Rząd postanowił wprowadzić zmiany, które mają wyeliminować błędy przy sprawdzaniu - wyszedł z założenia, że należy wprowadzić rozwiązania, które zagwarantują, że sprawdzona praca ucznia zostanie przejrzana przez innego egzaminatora. - Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jako „zwykli” egzaminatorzy i tak też są wynagradzani. Egzaminator-weryfikator to funkcja, jaką pełnią wybrani egzaminatorzy, podobnie jak w przypadku przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego - tłumaczy MEN.

Egzaminator-weryfikator z lepszym wynagrodzeniem za zasiadanie w komisji>>

 

Lepiej płatna funkcja

Funkcję egzaminatora-weryfikatora będzie mógł pełnić egzaminator, który spełni następujące kwalifikacje:

  • W ostatnich 3 latach co najmniej jednokrotnie pełnił funkcję egzaminatora odpowiednio egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu albo egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.
  • Uzyskał rekomendację przewodniczącego zespołu egzaminatorów lub pracownika okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwego dla egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu albo egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.

Do zadań egzaminatora-weryfikatora będzie należało sprawdzenie i ocenienie prac egzaminacyjnych wskazanych przez przewodniczącego zespołu egzaminatorów, poprzednio sprawdzonych i ocenionych przez egzaminatorów wchodzących w skład danego zespołu egzaminatorów, w celu zweryfikowania poprawności sprawdzenia. Przewiduje się, że egzaminatorzy-weryfikatorzy będą wynagradzani na zasadzie tożsamej do przewodniczących zespołów egzaminatorów, tzn. w wysokości 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu egzaminatorów. 

 

Pomoc przy przygotowaniu komputerów będzie płatna

Resort doszedł również do wniosku, że należy uporządkować kwestię odpowiedzialności za przygotowanie pracowni informatycznej i komputerów. Powstanie funkcja operatora pracowni informatycznej jako osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki. - Dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz egzaminatorzy zwracają uwagę, że osoby odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie komputerów i innych urządzeń podczas przeprowadzania egzaminów, w tym zapewnienie funkcjonującego i zgodnego z wytycznymi połączenia sieciowego i właściwego, zgodnego z wytycznymi, przygotowania sieci wewnętrznej w miejscu przeprowadzania danego egzaminu, nie otrzymują za to dodatkowe zadanie żadnego wynagrodzenia - wskazuje MEN. W przypadku operatora pracowni informatycznej, podobnie jak w przypadku asystentów technicznych, wynagrodzenie będzie określone jako stawka godzinowa. W przypadku egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego środki finansowe konieczne do sfinansowania wynagrodzenia egzaminatorów-weryfikatorów i operatorów pracowni informatycznej będą pochodziły z części 30. budżetu państwa będącej w dyspozycji ministra. Natomiast w przypadku egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie dofinansowanie wynagrodzenia egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej będzie następowało również z Funduszu Pracy.

Sprawdź też w LEX: Jakie dokumenty powinien otrzymać dyrektor szkoły, żeby nauczyciel mógł uczestniczyć jako egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej poza miejscem zatrudnienia? >

 

Nowość
Rachunkowość jednostek oświatowych
-80%

Cena promocyjna: 13.8 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 20.7 zł


Ile zarobi egzaminator w 2025 r.?

Podstawą do wyliczenia stawki egzaminatora jest minimalne wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego, które w 2025 r. wyniesie ok. 6 210,75 zł. Po pierwsze rozporządzenie określa warunki wynagradzania dla egzaminatora będącego egzaminatorem-weryfikatorem – proponuje się, aby podstawą do ustalenia wynagrodzenia egzaminatora-weryfikatora była kwota w wysokości 12 proc. łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład zespołu egzaminatorów. Kwota ta będzie dzielona między egzaminatorów-weryfikatorów wchodzących w skład zespołu egzaminatorów proporcjonalnie do liczby sprawdzonych i ocenionych przez nich prac egzaminacyjnych. Proponuje się również, aby wynagrodzenie egzaminatora-weryfikatora nie mogło być niższe niż 150 zł.

 

Egzamin ósmoklasisty i matura - proponuje się zmianę stawki wynagrodzenia za jednego zdającego za:

  • część testową – z 0,335 proc. na 0,470 proc. (29,19 zł) stawki,
  • za wypracowanie – z 0,815 proc. na 0,680 proc. (42,23 zł) stawki;
  • z języka mniejszości narodowej – poziom podstawowy proponuje się zmianę stawki wynagrodzenia za jednego zdającego – 0,470 proc. (29,19 zł) stawki za część testową i 0,680 proc. (42,23 zł) stawki za wypracowanie.

 

Pomoc przy przygotowaniu komputerów będzie płatna

Resort doszedł również do wniosku, że należy uporządkować kwestię odpowiedzialności za przygotowanie pracowni informatycznej i komputerów. Powstanie funkcja operatora pracowni informatycznej jako osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki. - Dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz egzaminatorzy zwracają uwagę, że osoby odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie komputerów i innych urządzeń podczas przeprowadzania egzaminów, w tym zapewnienie funkcjonującego i zgodnego z wytycznymi połączenia sieciowego i właściwego, zgodnego z wytycznymi, przygotowania sieci wewnętrznej w miejscu przeprowadzania danego egzaminu, nie otrzymują za to dodatkowe zadanie żadnego wynagrodzenia - wskazuje MEN.

  

I tak - według rozporządzenia stawki te wyniosą:

- w zakresie egzaminu maturalnego z informatyki oraz części pisemnej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym egzaminu eksternistycznego zawodowego – proponuje się, aby wynagrodzenie wynosiło:

  •   0,550 proc. stawki (34,16 zł) za każdą godzinę udziału operatora pracowni informatycznej w danym egzaminie, oraz
  •   0,550 proc. (34,16 zł). stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej odpowiednio stanowisk komputerowych (egzamin maturalny z informatyki) albo stanowisk egzaminacyjnych (część pisemna egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym egzaminu eksternistycznego zawodowego), przy czym proponuje się, aby czas przygotowania tych stanowisk nie przekraczał 3 godzin,

- w zakresie części praktycznej egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym egzaminu eksternistycznego zawodowego, w której do wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest niezbędne wykorzystanie komputera – proponuje się, aby wynagrodzenie:

  •  było obliczane jako iloczyn 0,550 proc. (34,16 zł) stawki za każdą godzinę udziału w jednej zmianie egzaminu, zgodnie z czasem trwania części praktycznej egzaminu i liczby zmian egzaminu, w których operator pracowni informatycznej bierze udział, oraz
  •  wynosiło 0,550 proc. (34,16 zł) stawki za każdą godzinę przygotowania przez operatora pracowni informatycznej stanowisk, przy czym proponuje się, aby czas przygotowania tych stanowisk nie przekraczał 3 godzin.