SA: Brak awiza z sądu? To strona ma przedstawić dowody

Wymiar sprawiedliwości

Gołosłowne twierdzenia powoda, iż nie on otrzymał awiza, nie są wystarczające do uznania, że doręczenie pisma było wadliwe. Strona może kwestionować prawidłowość doręczenia, ale powinna przedstawić sądowi stosowne dowody. Należy wówczas dostarczyć np. potwierdzenie złożenia reklamacji na poczcie- orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

13.03.2019

SN: Rzecznik dyscyplinarny musi uszanować godność obwinionego

Prawo karne Prawnicy

W sprawie o naruszenie godności zawodu radcy prawnego Sąd Najwyższy stwierdził przewlekłość oraz nieskuteczność organów dyscyplinarnych i umorzył postępowanie. Ale przy okazji skrytykował niewłaściwe traktowanie obwinionej przez samorządowego rzecznika dyscyplinarnego.

13.03.2019

Strasburg: Źle mianowany sędzia nie gwarantuje prawa do uczciwego procesu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sprawa osądzona przez sędziego mianowanego na to stanowisko z naruszeniem przepisów krajowych, stanowi naruszenie Konwencji w zakresie w jakim gwarantuje ona prawo do rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd ustanowiony przez prawo - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

12.03.2019

NSA: zakaz palenia węglem w Krakowie został wprowadzony prawidłowo

Samorząd terytorialny Środowisko

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że uchwała antysmogowa dla Krakowa, zakazująca palenia węglem i drewnem, zachowuje konstytucyjną zasadę proporcjonalności i równego traktowania, a przy podejmowaniu uchwały wymagania prawa zostały spełnione w stopniu niezbędnym.

12.03.2019

WSA: Decyzja podatkowa bez daty dziennej jest nieważna

Ordynacja

Organ podatkowy, który wydaje decyzję, ma obowiązek wskazania w niej dokładnej daty. Musi więc podać dzień, miesiąc i rok jej wydania. Gdy decyzja nie zawiera tej informacji, jest nieważna. Taki mankament to ciężkie naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

12.03.2019

SN: Złożenie z urzędu prokuratora z powodu 3 tys. łapówki

Prawo karne Prokuratura

Prokurator z Lubartowa stracił prawo wykonywania zawodu z powodu uchybienia godności urzędu poprzez ujawnienie tajemnicy śledztwa oraz gotowości przyjęcia korzyści majątkowej. Łapówka miała wynosić 3 tysiące złotych. SN w Izbie Dyscyplinarnej orzekł, że prokurator złamał wszelkie zasady etyki.

12.03.2019

SN: Brak wpisu do KRS nie zwalnia prezesa z odpowiedzialności

Prawo cywilne Spółki

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki spoczywa na rzeczywistych członkach zarządu, niezależnie od wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli inne nazwisko prezesa figuruje w rejestrze, a inne w podjętych uchwałach, to liczą się uchwały o powołaniu - dodał.

12.03.2019

SA: Konkubent remontujący dom partnerki ma prawo do rozliczenia nakładów

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód nieodpłatnie brał udział w pracach remontowych swojej konkubiny. Później jednak rozstali się. Pozwana jest bezpodstawnie wzbogacona kosztem powoda w takim zakresie, w jakim zaoszczędziła sobie wydatków na ekipę remontową - uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

12.03.2019

WSA: Właściciel odłowionego zwierzęcia nie płaci za rakarza

Samorząd terytorialny

W przypadku ustalenia właściciela wyłapanego zwierzęcia, gmina nie może wszystkimi kosztami związanymi z odłowieniem i niezbędną opieką nad zwierzęciem obciążyć dotychczasowego właściciela - stwierdził WSA w Kielcach.

12.03.2019

WSA: Zagraniczne orzeczenie o upadłości nie wstrzyma polskiego postępowania

Ordynacja VAT

Skarżąca w toku prowadzonego postępowania w sprawie VAT podnosiła, że angielski sąd orzekł o jej upadłości. W jej ocenie należało więc umorzyć prowadzone postępowanie podatkowe. Taki pogląd był błędny. Zanim ogłoszono upadłość podatniczki, sprawa o zobowiązania z VAT była już w toku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

11.03.2019

WSA: Pomyłka pracownika może „drogo” kosztować stronę

Samorząd terytorialny

Nie można przywrócić terminu do wniesienia skargi, jeśli do przekroczenia terminu doszło z winy osoby podległej stronie. Gdy pismo jest wadliwie złożone i to po terminie, to brak jest podstaw do uznania, że działanie strony nie było zawinione. Strona odpowiada za organizację pracy jej pracowników - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

11.03.2019

SN: Sądu nie interesują stawki ustalone między adwokatem i jego klientem 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oskarżony i obrońca ustalili, że w postępowaniu kasacyjnym koszt obrony wyniesie niemal 19 tys. zł. Choć obrońca dysponował fakturami VAT na tę kwotę, to sąd nie mógł przyznać jej obrońcy od Skarbu Państwa. Wynagrodzenie dla adwokata nie może bowiem przewyższać stawek wynikających z przepisów - podkreślił Sąd Najwyższy.

11.03.2019

Pytania do SN - na posiedzeniu jawnym: Dane hejterów objęte tajemnicą

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Sąd Najwyższy nie odpowiada na pytania sądów powszechnych w ważnych i trudnych kwestiach prawnych z powodu procedowania przez sądy pytające na posiedzeniu niejawnym. Skoro jawna jest rozprawa, to i treść pytania powinna być sformułowana na posiedzeniu jawnym. Jeśli tego warunku sąd nie spełnia - wniosek jest odrzucony.

11.03.2019

WSA: Spór graniczny między sąsiadami nie zablokował budowy

Budownictwo

Prowadzenie przez sąd rejonowy postępowania rozgraniczeniowego nie stanowi przesłanki do zawieszenia postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę. WSA w Łodzi podkreślił, że oceny istnienia i charakteru związku pomiędzy tymi postępowaniami należy dokonywać indywidualnie w każdej sprawie.

11.03.2019

WSA: Przedsiębiorcy nie można wykluczyć z ubiegania się o dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Rada gminy nie może zawężać kręgu podmiotów uprawnionych do dotacji celowej na podstawie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Może natomiast ten krąg rozszerzyć – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

11.03.2019

SN: Po rozwodzie trzeba rozliczyć nakłady poczynione w rodzinie

Prawo cywilne

Kupno domu przez teścia stało się przyczyną sporu między rozwiedzionymi małżonkami. Sąd Najwyższy orzekł, że w wyniku podziału majątku trzeba rozliczyć się z nakładu, bo przysporzenie nie stało się majątkiem osobistym jednego z małżonków.

09.03.2019