Prawo.pl
Nawet pół roku pozbawienia wolności - na taką karę mogą narazić się przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do nowego zakazu crowdfundingu udziałowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka sama odpowiedzialność może spotkać tych, którzy zdecydowaliby się na promowanie nabycia udziałów w spółce np. podczas śniadań biznesowych. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca podszedł do regulacji nadzwyczaj surowo.
Inga Stawicka
10.11.2023
Rynek Spółki Finanse
Mimo wielu zapewnień i zakładanych uproszczeń, jednym z głównych wyzwań w Krajowym Systemie e-Faktur staną się faktury korygujące. Nowe przepisy eliminują noty korygujące, co skutkuje koniecznością korekty każdej pomyłki przez sprzedawcę. Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się procesom biznesowym, aby uniknąć zwiększenia zakresu obowiązków administracyjnych i liczby faktur korygujących - piszą Michał Szwed i Tomasz Groszyk z CRIDO.
Michał Szwed Tomasz Groszyk
10.11.2023
VAT KSeF
Blokady kont bankowych w SITR mogą naprawdę być problematyczne. Po pierwsze decyduje o nich szef KAS, który również będzie rozpatrywał sprawę w II instancji - zatem będzie „sędzią we własnej sprawie”. Dodatkowo, obrona i zbieranie argumentów przeciw są szalenie trudne z prostego powodu: jako podatnicy i pełnomocnicy tak naprawdę nie dowiemy się, dlaczego konto zablokowano – mówi Wojciech Kliś, doradca podatkowy w Kancelarii LTCA.
Wiesława Moczydłowska
10.11.2023
Ordynacja
Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Giovanniego Pitruzzelli Trybunał powinien uchylić wyrok Sądu Unii Europejskiej w sprawie przyznanych przez Irlandię preferencji podatkowych dla spółek z grupy Apple. Komisja Europejska stwierdziła, że była to niedozwolona pomoc dla tych spółek i nakazała jej zwrot. Sąd UE przyznał rację Irlandii, stwierdzając nieważność decyzji Komisji. Spór rozstrzygnie wyrok TSUE.
Monika Pogroszewska
09.11.2023
Prawo europejskie
Już od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą stosować - po dwuletnim okresie zawieszenia - przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Bliska zmiana rządu sprawia jednak, że wraca dyskusja o uchyleniu tych przepisów. Ich przeciwnicy argumentują, że skomplikowany wzór obliczenia daniny oraz szeroki katalog wyłączeń sprawią, że łatwo będzie o spory. Zaś koszty administracyjne związane z obliczeniami przewyższą spodziewane korzyści dla budżetu.
Monika Pogroszewska
09.11.2023
CIT Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, które zakłada przedłużenie o trzy miesiące terminu złożenia informacji o cenach transferowych na drukach TPR-P i TPR-C. Dla podmiotów, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, termin ten upłynie 29 lutego 2024 r. MF uzasadnia, że chce dać podatnikom więcej czasu na zapoznanie się z nowym narzędziem informatycznym.
Monika Pogroszewska
08.11.2023
CIT PIT
Fundacjami rodzinnymi najpierw zainteresował się największy biznes, a za nim pójdą duże i średnie podmioty. W Polsce jest miejsce dla kilku - kilkunastu tysięcy fundacji. To długo oczekiwane rozwiązanie, które dobrze wpisuje się w koncepcję tworzenia majątku rodzinnego - mówi Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner zarządzający kancelarią Tomczykowski Tomczykowska.
Monika Pogroszewska
08.11.2023
Fiskus zgadza się, by informatyk prowadzący działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, odliczył koszty zakupu i utrzymania psa stróżującego, ale nie w całości. Musi podzielić wydatki na część firmową i prywatną. Od przychodu odejmie tylko te koszty, które przypadają na pilnowanie dokumentów i sprzętu w biurze. Dyrektor KIS zastrzega też jednak, że w trakcie kontroli trzeba udowodnić związek kosztów z działalnością firmy.
Monika Pogroszewska
08.11.2023
PIT Doradca podatkowy
Pomimo wprowadzenia zakazów, przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nadal będą mieli możliwość pozyskiwania środków na projekty poprzez emisję obligacji czy zaciąganie pożyczek przy zastosowaniu finansowania społecznościowego - pisze Kamil Szczygieł, paralegal w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.
Kamil Szczygieł
07.11.2023
Spółki Finanse
Resort rozwoju zachęca przedsiębiorców do udziału w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską w sprawie dalszego rozwoju unijnych ram zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, czyli tzw. taksonomii UE. Własne uwagi i sugestie dotyczące w tym zakresie można zgłaszać za pośrednictwem formularza online do 15 grudnia br.
Inga Stawicka
07.11.2023
Środowisko Prawo europejskie
Mimo iż podstawowym celem fundacji rodzinnej jest sukcesja i zabezpieczenie rodzinnego majątku, to równie chętnie wykorzystywana jest do pomnażania środków. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, czy i w jakich sytuacjach fiskus może postawić fundatorom zarzut nadużywania przepisów w celu unikania opodatkowania. Prawnicy zwracają uwagę, że na razie nie ma w tym zakresie żadnej praktyki ani orzecznictwa i zalecają ostrożność.
Monika Pogroszewska
07.11.2023
Firmy rodzinne stanowią 40 proc. wszystkich spółek notowanych na głównym rynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Grant Thornton, przygotowanego we współpracy z GPW. Przedstawiciele rodzin są obecni w zarządach i radach nadzorczych zdecydowanej większości tych firm.
mp/PAP
06.11.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła kreator wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Interaktywny formularz umożliwi wygenerowanie i wypełnienie wniosku ORD-IN. Zapisany wniosek użytkownik może podpisać elektronicznie i przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na adres ePUAP/KIS/wnioski, jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym albo wydrukować i przesłać pocztą.
Monika Pogroszewska
06.11.2023
Prawo gospodarcze

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2023
Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Seria korzystnych dla branży IT wyroków w sprawie ulgi IP Box sprawiła, że również fiskus zmienił podejście do tego tematu. Zaczął wydawać interpretacje, w których sam stwierdza, czy podatnik prowadzi działalność badawczo-rozwojową uprawniającą do ulgi IP Box. W efekcie interpretacje dają podatnikom większą ochronę. Eksperci ostrzegają jednak, że ryzyko sporów wciąż istnieje. Mogą one dotyczyć tego, jaka część dochodu podlega preferencyjnemu opodatkowaniu.
Monika Pogroszewska
06.11.2023
CIT PIT
Do końca 2023 r. Polska ma obowiązek uchwalić przepisy wdrażające unijną dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego 15-proc. poziomu opodatkowania krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych (tzw. dyrektywa Pillar II). Nowe rewolucyjne przepisy obejmą grupy kapitałowe o skonsolidowanych przychodach na poziomie co najmniej 750 mln euro, a pierwszym okresem podlegającym potencjalnie rozliczeniu będzie rok 2024 - piszą Michał Niżnik i Łukasz Piwowarczyk z KPMG w Polsce.
Michał Niżnik Łukasz Piwowarczyk
06.11.2023
CIT Prawo europejskie
Osoba korzystająca z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn uniknie daniny, jeśli spełni odpowiednie warunki. Musi być zameldowana i mieszkać w spadkowym lokalu przez pięć lat. Nie można go w tym czasie ani sprzedać ani podarować innej osobie. Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki - spadkobierca sprzeda lokal bez utraty ulgi, jeśli ma ważny powód i kupi za to nową nieruchomość.
Monika Pogroszewska
04.11.2023
Podatek od spadków i darowizn
Przedsiębiorcy chcący odliczyć wydatki na udział w targach w Polsce i za granicą muszą zwracać uwagę na rodzaj ponoszonych wydatków. Ulga na ekspansję obejmuje m.in. koszt organizacji własnych stoisk, prezentację własnych produktów i bilety lotnicze dla pracowników. Nie obejmuje natomiast spotkań z kontrahentami ani udział w targach w charakterze odwiedzających stoiska innych firm.
Monika Pogroszewska
03.11.2023
CIT PIT
Projekt objaśnień dotyczących WHT zaprezentowany przez resort finansów może budzić wiele uzasadnionych wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o interpretację przepisów nakładających dodatkowe obowiązki na płatników podatku u źródła w grupach kapitałowych. W wielu kwestiach stanowisko jest bardzo rygorystyczne, a jego uzasadnienie sformułowane w sposób teoretyczny - piszą Piotr Herman i Dawid Iwanicki z ENODO Advisors.
Piotr Herman Dawid Iwanicki
02.11.2023
CIT Prawo europejskie

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Skarbówka żąda zapłaty podatku piwnego od przedsiębiorców prowadzących małe sklepy i punkty gastronomiczne, w których sprzedawane są napoje alkoholowe. Uznaje, że świadczą usługi reklamowe, jeśli mają np. lodówkę z logo piwa. Konfederacja Lewiatan alarmuje, że problem dotyczy tysięcy podmiotów, które nie powinny płacić tej daniny, ponieważ organy interpretują przepisy rozszerzająco. Ministerstwo Finansów powołuje się natomiast na korzystne dla fiskusa orzecznictwo.
Monika Pogroszewska
02.11.2023
Małe i średnie firmy
Aplikant radcowski prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie odliczy VAT od zakupu odzieży i butów, które wykorzystuje w kontaktach z klientami - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. I uzasadniał, że tego typu zakupu mają charakter osobisty i nie są związane z prowadzoną działalnością. A schludny wygląd jest wymagany nie tylko od przedsiębiorców. Inaczej byłoby, gdy odzież miała logo kancelarii.
Monika Pogroszewska
31.10.2023
PIT
Daninami publicznymi od 1 stycznia 2019 r. są wszystkie pobierane od tego dnia opłaty egzekucyjne, w tym również na podstawie ustawy z 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Z tak określonego zakresu niepodatkowych należności budżetowych wyłączono te opłaty, które zostały prawomocnie ustalone przed dniem 1 stycznia 2019 r. – stwierdził w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. III FPS 1/23).
Wiesława Moczydłowska
31.10.2023
Finanse publiczne Finanse
Rozstrzyganie zagadnień dotyczących odpowiedzialności członków zarządu powinno następować w odniesieniu do konkretnych okoliczności faktycznych, przy uwzględnieniu zebranych dowodów w sprawie, a to powinno należeć do składu trzech sędziów – uznał Naczelny Sąd Administracyjny, odmawiając podjęcia uchwały w tej sprawie (sygn. III FPS 2/23).
Wiesława Moczydłowska
31.10.2023
Ordynacja
Jeśli przeniesienie miejsca zamieszkania na terytorium RP nastąpiło w związku z posiadaniem przez podatnika Karty Polaka, to utrata jej ważności z powodu uzyskania przez niego zezwolenia na pobyt stały na terytorium RP nie pozbawia go prawa do skorzystania z ulgi na powrót. Potwierdza to skarbówka w korzystnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
31.10.2023
PIT
Prezes Rady Ministrów wyznaczył 2 listopada 2023 r. i 2 stycznia 2024 r. dniami wolnymi dla służby cywilnej, w związku ze świętami przypadającymi w sobotę. Ministerstwo Finansów przypomina zatem, że urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tych dniach nieczynne.
Krzysztof Koślicki
30.10.2023
Administracja publiczna
Pogląd, że przewlekła choroba nie usprawiedliwia złożenia odwołania po terminie, nie jest adekwatny w stosunku do chorób psychicznych. Ich objawy mogą wiązać się z utratą możliwości rozpoznania przez osobę chorą sytuacji, w której się znajduje oraz pokierowania swoim postępowaniem, a więc wyłączyć zawinienie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Krzysztof Kaźmierski
30.10.2023
Ordynacja
Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem. I nieźle na tym zarobić. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 2700 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.
Zofia Jóźwiak
30.10.2023
Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy
Firmy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do 31 października obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast, że chce wydłużyć o trzy miesiące termin sporządzenia informacji na formularzu TPR-C lub TPR-P. Według ekspertów, podatnicy mają problem nie tylko z krótszymi niż w poprzednich latach terminami oraz większą liczbą danych i analiz. Konieczna może być też aktualizacja analizy porównawczej.
Monika Pogroszewska
30.10.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Darowizna między najbliższą rodziną, udokumentowana wpływem na rachunek bankowy dewelopera, wyodrębniony dla córki, spełnia warunki zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Trzeba ją jednak zgłosić do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli obciążenia rachunku darczyńcy – potwierdza skarbówka w niedawnej interpretacji. Eksperci oceniają interpretację jako... zaskakująco korzystną.
Wiesława Moczydłowska
28.10.2023
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn