Organizuje ją Naczelna Rada Adwokacka wraz z Komisją Praw Człowieka przy NRA, Okręgową Radą Adwokacką w Lublinie oraz Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie i Sekcją Praw Dziecka. Wydarzenie patronatem objęły: wydawnictwa Wolters Kluwer, C.H. Beck oraz Prawo.pl. 
Partnerem wydarzenia jest Miasto Lublin Europejska Stolica Młodzieży 2023 a patronatem honorowym objął je prezydent miasta Lublin dr Krzysztof Żuk. 

Czytaj: Dziecko nie chce kontaktów, rodzic nie może zmusić - TK wskazuje niekonstytucyjność przepisów>>

Czytaj w LEX: Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego przestępstwem >>>

Pierwszy dzień warsztaty, drugi merytoryczne dyskusje 

Konferencja rozpocznie się 10 marca 2023 r. o godz. 16:00 od trzech warsztatów dla adwokatów. Można za nie uzyskać trzy punkty szkoleniowe. Pierwszy warsztat pt. „Dziecko - świadek szczególnie wrażliwy” – poprowadzi sędzia Anna Maria Wesołowska, drugi: „Opiniowanie sądowo-psychologiczne w sprawach rodzinnych”, psychologowie: Agnieszka Haś i Tomasz Rajtar z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, a trzeci „Dziecko w mediacji” – adwokat Marta Chmielewska i psycholożka Marzena Mawricz. 

Liczba miejsc jest ograniczona, można się zapisywać do 5 marca poprzez linki>>  

Z kolei na 11 marca zaplanowano wykłady i panele dyskusyjne. I tak w pierwszym panelu „Adwokat jako reprezentant dziecka w procedurach prawnych” wystąpi sędzia Anna Maria Wesołowska, adwokatka Anna Wieczorek-Poleszak, radca prawny Adam Chmura, adw. Małgorzata Kowalczyk, a moderować go będzie adwokat Marek Karczmarzyk. 

Następnie sędzia Joanna Guttzeit omówi kwestie związane z wysłuchaniem dziecka w świetle europejskich regulacji i Konwencji Haskiej. Kolejny panel dotyczyć będzie  problematyce nowych regulacji w postępowaniach dotyczących nieletnich. Prelegentami będą: psycholog dr Marcin Bednarczyk, sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec, prokurator Małgorzata Duszyńska, adwokatka Emilia Naumann a moderować go będzie adwokat Marcin Wolny. 

Czytaj też: Kontakty z osobą małoletnią i egzekucja kontaktów w praktyce sędziego >>>

 

Zarejestrowani uczestnicy po konferencji - jak informują organizatorzy - otrzymają dostęp do pełnej biblioteki treści autorskich Wydawnictwa C.H.Beck - w formie elektronicznej, czyli na platformie legalis.pl - na okres jednego miesiąca, a także materiały informacyjne o ofercie i możliwości uzyskania bezpłatnego dostępu testowego do LEX Kompas Orzeczniczy, jedynego na rynku rozwiązania które w jednym miejscu gromadzi orzeczenia, ich opracowania oraz linie orzecznicze i dzięki unikalnym funkcjonalnościom skraca czas na research prawniczy nawet o 30 proc.

Część panelowa dostępna będzie też poprzez Zoom - trzeba zarejestrować się do 10 marca poprzez link>>

Gardziel Monika Katarzyna: Prawo dziecka do wyrażania własnych poglądów >>>

 

 

Ważna podmiotowość dziecka 

Adw. Monika Sokołowska sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie podkreśla, że pomysł konferencji zrodził się z wspólnych doświadczeń w praktyce zawodowej. 

- Uznałyśmy, że ważne jest ukazanie prawnikom, że procedury prawne nie mogą determinować mechanicznego podejścia do spraw dzieci, bez uwzględnienia podmiotowości dziecka, jego zdania i perspektywy. Ważne było dla nas także podejście interdyscyplinarne w sprawach dzieci, z uwzględnieniem wiedzy psychologicznej i pedagogicznej, tak aby pomoc prawna najmłodszym była na jak najlepszym poziomie - mówi. 

- Bardzo zależy nam na tym, aby pokazać perspektywę dzieci i młodzieży na prawo i toczące się procedury prawne. Nie chcemy rozmawiać o ochronie dzieci bez dzieci. Dzieci mają głos i chcemy aby podczas konferencji to bardzo wyraźnie wybrzmiało. Główne wystąpienie będzie miał Filip Małek - nastolatek, który podzieli się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami na temat procedur prawnych. Jesteśmy dumni, że Filip będzie z nami i że po raz pierwszy w historii adwokatury na wydarzeniu adresowanym dla prawników, wybrzmi perspektywa dziecka. To bardzo ważna zmiana - zaznacza adw. Monika Horna-Cieślak przewodnicząca Komisji Praw Dziecka przy ORA w Warszawie.

Z kolei adw. Natalia Klima-Piotrowska Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy NRA podkreśla, że niestety zarówno ustawodawca, jak i praktycy prawa często zapominają, że dziecko powinno być w postępowaniach prawnych traktowane podmiotowo, a także, że jest szczególnie wrażliwym uczestnikiem tych postępowań i, że jego prawa i dobrostan powinny być brane pod uwagę na każdym etapie sprawy, z właściwą uważnością i troską. - Chcemy by takie było przesłanie konferencji - dodaje. 

Czytaj w LEX: Przesłuchanie małoletniego z niepełnosprawnością intelektualną – aspekty prawne oraz psychologiczne >>>