Prawo.pl

Umorzone pieniądze z tarczy finansowej do opodatkowania

CIT PIT Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Środki wypłacone firmie w ramach tarczy finansowej są pożyczką, nie generują więc przychodu. W momencie jej uzyskania nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Daninę trzeba będzie jednak zapłacić od części umorzonej kwoty. Pieniądze z tarczy mają także wpływ na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów. MF przygotowuje jednak korzystne rozwiązania.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych. Z dokumentu wynika, że niektóre branże dłużej będą mogły korzystać ze starych urządzeń. Obowiązek wymiany kas pojawi się dopiero w styczniu 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
VAT
Firma, która zgubiła oryginały faktur zakupowych, nie musi się obawiać o rozliczenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku kontroli. Poniesienie wydatku można udowodnić w inny sposób – także w postaci kserokopii czy skanu dokumentów. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
18.05.2020
CIT PIT Rachunkowość

Z odliczeń darowizn na walkę z epidemią trudno skorzystać

CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Rząd umożliwił możliwość obniżenia podatku o darowizny przekazywane na cele walki z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że z ulg skorzystają tylko nieliczni. Korzystnego odliczenia nie zastosują m.in. płacący PIT według stawki liniowej. Przepisy ograniczają też przekazywanie darowizn na fundacje i stowarzyszenia. Uprzywilejowana jest natomiast m.in. Agencja Rezerw Materiałowych. Problemów praktycznych jest więcej.
Krzysztof Koślicki
16.05.2020
CIT PIT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim
Wiesława Moczydłowska
15.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które przewiduje zaniechanie poboru odsetek od daniny solidarnościowej wpłaconej po 30 kwietnia a przed 1 czerwca. Rozwiązanie to ma związek z pakietem ustaw, które mają na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
15.05.2020
PIT Koronawirus a prawo
Nie można zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatków, których płatność została dokonana na rachunek bankowy spoza tzw. białej listy podatników. Od sankcji uchroni jedynie złożenie zawiadomienia ZAW-NR. Jest to zawiadomienie o dokonaniu płatności. Do jego elektronicznego zgłoszenia potrzebny jest profil zaufany.
Krzysztof Koślicki
15.05.2020
VAT Rachunkowość
Wydatki na wymianę pokrycia dachowego oraz okien mogą być odliczone od dochodu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W sytuacji, gdy faktura VAT jest wystawiona na oboje małżonków, to żonie przysługuje prawo odliczenia 50 proc. poniesionych wydatków. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Wiesława Moczydłowska
15.05.2020
Domowe finanse PIT
Planowane wejście w życie przepisów zmieniających zasady poboru podatku u źródła zostało odroczone po raz kolejny - tym razem do 31 grudnia 2020 r. Związane jest to zarówno z obecną sytuacją epidemiologiczną, jak również zapowiadaną liberalizacją tych regulacji, m.in. zawężenie zakresu ograniczeń wyłączenie do płatności pasywnych pomiędzy podmiotami powiązanymi – pisze Mateusz Pietranek
Mateusz Pietranek
14.05.2020
CIT

MF organizuje zdalne egzaminy na agentów ubezpieczeniowych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W okresie epidemii egzaminy dla kandydatów ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń lub czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji będą mogły być przeprowadzane zdalnie, wyłącznie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Minister Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie wprowadzające taką możliwość
Wiesława Moczydłowska
14.05.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wirtualne kasy fiskalne wkrótce w niektórych firmach

VAT Nowe technologie Małe i średnie firmy
Niektóre branże gospodarki, m.in. transportowa, hotelarska i gastronomiczna, będą mogły stosować tzw. wirtualne kasy fiskalne. Umożliwi to przygotowywane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie. MF informuje, że prowadzi testy z przedsiębiorcami i przygotowuje się do wprowadzenia standardu uruchomienia takich kas.
Krzysztof Sobczak
14.05.2020
VAT Nowe technologie Małe i średnie firmy
Najnowsza interpretacja podatkowa wskazuje, że brak potwierdzenia odbioru korekty nie musi przekreślać prawa do skorygowania rozliczeń VAT. Jeśli dane z systemu księgowego i bilans rozliczeń z kontrahentem potwierdzi, że musiał on wiedzieć o wystawieniu faktury korygującej, podatek będzie można obniżyć. Zbieranie potwierdzeń odbioru korekt może zatem przestać być potrzebne.
Krzysztof Koślicki
14.05.2020
VAT
Analiza ujęcia wydatku dotyczącego wymiany opon wymaga odniesienia się do rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, czy zastosować paragraf 4270, czy 4300 - wyjaśnia Marcin Nagórek z LEX Biuro Rachunkowe.
Marcin Nagórek
14.05.2020
Rachunkowość
Z charakteru umowy subwencji finansowej oraz rozmów z resortem finansów wynika, że udzielenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR nie jest przychodem do opodatkowania – powiedział w środę Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Doradcy podatkowi do takiego oświadczenia mają jednak wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej obawiają się niedotrzymania przez rząd porozumienia w sprawie podwyżek. Urzędnicy spodziewają się wręcz zmniejszenia premii, zwolnień oraz redukcji etatów. RPO przypomina, że skarbówka niedawno przeszła reorganizację. Pracownicy byli zapewniani o sukcesach w związku ze wzrostem ściągalności VAT.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
Administracja publiczna Finanse

Wnioski o dofinansowanie z "tarczy" pełne pułapek

Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Składanie wniosku o dofinansowanie z PFR zajmuje ok. 15-20 minut, można zrobić to w domowym zaciszu, rozkładając się w wygodnym fotelu i popijając popołudniowe cappuccino. Brzmi sielankowo, niestety pod płaszczykiem „prostoty” procedury wnioskowania kryje się wiele pułapek, na które przedsiębiorcy muszą zwrócić szczególną uwagę – pisze Remigiusz Markiel
Remigiusz Markiel
13.05.2020
Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Koronawirus wpływa na księgowych i doradców podatkowych – rusza duże badanie Wolters Kluwer

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo
Księgowi i doradcy podatkowi są zgodni - przepisy tarczy antykryzysowej nie uprościły znacząco ich życia. Termin niektórych obowiązków został przesunięty. Można też skorzystać z pewnych ulg i wnioskować chociażby o możliwość zapłaty podatku w ratach. To wszystko jednak za mało. Eksperci obawiają się, że rynek usług księgowych i doradztwa podatkowego ulegnie znaczącym zmianom.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Koronawirus a prawo
Podatnik może pytać skarbówkę o raportowanie schematów podatkowych, a fiskus ma obowiązek udzielenia odpowiedzi w formie indywidualnej interpretacji podatkowej. Potwierdził to właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. To już kolejny wyrok przychylny podatnikom. Pojawia się zatem nadzieja, że Krajowa Informacja Skarbowa zmieni swoje podejście.
Krzysztof Koślicki
13.05.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

WSA: Jedno sformułowanie nie przesądza o kwalifikacji pisma

Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn
Sformułowanie "wnosimy o sprostowanie decyzji" powinno być oceniane w kontekście całej argumentacji, która została zawarta w piśmie. Organ doszedłby wówczas do wniosku, że podatnik złożył odwołanie od decyzji, a nie wniosek o jej sprostowanie. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
12.05.2020
Ordynacja Administracja publiczna Podatek od spadków i darowizn
Bieg terminu wniesienia skargi na otrzymane niekorzystne interpretacje rozpocznie się dopiero po zakończeniu stanu epidemii koronawirusa. Tak informował podatników dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych ostatnio interpretacjach. Tymczasem tarcza 3.0 zniesie zawieszenie biegu terminów i to już od siódmego dnia od jej wejścia w życie.
Wiesława Moczydłowska
12.05.2020
Ordynacja Koronawirus a prawo
Tegoroczne badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów odbywa się pod znakiem koronawirusa. Nie da się więc pominąć w nich finansowych skutków epidemii. Nie można też powiedzieć, że sprawozdania pozostaną bez wpływu na możliwość kontynuowania przez firmy działalności. Tymczasem Ministerstwo Finansów zasugerowało, żeby biegli zachowali... powściągliwość.
Krzysztof Koślicki
12.05.2020
Rachunkowość Spółki Finanse
Dopuszczalność przedłużenia terminu zwrotu VAT nie jest uzależniona od wykazania przez organy skarbowe konkretnych dowodów czy zarzutów świadczących o niezasadności zwrotu, a wystarczające w tym względzie jest uzasadnione podejrzenie czy też istnienie niejasności, wymagających dalszego sprawdzenia. Orzekł tak na posiedzeniu niejawnym NSA na prośbę spółki, zrzekającej się rozprawy.
Wiesława Moczydłowska
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy
Najnowsze rozstrzygnięcie TSUE w części dotyczącej samego statusu spółki zależnej nie zmienia w ogóle sytuacji. Trybunał uznał, że sam fakt istnienia spółki zależnej nie tworzy stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Na rozstrzygnięcie czekają kolejne sprawy, wciąż możemy mieć nadzieję, że TSUE pójdzie jednak krok dalej – mówi Tomasz Michalik,
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT
Urzędy skarbowe stosują różne sztuczki i lakoniczne uzasadnienia, żeby przedłużyć postępowania i opóźnić zwroty VAT. Podatnicy nawet nie mogą przewidzieć, kiedy otrzymają pieniądze, bo skarbówka wyznacza sobie kolejne terminy, których i tak nie dotrzymuje. Najnowszy wyrok NSA potwierdza, że działanie fiskusa jest... prawidłowe. Firmy, których płynność finansowa staje się zagrożona z powodu epidemii, na zwroty podatku mogą więc czekać jeszcze dłużej.
Krzysztof Koślicki
11.05.2020
VAT Doradca podatkowy

Tarcza finansowa nie dla lekarzy i pielęgniarek?

VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa
Doradcy podatkowi apelują do rządu o zmianę przepisów i umożliwienie skorzystania z tarczy podatnikom zwolnionym z VAT. Aktualne regulacje wykluczają z pomocy finansowej m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne i psychologów. Przedsiębiorca, który już na etapie formalnego badania wniosku o przyznanie subwencji otrzymuje decyzję o odmowie jej udzielenia tylko z powodu braku rejestracji, nie ma możliwości wykazania faktycznego spadku obrotów.
Krzysztof Koślicki
09.05.2020
VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa

Darowizna mieszkania czasem bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Przekazanie mieszkania zazwyczaj powoduje konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnione są jednak darowizny w kręgu najbliższej rodziny. Jeśli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką, podatku unikną nawet osoby niespokrewnione. Potwierdzają to wydane właśnie interpretacje skarbówki.
Krzysztof Koślicki
09.05.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Skoro paragon fiskalny zawiera numer NIP nabywcy oraz spełnia pozostałe warunki wymagane do uznania go za tzw. fakturę uproszczoną, to nie można już do niej wystawić standardowej faktury – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Interpretacja potwierdza, że nowe zasady wystawiania paragonów cały czas są problematyczne – zwłaszcza, jeśli dotyczą transakcji do 450 złotych.
Krzysztof Koślicki
08.05.2020
VAT
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 7 maja 2020 r. wyrok w sprawie C-547/18 Dong Yang Electronics (DY). Sprawa dotyczyła kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. To zagadnienie cały czas budzi istotne wątpliwości interpretacyjne szczególnie w Polsce.
Krzysztof Koślicki
07.05.2020
VAT
Do wynagrodzenia wypłacanego pracownikom naukowym podczas urlopu dla poratowania zdrowia nie można zastosować 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Pracownik naukowy nie wykonuje swoich obowiązków, a zatem nie wykonuje działalności twórczej o indywidualnym charakterze podczas takiego urlopu. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
07.05.2020
PIT