Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.

Prawo nie nadąży na rozwojem gospodarki

Zdaniem ekspertów, stosowanie przepisów dotyczących naruszenia dyscypliny finansów publicznych jest trudne. Jedną z przyczyn jest nieprecyzyjność prawa i stosowania pojęć nieostrych. Prof. Paweł Borszowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, zwraca jednak uwagę, że występowanie nieprecyzyjnych i nie do końca sprecyzowanych pojęć jest konieczne. Prawo nigdy nie dogoni bowiem gospodarki. - Rozwój rzeczywistości społeczno-gospodarczej jest o wiele szybszy niż rozwój prawa – podkreśla prof. Borszowski. Pojęcia nieostre w przepisach są zatem konieczne. W dalszej kolejności, na ich podstawie, ustawodawca tworzy lub próbuje tworzyć definicje legalne. Borszowski zwrócił dodatkowo uwagę, na dwie kategorie nieostrości przepisów. Może być ona zamierzona przez ustawodawcę i niezamierzona.

 

Prawo powinno być jak najbardziej precyzyjne

Jego zdaniem, określeń nieostrych powinno się jednak unikać, tak by - w miarę możliwości – było ich jak najmniej. Prof. dr hab. Joanna M. Salachna, zwróciła jednak uwagę, że nieostrość przepisów może być także skutkiem pewnego rodzaju nieporadności ustawodawcy. Przepisy zawierają nieprecyzyjne pojęcia, ponieważ ustawodawca nie potrafił napisać przepisu inaczej. Jako przykład takiego działania prof. Salachna podała pojęcie środków publicznych w ustawie o dyscyplinie finansów publicznych. Na inny problem zwrócił z kolei uwagę dr Wojciech Bożek. Jego zdaniem, problematyczne jest stosowanie także zwrotów niedookreślonych. Jednym z nich jest np. pojęcie znikomego stopnia szkodliwości naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Może to być wykorzystywane na niekorzyść strony. W ostatnich latach z tego powodu umarzane jest ok. 10 proc. postępowań, jednak przepisy są w tym zakresie zbyt nieprecyzyjne. W rezultacie podmioty stosujące ustawę w praktyce i te dokonujące później kontroli mają duże problemy z jej stosowaniem.

Konferencja potrwa do piątku. Jej efektem będzie monografia pokonferencyjna, która zostanie wydana nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.

Zobacz również: Samorządy chcą rozmawiać z premierem o obniżkach podatków >>