usług, które mają charakter diagnostyczny lub leczniczy. Muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeśli świadczenie będzie polegało na udzielaniu tylko pewnych porad, trzeba je będzie opodatkować. Liczy się zatem cel konsultacji.

15.06.2020

Polska pomoże Słowacji walczyć z luką w VAT

VAT

W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej. Słowacy są zainteresowani systemem JPK i mechanizmem podzielonej płatności.

14.06.2020