Niedużak: Państwo musi wspierać przedsiębiorców w walce z zatorami

Prawo gospodarcze Finanse

Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.

10.05.2019

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.

09.05.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Egzamin na doradcę podatkowego musi być trudny

Doradca podatkowy Dla studenta

Zwiększone ostatnio zainteresowanie egzaminem to efekt pewnej niefrasobliwości samorządu doradców podatkowych. Zaczęto mówić o zmianach w zakresie egzaminu i wprowadzeniu kilkuletniej aplikacji. O tym decyduje jednak ustawodawca – tłumaczy prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Doradztwa Podatkowego.

09.05.2019

Nowa ustawa zwiększy odpowiedzialność farmaceutów

Farmacja

Przygotowywana właśnie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione nałoży na firmy wiele nowych obowiązków. W branży farmaceutycznej wiąże się to ze szczególną odpowiedzialnością - pisze Marcin Stupak z Kancelarii COGENTS Skibicki, Dończyk Adwokaci.

09.05.2019

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski

08.05.2019

Wielokrotna dyskryminacja to wciąż problem legislacji, orzecznictwa i praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Polskie i unijne prawo wciąż nie przewidują zakazu dyskryminacji ze względu na więcej niż jedno zabronione kryterium, a tymczasem traktowanie tego wyłącznie oddzielnie nie spełnia wymagań stawianych przez rzeczywiste problemy osób dyskryminowanych - twierdzi dr Monika Domańska z Zakładu Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

08.05.2019

PPK po zmianie pracy - decyzja należy do pracownika

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Jednym z obowiązków, który na pracodawców nakłada ustawa o PPK, jest umożliwienie nowym pracownikom dokonania wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK poprzedniego pracodawcy do instytucji finansowej u nowego pracodawcy, tak żeby całość środków uczestnik mógł gromadzić na jednym rachunku - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

07.05.2019

Współczesny prawnik musi być liderem nowych technologii

Prawnicy Nowe technologie

Nowe technologie trzeba wdrażać jak najszybciej, nawet jeśli krótkoterminowo oznacza to konieczność poniesienia określonych nakładów. Bez tego nie nadążymy za klientami. Nawet jak ich nie tworzymy, musimy je rozumieć i stosować, bo w jaki inny sposób będziemy potrafili je opisywać w umowach i kontraktowo zabezpieczać? - pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

07.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Marek Furtek: Coraz więcej firm może korzystać z arbitrażu

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.

07.05.2019

Dzięki Prawu przedsiębiorców w większości przypadków kopia wystarczy

Prawo gospodarcze

Za sprawą jednego przepisu co do zasady urzędnicy stracili podstawę do żądania przedłożenia oryginałów dokumentów. Ustawodawca obdarzył przedsiębiorców zaufaniem i uznał, że kopie wystarczą. Kiedy tak jednak nie będzie - pisze Piotr Tracz, prawnik z kancelarii GESSEL.

06.05.2019

Krzysztof Bukiel: Strajk nie jest dobrym sposobem na podwyżkę płac

Opieka zdrowotna

W Polsce mamy strajkowy system kształtowania wynagrodzeń, co oznacza, że podwyżki dostają ci, którzy zastrajkowali, zwolnili się z pracy lub protestowali w inny sposób. Nie jest to jednak dobry sposób na wzrost płac, bo powoduje zaburzenia w ochronie zdrowia oraz rodzi niepokoje i niepewność wśród pacjentów - mówi dr Krzysztof Bukiel

06.05.2019

Skan dopuszczalną postacią elektronicznej oferty, ale trzeba zachować czujność

Zamówienia publiczne

Wydane przez Urząd Zamówień Publicznych korzystne stanowisko w sprawie skanów ofert nie rozwiązuje wszystkich problemów wykonawców. Nie jest ono bowiem wiążące dla Krajowej Izby Odwoławczej. Dlatego póki nie pojawią się pierwsze orzeczenia sądowe wykonawcy powinni zachować ostrożność.

04.05.2019

Jest projekt, ale czy doczekamy się hodowli medycznej marihuany w Polsce?

Opieka zdrowotna

Gdy z zagranicy kupujemy gram suszu medycznej marihuany płacimy ok. 60 zł. Gdyby konopie hodować w Polsce, wówczas kosztowałoby 4,50 zł. Izrael na uprawie konopi zarobił ok. 260 milionów dolarów. Jest projekt, który zakłada, że konopie do celów leczniczych w Polsce mógłby hodować instytut badawczy nadzorowany przez ministra rolnictwa.

04.05.2019

Prof. Kruk: Konstytucja może blokować „niekonstytucyjne zmiany konstytucji”

W konstytucji Republiki Czeskiej jest przepis zabraniający wprowadzania zmian naruszających zasady państwa prawnego, nawet gdyby była zdolna do tego konstytucyjna większość w parlamencie - mówi prof. Maria Kruk z Uczelni Łazarskiego. Ale dodaje, że nie ma pewności, że w innych krajach ta metoda też jest do zastosowania, zwłaszcza gdy konstytucja nie wprowadza takiej klauzuli.

03.05.2019

Wydatki na wdrożenie i obsługę PPK będą kosztem uzyskania przychodu

CIT Prawo pracy

Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

02.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019