Prawo.pl
Obowiązujące od początku roku przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są nieprecyzyjne. W jednym miejscu mamy kwalifikowanych korzystających, w innym tylko korzystających. Prowadzi to do wniosku, że raporty MDR-3 muszą składać wszystkie podmioty.
Krzysztof Koślicki
22.05.2019
Ordynacja
Polska wprawdzie wygrała przed Sądem Unii Europejskiej spór o podatek handlowy, jednak gdyby podjęto rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie, byłaby szansa, że Komisja ostatecznie by go nie zakwestionowała i przez ostatnie trzy lata podatek mógłby być pobierany - twierdzi dr Magdalena Porzeżyńska
Magdalena Porzeżyńska
21.05.2019
CIT Prawo gospodarcze
W maju weszły w życie przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Nowe urządzenia będą przesyłały dane o sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co do zasady wprowadzenie kas online nie nakłada automatycznego obowiązku wymiany dotychczas używanych na nowe. Są jednak pewne wyjątki.
Iwona Kaczorowska
21.05.2019
VAT
Wskutek poruszenia, jakie wywołał film „Tylko nie mów nikomu”, niezwłocznie przystąpiono do nowelizacji przepisów kodeksu karnego. Wśród wielu rozwiązań nowelizacji, których trafność czy jakość może budzić zasadnicze wątpliwości, uwadze opinii publicznej zdaje się umykać radykalne zaostrzenie odpowiedzialności za przestępstwa gospodarcze i podatkowe – pisze dr Katarzyna Witkowska-Moździerz z Crido.
Katarzyna Witkowska-Moździerz
21.05.2019
Prawo karne Ordynacja

Fiskus zarabia na kosztach sądowych

Ordynacja Doradca podatkowy
W ponad 30 proc. z 875 wyroków, w których Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w 2018 roku w sprawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego - zwracającym były organy podatkowe. Trzy czwarte zwracanych kwot nie przekroczyła 360 zł. "Rekordzistą" było jedno z województw, które musiało zwrócić szefowi KAS 55.125 złotych. Zdaniem ekspertów, obecny system preferuje organy podatkowe.
Grażyna J. Leśniak
21.05.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Już od września tego roku stosowanie mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych branżach będzie obowiązkowe. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozić będą surowe kary. Konsekwencje określą przepisy o VAT, PIT, CIT i kodeksu karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
20.05.2019
VAT
Krajowa Administracja Skarbowa rusza z Programem Ostrzegania Przedsiębiorców. Celem jest zabezpieczenie podmiotów przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym. Nowe rozwiązanie ma chronić ich interesy – deklaruje KAS.
Grażyna J. Leśniak
20.05.2019
VAT
Podatnicy mają problem z podatkiem od przychodów z budynków. Wydawane przez administrację skarbową interpretacje nie rozstrzygają wątpliwości. Potwierdza to nie w pełni przemyślaną konstrukcję podatku, zwłaszcza że wprowadzono go pod hasłem walki z nadużyciami podatkowymi wielkich firm inwestujących w nieruchomości
Maciej Fiedorczuk Jarosław Józefowski
20.05.2019
CIT
Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Irlandią, dodatki rodzinne otrzymywane z Irlandii podlegają polskim przepisom. Jednocześnie korzystają one ze zwolnienia, przez co świadczeniobiorca nie musi płacić podatku dochodowego od wypłacanych mu kwot.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2019
Domowe finanse PIT

Znamy zwycięzców konkursu Tax’n’You

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe
W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Krzysztof Koślicki
17.05.2019
Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe
Obniżenie stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od wydobycia miedzi i od wydobycia srebra - to cel podpisanej już przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Krzysztof Sobczak
17.05.2019
CIT
Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2019
CIT

Premier przesądza - nie będzie testu przedsiębiorcy

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Taki test nie zostanie wprowadzony: chcę jasno powiedzieć, bo widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY" - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. A minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz dodała, że wypowiedź szefa rządu jednoznacznie przecina dywagacje, że trwają prace nad tego typu rozwiązaniami.
Krzysztof Sobczak
16.05.2019
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Praktyczne stosowanie przepisów ustawy o dyscyplinie finansów publicznych rodzi coraz więcej problemów. Jednym z istotniejszych są rozbieżności interpretacyjne i brak jednoznacznych przepisów. Do takich m.in. wniosków prowadzą dyskusje ekspertów na rozpoczętej w czwartek konferencji pt. Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Toruniu.
Krzysztof Koślicki
16.05.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.
Krzysztof Sobczak
16.05.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
Ochrona podatnika wynikająca z wydanej interpretacji musi dotyczyć także zwrotu podatku, a nie tylko jego zapłaty. Skarbówka wydaje się nie pamiętać o tej zasadzie. Przypominają jej o tym sądy. Ostatnio nawet NSA. Zdaniem ekspertów, wyrok sądu jest ważny, jednak to kropla w morzu potrzeb.
Krzysztof Koślicki
16.05.2019
Ordynacja VAT
Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.
Krzysztof Koślicki
15.05.2019
Ordynacja
Jeżeli podatnik nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, to również nie musi jej wypełniać dla celów podatku dochodowego. Wydatki związane z firmowym pojazdem mogą być kosztem podatkowym w pełni. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Eksperci mają jednak pewne zastrzeżenia.
Krzysztof Koślicki
15.05.2019
PIT
We wtorek rząd przyjął przepisy w sprawie powołania nowego, specjalnego urzędu. Pracę biegłych rewidentów będzie sprawdzać teraz Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Kontrole mają zacząć się jeszcze w tym roku. Nowy urząd w pełni zacznie działać od stycznia przyszłego roku. Polska Izba Biegłych Rewidentów straci część uprawnień.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
Rachunkowość
System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego. Projekt nowelizacji przepisów przyjął we wtorek rząd.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
Akcyza
Teresa Czerwińska, minister finansów, zapowiedziała, że obowiązujące obecnie przepisy podatkowe i prawa pracy umożliwiające weryfikację samozatrudnienia, przeanalizuje z Radą Dialogu Społecznego. To dalszy ciąg debaty wokół projektu wprowadzenia testo przedsiębiorcy.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
PIT Małe i średnie firmy
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
VAT
Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.
Krzysztof Koślicki
13.05.2019
Ordynacja CIT PIT
Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2019
Domowe finanse PIT
Dyrektywa unijna w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwolniła z płacenia podatku VAT 17 rodzajów działalności, których istotą są usługi społeczne. Wśród nich są m. in. świadczenia zdrowotne, dzięki czemu są one tańsze dla pacjentów. Jednak dokonując zakupów, szpitale muszą płacić VAT dostawcom, ale same nie mogą go odliczyć.
Józef Kielar
13.05.2019
VAT Opieka zdrowotna
Administracja skarbowa zatrudnia duchownych na stanowiskach eksperckich. Ich wynagrodzenie finansuje budżet państwa na podstawie specjalnego porozumienia. Roczny koszt zatrudnienia to niemal pół miliona złotych. Księża dostają pensje, nagrody z funduszu nagród, premie roczne i inne dodatki jubileuszowe.
Krzysztof Koślicki
11.05.2019
Finanse publiczne Finanse
W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
Nowe technologie Finanse
We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
CIT PIT VAT
Podmioty powiązane nie mogą zaliczać do kosztów podatkowych wszystkich wydatków na usługi niematerialne. Ograniczenie to nie dotyczy jednak zakupu usług prawnych. Limitowaniu nie podlega także doradztwo podatkowe. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
CIT Doradca podatkowy
Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.
Jolanta Ojczyk
10.05.2019
Prawo gospodarcze Finanse