Szwed: Konkurowanie niskimi płacami to droga donikąd

Prawo pracy

Należy skończyć z zasadą, że Polska konkuruje z innymi krajami tylko niskimi płacami. Podwyżka płacy minimalnej jest ważna nie tylko w kontekście naszych rodaków, którzy wyjeżdżają za granicę, ale także w kontekście zasilających naszą gospodarkę pracowników ze wschodu – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

08.10.2019

Po wyroku TSUE „procesy frankowe” łatwiejsze, ale nie oczywiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił korzystnych dla kredytobiorców frankowych odpowiedzi na pytania zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W gąszczu komentarzy dziennikarzy, ekonomistów, prawników, a nawet polityków, trudno jednak wyłowić odpowiedź na pytanie, jak realnie zmieniła się sytuacja klientów po tym wyroku - pisze radca prawny Artur Sidor.

07.10.2019

Firmy telemarketingowe tworzą kodeks, by lepiej chronić dane osobowe

RODO

Kojarzona niesłusznie ze "sprzedażą garnków" branża telemarketingu odcina się od tego wizerunku i dąży wypracowania najwyższych i zgodnych z prawem standardów pracy. Jednym z prowadzących do tego środków ma być branżowy kodeks dotyczący ochrony danych osobowych - mówi radca prawny Tomasz Grzybowski, partner w Core Law.

05.10.2019

Woiński: Silniejszy prokurator zaburza równowagę sił w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie polityki karnej i wzmacnianie pozycji prokuratury nie poprawią sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany gruntowne i systemowe, które odciążą i sądy i prokuratury, ale nie kosztem gwarancji procesowych stron - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.

04.10.2019

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu

04.10.2019

Stan cywilny też może być niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym

Prawo pracy

Kodeks pracy zawiera otwarty katalog kryteriów, które nie mogą stanowić podstawy dyskryminacji wskazując w szczególności na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową. Niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym może być również m.in. stan cywilny czy bezdzietność - wskazuje Magdalena Sudoł

04.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

03.10.2019

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada

VAT

Obowiązkowa podzielona płatność tzw. split payment ma zalety i wady. Tych ostatnich wydaje się jednak znacznie więcej. Jest to skutek uszczelniania systemu VAT w Polsce, którego negatywne konsekwencje najczęściej ponoszą uczciwi podatnicy. Pozostaje nam tylko czekać, jak split payment będzie obowiązkowy dla wszystkich - pisze Iwona Biernat-Baran.

02.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Nie zawsze warto dochodzić zadośćuczynienia za błąd medyczny przed komisją

Pacjent Finansowanie zdrowia

W każdym województwie działają Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Niestety często okazuje się, że po dwóch latach trwania postępowania przed taką komisją, poszkodowani i tak muszą skierować sprawę do sądu, który rozpoznaje sprawę od nowa. Są plusy i minusy dochodzenia zadośćuczynienia za błąd medyczny przed taką komisją

02.10.2019

Szymański: TSUE chroni konsumentów, w tym frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Konsumenci w Polsce nie zasługują na niższy poziom ochrony niż obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego sądy krajowe powinny usuwać z umów kredytu nieuczciwe postanowienia dotyczące przeliczeń walutowych, bez możliwości ich zmiany lub zastąpienia innymi, a potem ocenić czy taka umowa może nadal istnieć - uważa Marcin Szymański

02.10.2019

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

01.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Prof. Chmielnicki: Kiełbasa wyborcza rządzi polityką 

Administracja publiczna

Działania i obietnice ubiegających się o władzę polityków, mające cechy "kiełbasy wyborczej", a czasem nawet korupcji politycznej, na tyle już zdominowały debatę wyborczą w Polsce, że coraz trudniej w niej o poważną dyskusję o sprawach państwa i perspektywach jego rozwoju - twierdzi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.

30.09.2019

Sobolewski: Likwidacja - a może zwiększenie limitu 30-krotności?

Rząd kolejny raz wraca z tematem likwidacji tzw. limitu 30 krotności w ubezpieczeniach społecznych. Projektu ustawy wciąż jednak nie ma. Na 3 miesiące przed planowaną zmianą, pracodawcy nadal nie wiedzą czy koszty pracy znacząco wzrosną - wskazuje Oskar Sobolewski Oskar Sobolewski prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego.

30.09.2019

Adwokat: Dalsze zaostrzanie przepisów drogowego piractwa nie ukróci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .

28.09.2019

Sekret dobrego rozmówcy: odpowiednie pytania i słuchanie

HR

Skuteczna komunikacja ma ogromne znaczenie w biznesie. Dlatego managerowie próbują różnych sztuczek, aby przekonać do siebie rozmówcę. Stosują żarty, czasami sarkazm, opowiadają historie, które mają wywołać uśmiech i zainteresowanie nimi czy ich pomysłami. A tymczasem sekret dobrego rozmówcy jest bardzo prosty.

28.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019