Sprawa dotyczyła niemieckiego notariusza, działającego w Berlinie. Odmówił on nadania charakteru urzędowego umowie sprzedaży nieruchomości mieszkalnej położonej w Berlinie, należącej do rosyjskiej spółki. Jego zdaniem istniało ryzyko, że poprzez dokonanie tej czynności naruszy on zakaz świadczenia usług doradztwa prawnego osobom prawnym z siedzibą w Rosji. Unia Europejska ustanowiła ów ogólny zakaz w 2022 r. w celu zwiększenia presji wywieranej na Rosję, aby ta zaprzestała swojej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Sąd krajowy w Berlinie zwrócił się w tej kwestii do Trybunału Sprawiedliwości.

LEX: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 5 września 2024 r. C-109/23 >

Praca notariusza nie jest doradztwem prawnym

Trybunał odpowiedział, że nadanie przez notariusza charakteru urzędowego umowie sprzedaży nieruchomości należącej do osoby prawnej z siedzibą w Rosji nie wchodzi w zakres zakazu świadczenia takiej osobie usług doradztwa prawnego. Poprzez nadanie czynności lub dokumentowi charakteru urzędowego niemiecki notariusz wypełnia bowiem, w sposób niezależny i bezstronny, zadania publiczne delegowane na niego przez państwo. Wydaje się zatem, że nie udziela on, poza nadaniem czynności lub dokumentowi charakteru urzędowego, porad prawnych w celu wspierania partykularnych interesów stron.

 

- Ponadto czynności, które niemiecki notariusz podejmuje w celu zapewnienia wykonania umowy sprzedaży nieruchomości, której nadał charakter urzędowy (jak przekazanie sprzedawcy ceny zakupu, wykreślenie wpisów o obciążeniach na tej nieruchomości i dokonanie w księdze wieczystej wpisu o przeniesieniu własności), również nie wydają się wiązać ze świadczeniem doradztwa prawnego - zwrócił uwagę TSUE.

Poza tym tłumacz, który uczestniczy w nadawaniu przez notariusza czynności lub dokumentowi charakteru urzędowego, nie udziela porad prawnych, tak więc jego świadczenia również nie wchodzą w zakres rozpatrywanego zakazu.

Zobacz również: Rozwód u notariusza? Kulturalnie i bez adwokata