Prawo.pl
Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), które polski rząd wysłał do Brukseli 30 kwietnia. Polska wnioskowała m.in. o rezygnację z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych. Zmiany w polskim KPO muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie, które mają na to cztery tygodnie.
mp/PAP
02.07.2024
Finanse publiczne Finanse

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne
Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.
Marcin Kukuła Mikołaj Jabłoński
02.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Spółka zmieniająca umowy o pracę na umowy B2B podejmuje działania sztuczne, mające na celu wyłącznie korzyści podatkowe - tak szef KAS uzasadnił odmowę wydania opinii zabezpieczającej w tym zakresie. W jego ocenie przejście pracowników na działalność gospodarczą byłoby „fikcyjnym samozatrudnieniem”, sprzecznym z przepisami podatkowymi. Powstaje pytanie, w jaki sposób takie stanowisko wpłynie na praktykę fiskusa w stosunku do innych pracodawców.
Monika Pogroszewska
02.07.2024
PIT
41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.
Krzysztof Koślicki Monika Pogroszewska Agnieszka Matłacz
01.07.2024
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.
Monika Pogroszewska
01.07.2024
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Dla wielu świadczeniobiorców otrzymujących wsparcie finansowe z innego kraju skomplikowanym staje się jego opodatkowanie. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, nie ma obowiązku zapłaty podatku od świadczenia rodzinnego otrzymywanego przez członka rodziny osoby ubezpieczonej. Co pokazuje niedawna interpretacja podatkowa, nie ma również obowiązku wykazywania tego świadczenia w rocznym zeznaniu podatkowym.
Malwina Pasternak-Janik
30.06.2024
PIT
Kurator sądowy spadku nie przejmuje funkcji podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości na rzecz spadkobierców. Reprezentuje interesy spadkobierców, czuwa nad całością spadku, ale nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego. Tym bardziej w sytuacji, kiedy spadkobiercy jeszcze nie są znani.
Malwina Pasternak-Janik
30.06.2024
PIT
Nie każda dopłata do wypoczynku może korzystać ze zwolnienia z PIT, a tylko taka, która związana jest z wypoczynkiem zorganizowanym - przez odpowiedni podmiot prowadzący działalność w tym zakresie lub też statutowo zajmujący się tego typu działalnością. Zwolnieniem przedmiotowym objęta jest jedynie ta część dofinansowania, która faktycznie wydatkowana została na wypoczynek niepełnoletniego dziecka.
Malwina Pasternak-Janik
29.06.2024
PIT
Otrzymanie upominków od pracodawcy nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika. Celem obdarowania jest motywowanie do bardziej efektywnego wykonywania przez danego pracownika przydzielonych mu obowiązków poprzez celebrowanie ważnych dla niego okazji. Takie uzyskanie korzyści majątkowej mieszczącej się w definicji przychodu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w PIT, a stanowi nic innego jak darowiznę.
Malwina Pasternak-Janik
29.06.2024
PIT Podatek od spadków i darowizn
Spłata kredytu na nabycie nieruchomości, który został zaciągnięty przez męża, nie stanowi dla żony wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie ma znaczenia, że żona była poręczycielem tego zobowiązania. Prawo do ulgi mieszkaniowej daje tylko spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika, nie jego małżonka.
29.06.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości
Przepisy wdrażające od 1 lipca dyrektywę DAC7 wprowadzają limity graniczne, po przekroczeniu których platformy internetowe będą raportowały organom podatkowym dane wybranych sprzedawców. Nie wprowadzają nowych podatków, ale dostarczą dodatkowych informacji do jeszcze skuteczniejszego typowania do kontroli – mówi Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.
Monika Pogroszewska
28.06.2024
PIT Doradca podatkowy RODO Prawo europejskie
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt tzw. ustawy antyflipperskiej autorstwa Lewicy. Posłowie chcieli wprowadzenia dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkań w krótkim okresie czasu od ich zakupu. Celem miało być opodatkowanie flippowania mieszkań, czyli zakupu w niskiej cenie i szybkiej sprzedaży z zyskiem, by taka działalność przestała być opłacalna. Jednak eksperci ostrzegali ostrzegali, że uderzy to w kupujących, nie w spekulantów.
Monika Pogroszewska PAP
28.06.2024
Nieruchomości
Wykreślenie z rejestru VAT praktycznie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Tak daleko idąca sankcja powinna zatem być stosowana z najwyższą ostrożnością. WSA zgodził się z uchwałą NSA, że przed dokonaniem wykreślenia, naczelnik urzędu skarbowego powinien zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy, mimo że nie przeprowadza formalnego postępowania podatkowego - pisze Piotr Świstak, partner GWW Tax.
Piotr Świstak
28.06.2024
VAT
Skarbówka naprawia swój błąd dotyczący opodatkowania małżonków zakładających wspólną fundację rodzinną. Dyrektor KIS zmienił interpretacje na korzyść podatników. Teraz przyznał rację fundatorom, że otrzymywane przez nich wypłaty z fundacji będą w całości zwolnione z PIT. Według ekspertów takie stanowisko przywraca sens fundacji rodzinnej i zapobiega sztucznemu dzieleniu majątku.
Monika Pogroszewska
28.06.2024
Ordynacja PIT
Od 1 lipca 2024 r. pisma w sprawie wiążącej informacji stawkowej (WIS), wiążącej informacji...
Monika Pogroszewska
27.06.2024
Ordynacja

Zamiast starych problemów, będą nowe

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Kilka dni temu, po wielu szumnych zapowiedziach, światło dzienne ujrzała kolejna odsłona sagi dotyczącej opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości. Czekali na nią wszyscy – podatnicy, samorządowcy, doradcy podatkowi i naukowcy. Nowy odcinek okazał się jednak rozczarowujący. Problemy zostaną – ba, nawet ich przybędzie. W dodatku więcej osób będzie płacić podatek.
Krzysztof Koślicki
27.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Mimo iż obowiązek wdrożenia KSeF został odsunięty o niemal dwa lata, a prace nad nim ostatnio spowolniły, przedsiębiorcy muszą przygotować się na wdrożenie od 2025 r. innych istotnych zmian: w tym JPK CIT i globalnego podatku minimalnego. Wszystkie te zmiany będą wymagać dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz często poniesienia wysokich wydatków. Muszą też inwestować w utrzymanie dotychczasowych prac wdrażających KSeF.
Monika Pogroszewska
27.06.2024
CIT VAT Rachunkowość KSeF
Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE - zakłada przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.
Monika Pogroszewska
26.06.2024
VAT
Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale w siedmioosobowym składzie opowiedział się za obniżoną, 5-proc. stawką VAT dla sprzedaży realizowanej na wynos w systemach takich jak drive in, walk through, in-store oraz food court. Podkreślił, że organy podatkowe mają obowiązek interpretować prawo, stosując wykładnię językową. Podatnicy nie mogą domyślać się, co ewentualnie ustawodawca miał na myśli.
Wiesława Moczydłowska
26.06.2024
VAT

Dr Keler: Reforma KKS wyzwaniem dla Komisji Kodyfikacyjnej

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Świeżo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego rozpoczęła już prace. Karniści wiążą z nimi duże nadzieje. Jednym z ważniejszych zagadnień, wymagających szybkiego podjęcia, jest głęboka zmiana kodeksu karnego skarbowego. Znaczna część zmian w k.k.s. w ostatnich latach polegała na dodaniu do niego przepisów penalizujących kolejne uchybienia - pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners
Grzegorz Keler
26.06.2024
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Skarbówka twierdzi jednolicie, że spółki energochłonne otrzymujące wsparcie z rządowego programu pomocowego, mające zrekompensować im wzrost cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, powinny zapłacić CIT. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo firmy, które zaskarżyły niekorzystną interpretację, wygrywają w wojewódzkich sądach administracyjnych. Na rozstrzygnięcie przed NSA trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie co najmniej do 2025 roku.
Monika Pogroszewska
26.06.2024
CIT
Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników oraz uproszczenie zasad jej obliczania poprzez wprowadzenie trzech ryczałtowych kwot - to główna propozycja zmian w składce zdrowotnej zaproponowana przez posłów Polska 2050-Trzecia Droga. A co najważniejsze – wprowadzenie zasady, że w przypadku zbiegu obowiązku zapłaty składki, jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem, składka opłacana będzie tylko od jednego z tych tytułów lub przychodów, wskazanego przez ubezpieczonego.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2024
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w okresie od stycznia do maja 2024 roku ponad 21 tys. nabyć sprawdzających. W 22 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. W efekcie KAS wystawiła ponad 4 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 6,8 mln zł. Skarbówka zachęca podatników, by upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.
Monika Pogroszewska
25.06.2024
Ordynacja
Wdrażamy system, w którym dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) będą ściśle związane z tym, co wypracują mieszkańcy konkretnych samorządów. Dochody samorządów z tytułu PIT i CIT będą liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, czyli inaczej niż obecnie – powiedział we wtorek na konferencji minister finansów Andrzej Domański. Według MF, "żelazną zasadą będzie obiektywność i apolityczność podziału środków".
mp/PAP
25.06.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Właściciel domu nie odliczy wydatków na wymianę pokrycia dachowego i okien dachowych - szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienia z urzędu interpretacje dotyczące ulgi termomodernizacynej na niekorzyść podatników. Teraz argumentuje, że wymiany pokrycia i dachówek nie ma w katalogu wydatków objętych ulgą. Czy zmiana interpretacji oznacza konieczność dopłaty podatku? To zależy od konkretnej sytuacji.
Monika Pogroszewska
25.06.2024
Domowe finanse PIT
Skoro cedent nie dysponował lokalem jak właściciel, to nie mógł w drodze cesji na tym etapie rozporządzić nim jak właściciel. Przedmiotem cesji w tych okolicznościach jest prawo majątkowe, nie towar. Zatem nie można do cesji zastosować stawki obniżonej 8 proc. VAT jak do dostawy lokalu mieszkalnego – stwierdził w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym siedmioosobowym składzie.
Wiesława Moczydłowska
24.06.2024
VAT Nieruchomości
Posłowie Lewicy chcą, by od przyszłego roku kupujący mieszkania od spekulujących płacili nie standardowe 2 proc. od wartości lokalu podatku od czynności cywilnoprawnych, tylko od 4 do 10 proc. W ten sposób chcą "ucywilizować" rynek mieszkaniowy. Przy okazji mocno uderzają jednak w "zwykłych" sprzedających, którzy z powodów czysto losowych muszą szybko sprzedać swój lokal.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.06.2024
Nieruchomości
Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym wprowadza dwa nowe mechanizmy ochronne: opinię i opinię zabezpieczającą. Wątpliwości budzi fakt, że wniosek o opinię w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie mógł dotyczyć wyłącznie zdarzeń przyszłych. Tymczasem transakcje mają często charakter ciągły, a stosunki zobowiązaniowe trwają wiele lat po zawarciu umów - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.
Krzysztof Holke Kamil Smarzewski
24.06.2024
Ordynacja
Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.
Monika Pogroszewska
24.06.2024
VAT Prawo europejskie

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.
Monika Pogroszewska
22.06.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn