Prawo.pl
Pracownicy skarbówki na bieżąco prowadzą kontrole i walczą z tzw. szarą strefą. Jak jednak wskazuje Ministerstwo Finansów, w przypadku oszustw paragonowych ogromne znaczenie ma postawa kupujących, czyli nas wszystkich. Paragony warto więc brać. Ułatwiają złożenie reklamacji, ale to też dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady uczciwej konkurencji. 
Krzysztof Koślicki
22.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy

Sukcesja nie polega tylko na przygotowaniu rozwiązań prawnych

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
W aktualnym czasie dość często rozmawiamy o sukcesji. Nie przesadzę, jeśli wskażę, że zarówno wśród prawników, ale przede wszystkim wśród przedsiębiorców, temat ten stanowi jedno z istotnych do rozstrzygnięcia zagadnień. Stanowi on przedmiot rozmów poruszanych zarówno w rozmowach z doradcami, jak również z innymi przedsiębiorcami, którzy przygotowują się do przeprowadzenia sukcesji lub już ją przeprowadzili - pisze Justyna Kuś, radca prawny.
Justyna Kuś
22.07.2023
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
Coraz częściej zdarza się, że domy jednorodzinne czy też budynki z lokalami przeznaczonymi na wynajem posiadają własną instalację fotowoltaiczną. Okazuje się jednak, że fiskus szuka w takich sytuacjach możliwości opodatkowania takiego najmu akcyzą. Podatnikom nie pomaga fakt, że organy nie potrafią zająć jednolitego stanowiska w tej sprawie, a co kilka miesięcy pojawia się kolejna interpretacja z odmiennymi wyjaśnieniami.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
21.07.2023
Akcyza Doradca podatkowy Nieruchomości
W 2023 roku terminy na wypełnienie obowiązków z zakresu cen transferowych będą krótsze. Lokalną dokumentację cen transferowych za 2022 rok należy sporządzić do końca października, a na złożenie informacji TPR-C mamy czas tylko do końca listopada (w przypadku podmiotów mających rok podatkowy zgodny z kalendarzowym). W ubiegłych latach terminy te były wydłużone do końca grudnia, ze względu na obowiązujący stan epidemii, a następnie stan zagrożenia epidemicznego.
Klaudia Szczepanowska
20.07.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Podatnik musi zapłacić PIT od zasądzonych na jego rzecz odsetek za opóźnienie w wypłacie odszkodowania i zadośćuczynienia. Naczelny Sąd Administracyjny wyraził taki pogląd w wyroku z 18 maja 2023 r. (sygn. II FSK 2860/20) dotyczącym zdarzeń sprzed 2021 r., czyli sprzed wprowadzenia zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PIT. Do wypłat uzyskanych po 1 stycznia 2021 r. stosuje się zwolnienie z podatku.
Jakub Sitarski
20.07.2023
PIT
Kwestia kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodu zawsze budzi emocje i liczne spory między podatnikami a organami podatkowymi. Często dotyczą one wizerunku m.in. sportowców, celebrytów czy influencerów. Jak różnie przepisy o kosztach uzyskania przychodów mogą być interpretowane dowodzi sprawa podatniczki, popularnej sportsmenki Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wioślarki, dwukrotnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy.
Jacek Mościcki
19.07.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Jak zmiany w PCC wpłyną na rynek PRS w Polsce

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości
Na podpis prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Obejmuje ona między innymi wprowadzenie nowej stawki w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 6 proc. Będzie ona miała zastosowanie do tzw. hurtowych zakupów mieszkań - pisze Piotr Paśko, doradca podatkowy.
Piotr Paśko
19.07.2023
PIT Doradca podatkowy Nieruchomości
W doktrynie i judykaturze powszechne jest wiązanie pojęcia odszkodowania jedynie z uszczerbkiem majątkowym, natomiast pojęcia zadośćuczynienia z doznaną krzywdą (uszczerbkiem niematerialnym). Wypłacone pracownikowi na podstawie wyroku lub ugody sądowej tego typu świadczenia mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT, jeżeli spełnione zostaną ustawowe kryteria. Powyższe potwierdza fiskus w niedawnej interpretacji podatkowej.
Malwina Pasternak-Janik
18.07.2023
PIT Prawo pracy
Pojawiają się już pierwsze indywidualne interpretacje podatkowe, będące stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej, w związku z zadanymi pytaniami co do kwestii dotyczących fundacji rodzinnej. Co istotne, potwierdzają one założenia dotyczące neutralności podatkowej - pisze radca prawny Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.
Piotr Aleksiejuk
18.07.2023
Podatki i opłaty lokalne Fundacja rodzinna
Ustalenie dochodu rodziny do celów określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, w tym również dla celów ubiegania się o stypendium socjalne, następuje wyłącznie w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego nie ma możliwości pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o stratę podatkową powstałą w latach ubiegłych.
Malwina Pasternak-Janik
18.07.2023
Prawo rodzinne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przedłużający terminy na wpłatę podatku do niezrealizowanych zysków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma być wydłużony o kolejne dwa lata. Jest to już kolejne planowane przesunięcie terminu w tym zakresie.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
17.07.2023
PIT

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2023
PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład
Dwie propozycje procedowane w dwóch różnych projektach, które nawzajem się wykluczają – tak prowadzone są prace nad przepisami, które teoretycznie mają wprowadzić liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i wzmocnić pewność prawa gospodarczego. Problem w tym, że jeśli na etapie prac legislacyjnych kolizja nie zostanie dostrzeżona, rozwiązaniem będzie prawdopodobnie jedynie kolejna szybka nowelizacja.
Inga Stawicka
17.07.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 2024 roku możliwe będzie rozliczenie dochodu lub straty z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodem lub stratą z innych inwestycji, np. w akcje. Efektem może być niższy podatek do zapłaty. Podatnicy będą sami rozliczać inwestycje w fundusze kapitałowe tak jak akcje. Instytucje finansowe powinny zmodyfikować swoje systemy, by wystawiać klientom informacje PIT-8C.
Monika Pogroszewska
17.07.2023
PIT Rachunkowość
Wynajem mieszkań w ramach agroturystyki gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu z PIT. Właściciele nie mają obowiązku zgłaszania tego faktu ani składania jakiejkolwiek deklaracji do urzędu skarbowego, jeżeli jako podatnicy osiągają dochody z wynajmu mieszkań (do pięciu pokoi) z wyżywieniem w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym.
Malwina Pasternak-Janik
15.07.2023
Domowe finanse PIT
O losie ustawy wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur zdecyduje Sejm. W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się bowiem za odrzuceniem nowelizacji, na mocy której e-fakturowanie miało być wymagane od lipca 2024 roku. Obecnie korzystanie z KSeF jest dobrowolne.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
14.07.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Oszustwo podatkowe i nadużycie prawa to dwie odrębne instytucje prawa. NSA wskazał, że w przeciwieństwie do oszustwa podatkowego, nadużycie prawa zakłada realne zaistnienie zdarzeń gospodarczych, ale ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić uzyskanie korzyści podatkowej, która nie byłaby należna w sytuacji ukształtowania tych zdarzeń w sposób właściwy.
Jakub Sitarski
14.07.2023
VAT Doradca podatkowy

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.
Robert Horbaczewski
14.07.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Procedowany obecnie przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, wśród licznych zmian przewiduje również łatwą do przeoczenia nowelizację ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Pozornie niewielka zmiana budzi jednak spore wątpliwości, gdyż ingeruje w tajemnice prawnie chronione i stanowi potencjalnie duże zagrożenie dla przedsiębiorców – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat.
Grzegorz Keler
13.07.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Fiskus przygotuje zeznania podatkowe także przedsiębiorcom

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Usługa Twój e-PIT będzie dostępna również dla przedsiębiorców. Pojawi się w niej możliwość rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie pojawiło się w ramach nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw w ramach pakietu Slim VAT 3. Eksperci uważają jednak, że nowa usługa nie będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem – i to z kilku powodów.
Wiesława Moczydłowska
13.07.2023
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Sześcioletni okres pracy dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych upoważnia kandydata do przystąpienia do egzaminu radcowskiego – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Izba doradców należy do urzędów organów władzy publicznej jako organ samorządu zawodowego, sprawujący pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu doradcy podatkowego w granicach interesu publicznego – dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.07.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Szereg zmian podatkowych przeprowadzonych w ostatnim czasie, miał również swoje odzwierciedlenie w odniesieniu do związków zawodowych, które od dłuższego czasu nie stanowiły przedmiotu większego zainteresowania zmianami podatkowymi. Wszystko zmieniło się za sprawą przepisów Polskiego Ładu i zasadniczo trwa do dzisiaj – pisze Marcin Zarzycki, adwokat, doradca podatkowy.
Marcin Zarzycki
12.07.2023
Domowe finanse Doradca podatkowy
Ustawodawca co roku nakłada na podatników nowe obowiązki związane z uszczelnieniem i cyfryzacją systemu podatkowego. Przykładem jest wymiana kas fiskalnych, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur czy planowane w kolejnych latach JPK CIT i PIT. Przedsiębiorcy domagają się wprowadzenia ulg, które choćby częściowo zrekompensują im ponoszone wydatki. Uważają, że nie wystarczy odliczenie kosztów i VAT od inwestycji.
Monika Pogroszewska
12.07.2023
CIT PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała we wtorek odrzucenie w całości ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przy wystawianiu faktur. Wniosek o odrzucenie ustawy w całości złożył senator Leszek Czarnobaj (KO), powołując się na uwagi, które zostały wniesione przez senackich legislatorów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2023
VAT Rachunkowość Finanse KSeF

Trzeba przywrócić przejrzystość budżetu

Finanse publiczne Administracja publiczna
Wyprowadzanie wydatków poza budżet zaburza przejrzystość finansów publicznych i powoduje, że parlament nie ma odpowiedniej kontroli nad realizacją budżetu. Takie m.in. wnioski wynikają z seminarium, które odbyło się we wtorek w Senacie. Kolegium Najwyższej Izby Kontroli nie wyraziło pozytywnej opinii w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za 2022 rok.
Wiesława Moczydłowska
11.07.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna
Rada Przedsiębiorczości sprzeciwia się przyjęciu rozwiązań obligujących firmy audytorskie do przekazywania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wszystkich akt wykonywanych przez siebie zleceń, usług atestacyjnych i pokrewnych, czyli dokumentacji przedsiębiorców pozyskanych w czasie, np. badania sprawozdań finansowych. Jej zdaniem to nic innego, jak inwigilacja biznesu.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2023
Rachunkowość Finanse
Już 95 proc. ankietowanych firm działających w niemal 50 krajach na świecie w tym momencie prowadzi przynajmniej jeden spór podatkowy, a na przestrzeni kolejnych dwóch lat liczba kontroli podatkowych może wzrosnąć nawet o 1/3. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w ramach EY Tax Risk and Controversy Survey.
Inga Stawicka
11.07.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy
Dyrektor KIS słusznie odmówił wydania interpretacji członkowi zarządu, który chciał zawrzeć ze spółką umowę o świadczenie usług i jako przedsiębiorca płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - orzekł WSA w Poznaniu. Sąd zgodził się z fiskusem, że celem wnioskodawcy było unikanie opodatkowania. Planowana przez niego optymalizacja zakładała korzyści podatkowe zarówno dla niego samego, jak i dla spółki.
Monika Pogroszewska
11.07.2023
Ordynacja PIT
60 mln zł w pierwszych dniach lipca i 256 mln zł w poniedziałek, 10 lipca, czyli w sumie już 316 mln zł - taką łączną kwotę wypłacił przedsiębiorcom ZUS z tytułu nadpłaconej w 2022 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. A nie jest to kwota ostateczna, bo – jak poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych - kolejne transze są przygotowywane.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Po wyrokach TSUE gminy niepewne swoich rozliczeń

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Organy podatkowe wydają już pierwsze interpretacje, zgodnie z którymi gminy nie płacą VAT od dotacji na realizację projektów. To zwrot o 180 stopni, wynikający z niedawnych wyroków TSUE C-612/21 i C-616/21. Ale konsekwencją jest także brak możliwości odliczenia VAT od zakupów. Pojawiają się obawy, że fiskus będzie chciał zwrotu podatku za poprzednie lata. Według ekspertów konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów.
Monika Pogroszewska
10.07.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie