Powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepień ma rozpocząć się już w czerwcu tego roku, ma objąć dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat. Do momentu ogłoszenia przetargu Ministerstwo Zdrowia nie ujawnia, ile szczepionek zamówi, jakiego rodzaju będą to szczepionki, a także ile pieniędzy przeznaczy na ten cel do końca roku.
Rodzaj szczepionki ma znaczenie. Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego zaznaczała, że większość krajów europejskich wykorzystuje obecnie szczepionkę dziewięciowalentną przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Zawiera ona odpowiednio więcej patogenów, które chronią przed zakażeniem, niż szczepionki czterowalentne i dwuwalentne.
Czytaj także na Prawo.pl:
Biedne gminy nie szczepią przeciwko HPV - ma to zmienić powszechny program
W czerwcu ruszą darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci
Do czasu ogłoszenia przetargu Ministerstwo Zdrowia nie podaje jednak żadnych danych dotyczących planowanego zakupu. - Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania zamówienia publicznego – poinformował Dariusz Poznański, dyrektor departamentu zdrowia publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Informacja o przetargu ma się pojawić w ciągu kilku, kilkunastu dni.
W przygotowaniu jest także przetarg na kampanię informacyjną, która będzie wykorzystywała internetowe kanały.
Czytaj w LEX: Zasady finansowania przez samorządy szczepień zalecanych (grypa, HPV) >>>
Do szczepienia zakwalifikuje lekarz w gabinecie
Szczepionki będą finansowane z Funduszu Medycznego. Planowany jest ich centralny zakup i bezpłatna dystrybucja. Szczepienia będą się odbywały w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Na razie nie ma decyzji, żeby szczepienia przeciwko HPV odbywały się w aptekach, wykonywane przez farmaceutów. MZ nie ma też planów wykonywania szczepień na HPV w szkołach.
Irena Rej przekonywała, że zaangażowanie szkół w szczepienia przeciwko HPV, podniosłoby poziom wyszczepialności dzieci. – Uzyskanie zgody rodziców na szczepienie w szkole obecnie nie jest problemem – zaznaczała.
70 proc. wyszczepialności to "poziom marzeń"
Większość obaw ekspertów dotyczy zainteresowania rodziców szczepieniami przeciwko wirusami HPV. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że programem zostanie objętych 313 tys. dzieci z rocznika 2011 i 396 tys. dzieci z rocznika 2010.
Irena Rej podkreśla, że obecnie do utylizacji idą setki tysięcy szczepionek przeciwko grypie, bo kampania informacyjna nie zadziałała. Zasadnym jest więc pytanie o możliwość doszczepienia innych roczników, jeśli szczepionki nie zostaną wykorzystane. – Dyskusja trwa. Decyzja w tej sprawie nie zapadła- powiedział Dariusz Poznański.
W programie szczepień na HPV przewidziano dwudawkowy schemat. – Liczymy na to, że poziom zaszczepienia będzie jak najwyższy. Naszym poziomem marzeń jest 70 proc. – powiedział. Obecnie poziom zaszczepienia populacji na wirusa HPV w Polsce nie przekracza 1 proc. Wskazują na to dane dotyczące refundacji szczepionek na HPV (programy organizują samorządy z 50 proc. dofinansowaniem).
Czytaj w LEX: Szczepienie pacjentów niesamodzielnych: zadanie dla mobilnych zespołów szczepień czy samorządów? >>>
Możliwe zachęty dla POZ za poziomy wyszczepialności
O zachęty finansowe dla POZ pytał Wojciech Wiśniewski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
- Wykonanie szczepienia na HPV mieści się w stawce kapitacyjnej. Trwa dyskusja w jaki sposób, w jakiej ewentualnie wysokości, zbudować motywacyjny system dla podmiotów leczniczych. Takie rozwiązania są w systemie i mamy to na uwadze – powiedział Dariusz Poznański.
Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego przypomina, że system zachęt dla poradni POZ obowiązywał podczas szczepień na Covid-19.
Eksperci podkreślają, że w krajach, w których jest powszechny program szczepień na HPV, po 10 latach, zachorowalność na raka szyjki macicy spada o 80-90 proc. W Polsce rocznie mamy od 2,5-3 tys. nowych zachorowań i 1,5 tys. zgonów.
Czytaj w LEX: Rola koordynatora w przychodni POZ >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.