Przedsiębiorca nie był podatnikiem VAT. Nie miał zatem obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb vatowskich. W swojej działalności wykorzystywał jednak samochody firmowe, prowadził bowiem szkołę nauki jazdy. Z zapewnień podatnika wynikało, że pojazdy przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej służą wyłącznie tej działalności. Podatnik wydatki na paliwo rozliczał w 100 proc. w kosztach podatkowych. Pojazdy nie były używane do celów prywatnych. Wątpliwości podatnika dotyczyły możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Nie miał pewności, czy dla rozliczenia wszystkich zakupów, konieczna będzie kilometrówka.

Zobacz również: Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem >>

Koszty bez kilometrówki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 maja br. nr 0115-KDIT3.4011.99.2019.2.PSZ potwierdził, że skoro przedsiębiorca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Poniesione wydatki z tytułu kosztów używania samochodów osobowych do celów związanych wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 100 proc. Zastosowania znajdzie tu ogólna zasada rozliczania kosztów. Wynika z niej, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku ewentualnej kontroli podatnik będzie musiał jednak udowodnić, że ponoszone wydatki mają związek z prowadzoną działalnością.

Zobacz procedurę: Rozliczanie kosztów samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej w PIT - nowe zasady od 2019 r. >

 

Brak kilometrówki wyjątkiem

Brak obowiązku prowadzenia kilometrówki będzie tu jednak pewnego rodzaju wyjątkiem od reguły. Organ podatkowy zwrócił bowiem uwagę, że zgodnie z zasadą ogólną, możliwość zaliczenia do kosztów 100 proc. wydatków eksploatacyjnych dotyczy tylko wykorzystywania samochodu osobowego wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej. Aby to udowodnić, podatnik musi prowadzić ewidencję potwierdzającą wykorzystywanie pojazdu wyłącznie do celów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Może temu służyć ewidencja stosowana dla celów podatku od towarów i usług. Mówi o niej art. 86a ust. 4 ustawy o VAT. - W przypadku jednak nieprowadzenia przez podatnika ewidencji dla celów podatku VAT, również dla celów podatku dochodowego przyjmuje się, że samochód osobowy jest wykorzystywany także do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, chyba że podatnik nie jest na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji – podkreślił dyrektor KIS. Podatnik nie musi więc prowadzić ewidencji, jeżeli na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie jest obowiązany do jej prowadzenia.

Zobacz: Pojazdy samochodowe objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu >

Wykorzystanie pojazdu w działalności

Organ podatkowy przypomniał także, że zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  • sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  • konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

- Stanowisko przedstawione w tej interpretacji to z pewnością dobra wiadomość dla wielu przedsiębiorców niebędących podatnikami VAT, którzy w ramach prowadzonej przez siebie działalności wykorzystują samochody – ocenia Jakub Makarewicz, doradca podatkowy w DMP LEGAL. Jego zdaniem, należy zwrócić uwagę, że w opisie stanu faktycznego w przywołanej interpretacji podatnik wyraźnie wskazał, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zwraca uwagę, że podobnie sprawę przedstawiali wnioskodawcy w analogicznych, korzystnych interpretacjach, tj. z 8 kwietnia 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.72.2019.2.AP) oraz z 27 marca 2019 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011.77.2019.1.MC). We wszystkich z nich ta okoliczność została podkreślona przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w uzasadnieniu swojego stanowiska. - Nie jest niestety wykluczone, że ochrona wynikająca z tych interpretacji może być kwestionowana przez właściwe dla podatników organy podatkowe w przypadku stwierdzenia braku związku konkretnego wydatku z prowadzoną działalnością i osiąganiem przychodów – przestrzega Makarewicz.

Sprawdź: Czy w jednoosobowej działalności zakup samochodu można potraktować jako zakup towaru i odliczyć 100% VAT? >

Odwołanie do przepisów o VAT problematyczne

Zdaniem Wojciecha Jasińskiego, konsultanta podatkowego w ATA Finance, takiej interpretacji należało się spodziewać. - Należy jednak zauważyć, że choć dotyczy ona podatku dochodowego i zaliczania określonej kategorii wydatków do kosztów uzyskania przychodów, to odwołuje się w swej treści do przepisów ustawy o VAT. Tutaj sprawa zaczyna się komplikować – podkreśla ekspert. Zwraca uwagę, że podatniczka wskazała we wniosku, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. - Należy potraktować to jako pewne uproszczenie, ponieważ z całą pewnością, jako osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, podatnikiem takim jest. Korzysta jednak ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego dla usług kształcenia zawodowego. Takie przynajmniej jest stanowisko resortu finansów - mówi.

Sprawdź: Czy podatnicy zwolnieni podmiotowo i przedmiotowo z VAT muszą stosować limit 75% przy ujmowania wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych? >

Ekspert przypomina, że odmiennie jednak do sprawy podszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W marcu tego roku orzekł bowiem, iż kursy prowadzone przez szkoły jazdy nie korzystają ze zwolnienia, ponieważ nie mieszczą się w zakresie pojęcia kształcenia powszechnego lub wyższego. - Ministerstwo Finansów jak do tej pory nie odniosło się do wydanego orzeczenia, a wydana interpretacja może wskazywać, że na tę chwilę nie zmieniło swojego stanowiska w tym zakresie – tłumaczy Jasiński. Podkreśla, że dyrektor KIS potwierdził, że podatniczce przysługuje prawo do zaliczania wydatków związanych z „elkami” w całości do kosztów uzyskania przychodów.

Sprawdź: Czy można odliczyć 100% VAT od samochodu osobowego zakupionego przez firmę dla potrzeb przedstawicieli handlowych? >

Nie jest do tego wymagane prowadzenie kilometrówki, ponieważ ustawa o VAT nie nakłada na nią takiego obowiązku. Gdyby jednak uznać, że usługi nauki jazdy opodatkowane są na zasadach ogólnych, wówczas wiązałoby się to z obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, a treść interpretacji w przedstawionym stanie faktycznym byłaby zgoła odmienna. Podatnicy prowadzący ośrodki szkolenia kierowców powinni więc z uwagą śledzić stanowisko organów w tym zakresie i rozważyć wystąpienie z własnym wnioskiem o interpretację – póki możliwe jest uzyskanie potwierdzenia prawidłowości stosowanych rozliczeń. Jasiński zwraca uwagę, że Szef KAS może z urzędu zmienić wydaną interpretację, uwzględniając m.in. orzecznictwo TSUE.

Więcej na temat rozliczenia wydatków związanych z samochodami firmowymi w majowym numerze Przeglądu Podatkowego.

 

Cena promocyjna: 54 zł

|

Cena regularna: 72 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł