NSA: Wydanie mniejszej liczby zaświadczeń nie jest bezczynnością

Prawo karne Administracja publiczna

Skoro nie ma normy prawnej jednoznacznie zobowiązującej dyrektora zakładu karnego do wydania zaświadczenia o stanie finansów osadzonego w kilku egzemplarzach, to nie można czynić skutecznego zarzutu bezczynności dyrektora. Choćby dlatego, że organ ten terminowo wydał zaświadczenia w dwóch kopiach – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga nie odnosiła się jedynie do sposobu wykonywania czynności przez dyrektora aresztu śledczego.

13.08.2024

SN: Radca prawny nie zasiądzie w sądzie apelacyjnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie jest trafne twierdzenie, że w sytuacji, gdy Krajowa Rada Sądownictwa w konkursie, w którym startuje jeden kandydat na stanowisko sędziowskie, pozytywnie oceni spełnianie przez niego kryteriów formalnych wskazanych w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, powinna wystąpić do Prezydenta RP z wnioskiem o powołanie tej osoby na stanowisko – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN.

12.08.2024

Śmierć jednego rodzica nie oznacza, że na drugim przestaje spoczywać obowiązek alimentacyjny

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód na mocy wyroku miał przekazywać alimenty na rzecz małoletnich dzieci, płacąc je drugiemu z rodziców dzieci. Sytuacja rodzinna uległa zmianie, gdy zmarła matka, z którą dzieci mieszkały. Wówczas przeprowadziły się one do ojca - powoda. Czy to oznacza, że mógł on domagać się pozbawienia w całości wykonalności tytułu wykonawczego - wyroku, na mocy którego zasądzono alimenty? Nie - ocenił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. 

10.08.2024

Kto się pospieszy z termomodernizacją, straci ulgę

Domowe finanse PIT Budownictwo

Właściciel domu skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej na wydatki poniesione po faktycznym zakończeniu budowy. Nie musi to być zakończenie formalne - takie stanowisko prezentują ostatnio i organy podatkowe, i sądy administracyjne. Jednak mimo złagodzenia stanowiska fiskusa, wciąż powstają spory co do tego, jak ustalić datę faktycznego zakończenia budowy. - Skoro jest to ulga na ekologię, to warto znowelizować przepisy i umożliwić odliczenie już na etapie budowy - sugerują eksperci.

09.08.2024

NSA: Prokurator mylił się w sprawie pozwolenia na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny

Spór dotyczył obowiązywania uchwał gminnych w sprawie zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży. Takie uchwały unieważniono, ale nie pociągnęło to za sobą w sposób bezpośredni nieważności decyzji indywidualnych wydanych na podstawie tego aktu. NSA orzekł, że to wymaga uruchomienia procedury wznowieniowej.

09.08.2024

SN: Darowizna dla wnuczki po 10 latach nie jest wliczana do zachowku

Prawo cywilne

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku na rzecz osób, które nie dochodzą do spadku - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Odpowiedziała tym samym na pytanie sądu, który miał orzec, czy darowana wnuczce nieruchomość przez babcię wlicza się do zachowku dla pominiętych synów.

08.08.2024

Sędzia, który miał sześcioletnie zaległości - uniewinniony

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest to pierwsze uniewinnienie sędziego, który dopuścił się zaniechania i przewlekłości stwierdzonej prawomocnym wyrokiem po zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która weszła w życie 15 lipca 2022 roku. Orzeczenie jest o tyle interesujące, że prawo zadziałało wstecz, tj. w czasie bezczynności sędziego przepis jeszcze nie obowiązywał. Sąd Najwyższy zastosował kontratyp.

08.08.2024

WSA: Prawo do prywatności przeszkodą dla udostępnienia numerów działek

Budownictwo RODO

Organ nie mógł udostępnić numerów geodezyjnych nieruchomości z uwagi na prywatność osób fizycznych. Przekazanie tych danych pozwala bowiem na łatwe ustalenie tożsamości właścicieli. Ponadto uzyskanie numerów działek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowiłoby obejście przepisów, które przewidują szczególny tryb dostępu i zasadę odpłatności. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2024

Kryteria dla kandydatów na stanowisko sędziego takie same dla wszystkich

Prawnicy

Raz ustalone w danym postępowaniu nominacyjnym przez Krajową Radę Sądownictwa kryteria nie mogą się zmieniać wraz z kolejno podejmowanymi uchwałami, zapadającymi w wyniku uchylenia wcześniej podjętych przez Radę uchwał. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę w sprawie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z sześciu stanowisk sędziego sądu apelacyjnego.

06.08.2024

SN: Sąd kasacyjny wstrzymuje wykonanie kary tylko wyjątkowo

Prawo karne

Obrońca skazanego wniósł kasację oraz wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. W sprawie nie było podstaw do wstrzymania wykonania prawomocnego wyroku skazującego. Taki wniosek nie może być uzasadniony tylko tym, że orzeczenia wydane przez sądy są wadliwe - orzekł Sąd Najwyższy.

06.08.2024

SN: Koszty obsługi wyższe niż pożyczka

Prawo cywilne Domowe finanse

Ochrona konsumentów zawarta w art. 76 Konstytucji RP może być bezpośrednio stosowana, a wynikający z niej obowiązek zapewnienia właściwej ochrony spoczywa na każdym organie i instytucji publicznej, której właściwość obejmuje kwestie dotyczące konsumentów, w tym również na sądach. Dlatego Izba Kontroli Nadzwyczajnej uchyliła zaskarżony wyrok dotyczący umowy pożyczki z abuzywnymi klauzulami, zabezpieczonej wekslem.

06.08.2024

SN: Odręczny wpis „brak zgody” to nie opinia w sprawie prokuratora

Prawnicy

Prokurator Generalny nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, który ukończył 65. rok życia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła tę decyzję, gdyż w aktach sprawy brakowało odrębnej opinii Prokuratora Krajowego, której wymagają przepisy. Za wydanie opinii przez Prokuratora Krajowego nie można uznać odręcznego wpisu „brak zgody na osoby zaopiniowane negatywnie”.

05.08.2024

Strasburg: Kary dla klientów pracowników seksualnych nie naruszają praw człowieka

Prawo karne Prawo europejskie

Kary finansowe nakładane dla klientów, którzy korzystają z usług seksualnych prostytutek we Francji, nie naruszają prawa do prywatności w rozumieniu prawa do autonomii osobistej, jak i wolności seksualnej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Rząd francuski, wprowadzając surowsze prawo karne, nie naruszył zatem art. 8 Konwencji.

03.08.2024

WSA: Opłatę za postój w strefie płatnego parkowania można skarżyć dopiero w czasie egzekucji

Samorząd terytorialny Domowe finanse

Nie można zaskarżyć wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej za postój w strefie płatnego parkowania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jeżeli kierowca ma słuszne argumenty, powinien poczekać na wszczęcie postępowania egzekucyjnego, a następnie podnosić je w drodze zarzutów. Inne czynności będą nieskuteczne.

03.08.2024

SN: Sytuacja życiowa sędziego nie ma wpływu na przywrócenie terminu

Prawnicy

Sędzia, która ukończyła 65 lat i chciała dalej orzekać, nie złożyła Krajowej Radzie Sądownictwa w ustawowym terminie oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska sędziego i odpowiednich zaświadczeń, spóźniła się dwa miesiące – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, dlatego słusznie Rada umorzyła postępowanie w tej sprawie i zakończyła zaistniały problem.

02.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

SN uchyla wyrok wydany 23 lata temu w sprawie lichwiarskich odsetek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Odsetki 328,5 proc. w skali roku rażąco naruszają zasady sprawiedliwości. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ‎uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który zapadł 23 lata temu. Mimo upływu tak długiego czasu, Sąd Najwyższy uznał, że wyrok nie może się ostać w systemie prawnym z powodu rażąco wygórowanych odsetek, powodujących nieuzasadniony zysk dla wierzycieli.

01.08.2024

SN: Pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości nie zostało udowodnione

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego postawił zarzuty działaczowi opozycji w stanie wojennym 42 lata temu. Podejrzany został następnie pozbawiony wolności. Instytut Pamięci Narodowej złożył teraz wniosek do Sądu Najwyższego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności z powodu udziału w pomocnictwie w zbrodni komunistycznej. Sprawa jest precedensowa. Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zgodziła się na uchylenie immunitetu prokuratorowi.

31.07.2024

WSA: Ekwiwalent za urlop musi zostać wypłacony pomimo problemów pracodawcy

Prawo pracy HR

Pracodawca zaskarżył nakaz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podnosząc, że otworzono postępowanie układowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że układ nie obejmuje wierzytelności ze stosunku pracy, chyba że pracownik wyraził na to zgodę. Natomiast przyczyny braku terminowej realizacji bezspornych należności są nieistotne dla wydania nakazu.

31.07.2024

TSUE: Państwo UE może nie przyjąć "fałszywego" studenta

Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie

Państwo członkowskie UE może odrzucić wniosek o przyjęcie na swoje terytorium w celu odbycia studiów, jeżeli obywatel państwa trzeciego złożył ten wniosek, nie mając rzeczywistego zamiaru studiowania. Nie ma znaczenia, że państwo to nie dokonało transpozycji przepisu dyrektywy zezwalającego na takie odrzucenie. Zakaz praktyk stanowiących nadużycie stanowi bowiem zasadę ogólną prawa Unii, której stosowanie nie podlega wymogowi transpozycji - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE (sygn. C-14/23).

30.07.2024