Jednym z postulatów strajku nauczycieli było ograniczenie biurokracji w szkole. Wciąż jednak ma się ona świetnie, a nawet coraz lepiej - zwłaszcza przez zmianę dotyczącą oceniania nauczycieli. Choć resort obiecywał, że ograniczy liczbę wymaganych dokumentów, niewiele to dało. Tym bardziej, że pewne kwestie dyrektor dokumentuje dla własnego bezpieczeństwa.
Monika Sewastianowicz
06.09.2023
Zarządzanie oświatą

Senatorowie krytycznie o tzw. Lex Czarnek 3.0

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Prowadzenie lekcji przez organizację pozarządową ma być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców, rady placówki oraz poinformowaniem organu prowadzącego i kuratora oświaty - to główne założenia noweli prawa oświatowego, którą zajmie się w środę Senat. Zmiany - nazywane czasem lex Czarnek 3.0 - poparli posłowie.
Monika Sewastianowicz
05.09.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Zwiększamy subwencję oświatową, przede wszystkim z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli. One będą nawet ponad 20-procentowe dla tych najmniej zarabiających, nie jestem pewien, czy wobec tych najlepiej zarabiających osiągniemy 20 proc,. ale będzie to na pewno kilkunastoprocentowa podwyżka, większa niż wynosi inflacja - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji.
Monika Sewastianowicz
04.09.2023
Zarządzanie oświatą
Uczeń albo pójdzie na religię, albo na etykę - trzeciej opcji, niechodzenia na żadne z tych zajęć, nie będzie - taką zmianę zapowiadał minister edukacji, miała wejść w życie od 1 września 2023 r., jednak tak się nie stanie. Szef MEiN odłożył te zmiany na półkę na etapie zawetowania przez Prezydenta drugiej wersji Lex Czarnek.
Monika Sewastianowicz
03.09.2023
Zarządzanie oświatą
Planowanie przyszłości dzieci to jedno z wyzwań rodzicielstwa. Według najnowszego badania Pracuj.pl, 29 proc. rodziców ma jasną wizję pracy, którą miałoby wykonywać w przyszłości ich potomstwo. 61 proc. badanych nie chce ingerować w wybór zawodu dziecka. Większość rodziców chciałaby, by ich dzieci mogły zmienić swoje pasje w pracę.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2023
Szkoła i uczeń Rynek pracy
Według resortu edukacji wakaty na stanowiskach nauczycielskich nie odbiegają od corocznej normy. Inne zdanie na ten temat mają dyrektorzy szkół i samorządowcy – 1 września 2023 r. padnie kolejny smutny rekord. Sytuację ratować będą nauczyciele w wieku emerytalnym i chętni na dodatkowe godziny ponadwymiarowe.
Monika Sewastianowicz
01.09.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Jedynie 3 proc. uczniów skorzystało w tym roku z wydłużonego czasu na egzaminie ósmoklasisty – wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To znaczny spadek, bo jeszcze rok temu było to aż 17 proc. uczniów. Lekarze alarmowali wówczas, że po zaświadczenia coraz częściej zgłaszają się rodzice dzieci chorych na astmę, katar alergiczny czy ze skoliozą. Jak się właśnie okazało, trend się odwrócił.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
01.09.2023
Pacjent Szkoła i uczeń
Od 1 września 2023 r. zmienia się podstawa programowa - podstawy przedsiębiorczości zastąpi przedmiot biznes i zarządzanie. Zmienią się też przepisy dotyczące kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, a także Karta Nauczyciela, w której doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące oceny pracy. Rewolucję w przepisach oświatowych minister Przemysław Czarnek zapowiedział jednak dopiero na trzecią kadencję Zjednoczonej Prawicy.
Monika Sewastianowicz
31.08.2023
Zarządzanie oświatą
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty, będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia.
Monika Sewastianowicz
31.08.2023
Zarządzanie oświatą
Sejm z poprawkami Senatu przyjął nowelizację prawa oświatowego i innych ustaw, która pozwala na tworzenie branżowych centr umiejętności. Odrzucił veto Senatu do ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, a także powołał członków komisji do spraw wpływów rosyjskich. Środowe posiedzenie było ostatnim w tej kadencji Sejmu.
Robert Horbaczewski
30.08.2023
Kadry w oświacie
Związkowcy rozpoczną rok szkolny od pikiety pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki - w ten sposób chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec nieudanych reform, zbyt obszernej podstawie programowej oraz przede wszystkim zbyt niskich wynagrodzeń pedagogów. W pikiecie wezmą udział również przedstawiciele rodziców i oświatowych organizacji społecznych oraz liderzy edukacyjni.
Monika Sewastianowicz
30.08.2023
Zarządzanie oświatą
Aż 55 proc. rodziców zamierza posłać swoje dzieci na płatne korepetycje - wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”. W grupie tej dominowały kobiety (70 proc. wskazań wśród matek vs 38 proc. ojców) i mieszkańcy małych miast do 50 tys. osób (73 proc.). Pod względem dochodu byli to rodzice z zarobkami od 5000 zł netto w górę.
Monika Sewastianowicz
30.08.2023
Zarządzanie oświatą
Rośnie liczba kandydatów chcących uczyć się w szkole niepublicznej - w tym roku w dużych miastach na jedno miejsce w szkole niepublicznej przypadało czterech kandydatów. Najbardziej usatysfakcjonowani są dyrektorzy szkół z największych miast. Dyrektorzy niepublicznych szkół krytycznie oceniają przepisy oświatowe, choć optymistycznie patrzą w przyszłość - wynika z badania Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Monika Sewastianowicz
30.08.2023
Zarządzanie oświatą
Na każdego czwartoklasistę przypadać będzie jeden laptop i to nawet, jak rodzice ucznia nie chcą nowego komputera, bo np. ich dziecko jeden już ma. W takiej sytuacji sprzęt nie stanie się ich własnością, a zostanie przekazany w użyczenie. Ta forma będzie się jednak wiązała ze wszystkimi konsekwencjami. Gdy uczeń zmieni szkołę, pojawi się konieczność zwrotu komputera.
Monika Sewastianowicz
29.08.2023
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia dotyczącego wynagrodzenia egzaminatorów - przepisy zostaną dostosowane do nowego systemu elektronicznego sprawdzania, który ma zostać wdrożony w przyszłym roku. Zasadą będzie, że wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od rodzaju sprawdzanego zadania - takie rozwiązanie przyjęto już w przypadku sprawdzania egzaminów z matematyki.
Monika Sewastianowicz
28.08.2023
Zarządzanie oświatą
Obniżenie pensum nauczycielowi, pełniącemu funkcję kierowniczą w szkole, zależy wyłącznie od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Niedopuszczalne jest kreowanie przez organ prowadzący innego, pozaustawowego kryterium - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Problem miała rada powiatu w Sandomierzu, która uchwaliła obniżenie tygodniowego pensum nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach lub placówkach.
Marek Sondej
28.08.2023
Zarządzanie oświatą
W wielu kwestiach związanych z pragmatyką zawodową nauczycieli mamy podobne zdanie. Wyraźnie jednak mówimy również o tym, że gdy wiążą się z tym dodatkowe, znaczne środki, to musimy brać pod uwagę także m.in. stanowisko Ministerstwa Finansów - mówi wiceminister Dariusz Piontkowski. Podkreśla też, że MEiN nie wyklucza powiązania pensji pedagogów ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, ale na razie taka zmiana nie jest możliwa.
Monika Sewastianowicz
23.08.2023
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw doprecyzowuje i uzupełnia rozwiązania wprowadzone ustawą z 5 sierpnia 2022 r., którą dokonano szeregu istotnych zmian, w szczególności w zakresie oceny pracy oraz awansu zawodowego nauczycieli. Ustawa wejdzie w życie 6 września 2023 r.
Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz Monika Sewastianowicz
23.08.2023
Szkoła i uczeń
Resort edukacji i nauki zmienia rozporządzenie przewidujące finansowanie programu "Laboratoria Przyszłości". Przewiduje ono poszerzenie grupy beneficjentów - m.in. o Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uwzględnia także szkoły podstawowe w okręgowych ośrodkach wychowawczych. Jednym z celów rozporządzenia jest też usprawnienie procesu wnioskowania o środki w ramach programu.
Monika Sewastianowicz
22.08.2023
Zarządzanie oświatą
Rozpoczęła się sesja egzaminów poprawkowych. Przystąpienie do nich zadeklarowało blisko 33,7 tysięcy maturzystów. Podobnie jak majowa sesja, matury poprawkowe odbędą się w dwóch formułach. Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Monika Sewastianowicz
21.08.2023
Zarządzanie oświatą

Termin wejścia w życie rejestru umów 500+ przesunięty

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
Kierownicy ponad 50 tysięcy jednostek sektora finansów publicznych mogą odetchnąć z ulgą. "Rejestr umów 500 +”, który miał wystartować od 1 stycznia 2024 r., zostanie wdrożony znacznie później. Ministerstwo Finansów przyznaje, że zarówno przepisy jak i sama baza są niedopracowane. Chce do tego czasu znowelizować przepisy i stworzyć mechanizm, który zautomatyzują przesyłanie informacji do rejestru.
Robert Horbaczewski
18.08.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Pozwala ono - z dniem 1 września 2023 r. - na przedłużenie okresu nauki o dwa lata w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami. To realizacja postulatu zgłoszonego przez przedstawicieli środowiska szkół specjalnych, w tym rodziców uczniów z niepełnosprawnościami.
Monika Sewastianowicz
18.08.2023
Sejm głosował w czwartek nad zmianami w ponad 20 ustawach oraz przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum 12 października 2023 r. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenie do procedury cywilnej na stałe rozpraw zdalnych, wprowadzenia Centralnej Informacji Emerytalnej, rewitalizacji Odry, bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65 plus, zakazu sprzedaży energetyków dzieciom, 5 proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych oraz wprowadzenia "Lex knebel".
Monika Pogroszewska Robert Horbaczewski
17.08.2023
Samorząd terytorialny
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, tzw. ustawę Chrońmy dzieci. Celem jest wzmocnienie pozycji i głosu rodziców oraz szkolnej rady rodziców w zakresie sprzeciwiania się niepożądanym treściom kierowanym do ich dzieci przez stowarzyszenia lub inne organizacje prowadzące działalność m.in. w szkołach.
mp/PAP
17.08.2023
Szkoła i uczeń
Opublikowano nowelizację przepisów dotyczących warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zmiana ma związek z aktualizacją listy zawodów szkolnictwa branżowego. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2023 r.
Monika Sewastianowicz
17.08.2023
Zarządzanie oświatą
Laptop, który czwartoklasista dostanie od państwa, jest własnością jego rodziców. Nowe przepisy wyłączają konieczność odprowadzania od niego podatku od spadków i darowizn. Rozszerzają też o laptop katalog przedmiotów zwolnionych spod egzekucji, jednak tylko tej administracyjnej, co potencjalnie dopuszcza egzekucję cywilną. Sprzęt oznaczony będzie godłem i napisem Rzeczpospolita Polska, by utrudnić np. sprzedaż w lombardzie.
Monika Sewastianowicz
16.08.2023
Domowe finanse Szkoła i uczeń
Na mocy ustawy o aplikacji mObywatel z 26 maja 2023 r., nauczyciele co do zasady mają otrzymywać z urzędu mLegitymacje. Natomiast dyrektor szkoły, na wniosek nauczyciela może mu też wydać legitymacje w postaci karty. Trzeba będzie jednak za nią zapłacić - nie więcej niż wynika to z kosztów jej wytworzenia. Jest już projekt rozporządzanie określającego jej wzór.
Patrycja Rojek-Socha
14.08.2023
Szkoła i uczeń
Formowanie 300-tysięcznej armii idzie jak po grudzie. Pozyskaniu żołnierzy mają służyć m.in. dodatkowe świadczenia motywacyjne, szybsze awanse, tworzenie fili wojskowych komisji rekrutacyjnych czy zmiana kategorii zdrowia D na A. Wojsko chce finansować kursy nawet tym, którzy w nim nie są, a deklarują, że wstąpią do czynnej służby lub WOT. Ministerstwo uruchomiło właśnie program stypendiów dla studentów cywilnych, aby następnie włożyli mundur.
Robert Horbaczewski
14.08.2023
Przedmiotem umów między właścicielką przedszkola a wychowawczynią było opracowanie i wykonywanie autorskiego programu choreograficzno-pedagogicznego „Tańce ludowe” przez dzieci w okresie trwania roku szkolnego – uznał Sąd Apelacyjny. Przyznał zatem rację ZUS, że były to umowy zlecenia, a nie o dzieło, a wynagrodzenie było wypłacone w każdym miesiącu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2023
Ubezpieczenia społeczne
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia ws. wykazu dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do tych dziedzin zawodami z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Ma to związek z uruchomieniem branżowych centrum umiejętności. Centra będą prowadzić edukacji w zakresie dziedzin określonych w załączniku do rozporządzenia
Monika Sewastianowicz
10.08.2023
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl