Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym można unieważnić, ale to niełatwe

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.

06.02.2021

Ekspert BCC: "Składka" od reklamy to kolejny podatek

CIT Prawo gospodarcze

Pod szyldem projektowanej składki od reklamy kryje się w istocie nowy podatek, dla niepoznaki nazwany tym razem „składką”, który obciążać będzie wpływy wybranej grupy przedsiębiorców z tytułu reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej, internetowej, a także znajdującej się na tradycyjnych nośnikach zewnętrznych - alarmuje Michał Borowski, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.

05.02.2021

Prof. Gersdorf: Miła nagroda, ale okoliczności przykre

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Bardzo mnie cieszy i napawa dumą przyznany mi holenderski Medal Gezów. Ale martwić musi, że to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, po raz pierwszy otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej - mówi prof. Małgorzata Gersdorf,

05.02.2021

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.

04.02.2021

Sygnaliści w przedsiębiorstwie – to będzie rewolucja 2021 roku

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Jeszcze w tym roku Polska powinna wdrożyć przepisy zobowiązujące podmioty sektora prywatnego i publicznego do ustanowienia wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości. Warto potraktować wdrożenie systemu raportowania nadużyć bardziej jako przedsięwzięcie mające usprawnić organizację, niż kolejny obowiązek prawny, któremu trzeba będzie sprostać

04.02.2021

Isański: Prawo podatkowe to nie prawo natury

Rachunkowość Doradca podatkowy

Za prawo podatkowe odpowiada człowiek, a nie natura. Oczekiwania obywateli od sądu administracyjnego muszą być inne niż od stanu wiedzy medyków. Od sądu należy wymagać poprawnych orzeczeń, chroniących praw obywateli – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.02.2021

Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras

03.02.2021

Dostawcy Jeronimo Martins Polska powinni spieszyć się z dochodzeniem odszkodowania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Roszczenia dostawców produktów rolnych lub spożywczych do sieci sklepów Biedronka, związane ze stwierdzonym przez Prezesa UOKiK nieuczciwym wykorzystywaniem przez Jeronimo Martins Polska przewagi kontraktowej, zaczną się przedawniać już z końcem 2021 roku - ostrzegają Tomasz Waszewski i Zygmunt Waga z kancelarii Kocur i Wspólnicy.

02.02.2021

Sprawozdania finansowe za 2020 rok wymagają szczególnego podejścia

Rachunkowość Koronawirus

Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był szczególnym i niepowtarzalnym rokiem dla działalności wielu firm. Dlatego też zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego za ten rok w wielu przypadkach nie będzie tylko rutynową pracą, polegającą na skopiowaniu sprawozdania za poprzedni rok obrotowy i zmianie wybranych pozycji – pisze Bartłomiej Kurylak, biegły rewident.

02.02.2021

Będzie uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawach „frankowych”

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Stało się. Pięć lat oczekiwania „frankowiczów” na jednoznaczne udzielenie wskazówek co do orzekania w ich sprawach zdaje się dobiegać końca. Przypomnijmy, że od 2016 roku Sąd Najwyższy zajmował tyle sprzecznych ze sobą stanowisk w tej kwestii, że trudno byłoby ująć historię zmian poglądów w jednym artykule. Od całkowitego zaprzeczenia ich roszczeń do w zasadzie potwierdzenia nieważności tych umów.

01.02.2021

Prezes NRA: Samorząd jest dla adwokatów, nie do zabawy w politykę

Prawnicy

Przed Naczelną Rada Adwokacką stoi szereg wyzwań - te najważniejsze to m.in. informatyzacja, wsparcie izb i poszczególnych adwokatów. Epidemia odcisnęła swoje piętno i na rynku usług prawnych i w kancelariach, samorząd powinien być więc tańszy, ale musi też spełniać swoje ustawowe obowiązki - mówi Prawo.pl adwokat Jacek Trela, obecny prezes NRA, ubiegający się o kolejną kadencję.

01.02.2021

Adwokat Helsztyńska: Mediacja szansą także w sądownictwie dyscyplinarnym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje powinny być szerzej wykorzystywane także w adwokackich postępowaniach dyscyplinarnych. Wiele z nich mogłoby się zakończyć ugodą, gdyby strony dostały odpowiednie, profesjonalne wsparcie. To co najpilniejsze to jednak informatyzacja, dygitalizacja akt, czyli wejście w XXI wiek - mówi Agnieszka Helsztyńska, nowa prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

31.01.2021

Adwokat Szmid: umowa o pracę, reklama - priorytety na kolejną kadencję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Moja wiza adwokatury to umożliwienie adwokatom wykonywania zawodu w oparciu o umowę o pracę, uregulowanie możliwości reklamy i walka z nieuczciwą konkurencją. Od merytorycznej dyskusji środowiska oczywiście trzeba będzie zacząć i zaproponować dobre rozwiązania, podparte opiniami ekspertów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat dr Kamil Szmid, kandydat na dziekana ORA w Warszawie.

30.01.2021

Zwolnienie od kosztów sądowych nadal jest problemem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już 18 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnie czy postanowienie o odmowie zwolnienia od kosztów sądowych – wydane na skutek wniosku o zwolnienie złożonego wraz z apelacją – jest zaskarżalne zażaleniem. Dotychczas koncepcja, że takie sprawy rozpoznaje się w jednej instancji występowała wyłącznie w odniesieniu do wniosku o zwolnienie od kosztów składanego razem ze skargą kasacyjną

30.01.2021

Prezes NRA: młodzi - adwokatki, adwokaci są nadzieją naszego zawodu

Prawnicy

Ta kadencja była szczególnie trudna, adwokatura mierzyła się i musi się mierzyć z wyzwaniem, które stawia przed nami pandemia ale też walczyć o prawidłowe funkcjonowanie sądownictwa. Wyszliśmy z tego wzmocnieni - mówił adwokat Jacek Trela prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas sobotniego zgromadzenia izby warszawskiej.

30.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

MDR-3 nie trzeba składać jeszcze raz

Ordynacja Doradca podatkowy

W niedzielę 31 stycznia 2021 roku upływa kluczowy termin na raportowanie schematów podatkowych. Obowiązek ponownego przekazania informacji o schematach podatkowych transgranicznych wynika z nowelizacji przepisów. Zmiany nie nałożyły jednak obowiązku ponownego przekazywania MDR-3 – tłumaczą eksperci KPMG w Polsce.

29.01.2021

Praca zdalna – czas na ustalenie podstawowych reguł

Prawo pracy Prawo europejskie

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad przyjęciem dyrektywy zapewniającej pracownikom prawo do bycia offline. Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy w okresie pandemii prawie co trzeci pracownik pracuje zdalnie, konieczne jest zagwarantowanie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które pozwolą rozdzielić życie zawodowe od prywatnego.

29.01.2021

Prof. Zoll: Ukryte zmiany w kodeksach karnych psują prawo

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzanie ważnych zmian w kodeksach karnych "przy okazji", poprzez doklejanie ich do zupełnie innych projektów, to praktyka niekonstytucyjna, wbrew dobrym standardom stanowienia prawa, to często próba ukrywania przed opinią publiczną kontrowersyjnych zmian - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich.

29.01.2021

Branża turystyczna będzie walczyć o odszkodowania, bo lockdown bez podstawy prawnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Obciążenia i sytuacja, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej jest nieadekwatna do pomocy rządowej, która płynie do tych firm. Wiele rozwiązań przygotowanych jest niechlujnie i stwarza furtkę do nadużyć. Należy spodziewać się, że pozwów zbiorowych przeciwko skarbowi państwa może być więcej – uważa Robert Gniezdzia, radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci.

28.01.2021